تاثير سوابق تحصيلي در 1400 قطعي است يا مثبت؟

يکي از دغدغه‌هاي اساسي و بسيار مهم اغلب داوطلبان کنکور، درصد تاثير معدل در کنکور مي‌باشد. تاثير معدل در کنکور در واقع اشاره به تاثيري دارد که عملکرد چندساله‌ي دانش آموز در دوران دبيرستان بر قبولي وي در کنکور مي‌گذارد. بعد از آن‌که تصميم گرفته شد تا کنکور حذف شود، بنا شد تا 85 درصد از ظرفيت پذيرش دانشجو در دانشگاه‌ها بر اساس عملکرد آن‌ها در دوران دبيرستان انجام شود. لذا در اين ميزان از جذب، شاهد تاثير معدل بر قبولي در کنکور سراسري مي‌باشيم.

اين پروسه و اين تاثير حالت‌هاي مختلفي را در سال‌هاي گذشته تجربه کرده است. به عنوان مثال در برخي از سال‌ها پايين بودن معدل تاثير منفي و بالا بودن آن تاثير مثبتي بر نتيجه آزمون کنکور داشت. بعضي از سال‌ها نيز داوطلبان تنها شاهد تاثير مثبت معدل بالا در کنکورشان بودند. به عنوان مثال تاثير اين معدل در کنکور سال 99 به اين ترتيب بود که معدل بالا مي‌توانست تاثيري مثبتي با خود به همراه داشته باشد، حداکثر اين تاثير نيز تا 30 درصد بود.

البته تاثير معدل در نتيجه‌ي کنکور شرايط و ضوابط خاص ديگري نيز دارد. براي نمونه اين تاثير با توجه به سال فارغ‌التحصيلي دانش‌آموزان از دبيرستان تعيين مي‌شود. به اين ترتيب که هر چه در سال فارغ‌التحصيلي به عقب مي رويد اين ميزان کمتر مي‌شود.

براي آن‌که اطلاع دقيق‌تري از اين مسئله داشته باشيد بايد به جزئيات کنکور 1400 که از سوي سازمان سنجش منتشر مي‌شود رجوع کنيد. البته با بررسي و توجه به آن‌چه در سال‌هاي گذشته بر کنکور سراسري گذشته است مي‌توان حدس زد که کنکور 1400 نيز شاهد تاثير حداکثري 30درصد معدل بر نتايج آزمون باشد. اين ميزان مي‌تواند به فراخور سال فارغ‌التحصيلي دانش‌آموزان تغيير کند. براي درک بهتر اين موضوع بهتر است بدانيد که در کنکور سال 99 تاثير 30درصدي معدل به ديپلمه‌ي سال 98 و 99 اختصاص داشت. در رده‌ي بعدي فارغ‌التحصيلان بين سال‌هاي 84 تا 97 با 25 درصد تاثير قرار داشتند. البته داوطلباني که مدرک پيش‌دانشگاهي خود را در سال 90-91 کسب کرد‌ه‌ بودند تنها مشمول 5 درصد تاثير معدل بوده‌اند. معدل ديپلمه‌هاي پيش از سال 84 نيز تاثيري بر کنکورشان نداشته است.

به اين ترتيب با توجه به مسائل گفته شده عملکرد شما در دبيرستان تاثير مستقيمي بر قبولي شما در کنکور دارد. اما چنانچه در دوران دبيرستان نتايج خوبي به بار نياورده‌ايد نگران نباشيد. با تمرکز کافي و تلاش بيشتر خواهيد توانست کم‌کاري‌هاي گذشته را جبران کنيد. اگر هم معدل بالايي کسب کرده‌ايد تصور نکنيد که لزوماً موفق‌تر از ديگران خواهيد بود. بهتر است با برنامه‌ريزي دقيق و اجراي آن گام بلندتري براي موفقيت برداريد.

منبع  : تاثير سوابق تحصيلي در کنکور 1400 پي سي کنکور

https://p30konkor.com/%d8%aa%d8%a7%d8%ab%db%8c%d8%b1-%d9%85%d8%b9%d8%af%d9%84-%da%a9%d9%86%da%a9%d9%88%d8%b1/