بررسی تأثیر قدرت و جنسیت بر گزینش راهبردهای معذرت خواهی در زبان فارسی – پایانامه کارشناسی ارشد

دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد : مطالعه تأثیر قدرت و جنسیت بر گزینش راهبردهای معذرت­خواهی در زبان فارسی

تکه ای از متن پایان نامه :

می­شوید؛ در روز جلسه مشخص می­گردد که شما در رزرو ساعت مقرر اشتباه کرده­اید، در حالیکه اعضای انجمن همگی قبول می کنند اما سالن در اختیار گروه دیگری می­باشد؛ به رییس خود چه می­گویید؟

الشتاین وکوهن(1983)، بلومکالکا و الشتاین(1984) در زبان­ها­ی غربی، در زبان فارسی نیز قابل اجرا می باشد.

جمشیدی(1373) به بررسی‌ قوم‌­نگارانه‌ در بین‌ دانشجویان‌ ایرانی‌ دانشگاه­ها­ی‌ بوعلی‌ و آزاد اسلامی‌ همدان‌ و خانواده‌­ها­ی‌آن­ها پرداخت و در بیش‌ از 30 تن‌ از دانشجویان‌ دختر و پسر این‌ دانشگاه­ها موارد پوزش‌ فارسی‌ و پاسخ­ها­ی‌ آن­ها را به‌ همراه‌ جنسیت‌ طرفین‌ رویداد پوزش‌، مکان‌ و زمان‌ وقوع‌ پوزش‌، انواع ‌تقصیر­ها، اهانت­ها، خطا­ها و ارتباط­ی‌ طرفین‌ درگیر در پوزش‌ را یادداشت‌ و ثبت‌ نموده و مورد مطالعه قرار داده­می باشد. از بین‌ این‌ گزارش­ها 488 مورد رویداد پوزش‌ فارسی‌ انتخاب‌ و مورد تجزیه‌ و تحلیل‌ قرار­گرفت‌. مشاهده‌ گردید که‌ رویداد پوزش‌ طراحی شدند گنجانده و آن­ها را تجزیه و تحلیل نمود. پژوهش نشان­داد که در به­کارگیری راهبرد­ها­ی معذرت­خواهی توسط افراد تفاوت­ها­ی بین فرهنگی هست. تست مجذور خی نشان داد که با در نظر داشتن جنسیت تفاوت معناداری بین ایرانی­ها و استرالیایی­ها در بهره گیری از راهبرد­ها­ی معذرت­خواهی هست.

شریعتی و چمانی(1388)در تحلیل بسامد وتوالی راهبرد­ها­ی معذرت­خواهی در فارسی به این نتیجه رسیدند که سخنگویان زبان فارسی بیشتر از ابراز صریح عذر­خواهی همراه با تقاضا­ی بخشش(ببخشید)بهره گیری می­کنند؛ راهبرد دیگری که بیشتر مورد بهره گیری می­باشد ابراز صریح عذر­خواهی همراه با پذیرش مسئولیت می باشد؛ در ادامه اذعان می­دارند که در بقیه­ی موارد معذرت­خواهی­ها، راهبرد­ها با زبان­ها­ی دیگر مشترک و در بعضی موارد منوط به فرهنگ خاص گویشور بودند.

مطلب مشابه :  دانلود پایان نامه : بررسی ارتباط بین کارآفرینی سازمانی و عملکرد صنایع کاشی و سرامیک

احمدی(1389)در پژوهش خود به به بررسی مسئله­ی آداب معاشرت در زبان روسی و فارسی به هنگام “عذر­خواهی” و “خواهش” می­پردازد و به این نتیجه می­رسد که آداب معاشرت یکی از مهارت­ها­ی ضروری زبانی می باشد که تسلط بر آن برای هر فردی الزامی می باشد و اهمیت آن به ویژه هنگامی نمایان می­گردد که افرادی بخواهند با زبان مادریشان با کسانی که زبان متفاوتی دارند ارتباط مستقر کنند.

کارگر،صدیقی و احمدی(1391) در مطالعه اثر کار ترجمه مشترک بر تولید کنش­گفتاری پوزش­خواهی به زبان انگلیسی در زبان آموزان ایرانی پژوهش خود را به سه مرحله تقسیم نمودند: در مرحله اول تعداد 150 داوطلب با دانش زبانی همسان به پنج گروه تقسیم شدند و به صورت تصادفی گروه­ها­ی شاهد و آزمایشی تحقیق را شکل­دادند. در آغاز دانش کاربرد­شناسی همه داوطلبان در کنش گفتاری معذرت­خواهی مورد ارزیابی قرار گرفت. نتایج سه آزمون بکار رفته شامل آزمون باز پاسخ، پیامک تلفن همراه و مکالمه تلفنی در آغاز نشان دهنده­ی همسان بودن دانش کاربرد­شناسی داوطلبان بود. در مرحله بعد دو گروه آزمایشی به

 مطالعه تأثیر قدرت و جنسیت بر گزینش راهبردهای معذرت خواهی در زبان فارسی

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه ارشد : مطالعه تأثیر قدرت و جنسیت بر گزینش راهبردهای معذرت­خواهی در زبان فارسی