تحقیق درمورد تولید انبوه و نمای ظاهری

دانلود پایان نامه

جدول4-5 مقاطع و مشخصات هندسی پروفیل‌های استفاده شده در گنبدها 30


جدول 6-1 مشخصات زلزله‎های انتخاب شده 56
جدول 6-2 تناوب پایه‌ی گنبدهای گروه 1 61
جدول 6-3 تناوب پایه‌ی گنبدهای گروه 2 62
جدول 6-4 تناوب پایه‌ی گنبدهای گروه 3 64
جدول 6-5 تناوب پایه‌ی گنبدهای گروه 4 65

فصل اول
کلیات
. مقدمه
علم مهندسی سازه که بر مبنای تحلیل و طراحی، به ساخت انواع سازه‌ها براساس ملزومات خود می‌پردازد همواره در پی توسعه و گسترش حیطه‌ی کاری خود بوده و هست که پیشرفت روز افزون طراحی و ساخت انواع سازه‌ها گواهی آشکار بر این موضوع می‌باشد و همچنین پر واضح است که در اغلب موارد در هر ساخت و سازی استفاده از حداقل مصالح و نیز افزایش سرعت و کاهش هزینه‌های اجرا مهمترین مسئله‌ای است که کارفرمایان و طراحان با آن مواجه هستند که با افزایش ابعاد و اهمیت سازه بررسی این پارامترها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار می‌شوند. در نتیجه مطالعه‌ی کلیه‌ی پارامترهای مؤثر بر این موضوع که اصطلاحاً به آن بهینه‌یابی گفته می‌شود از اهمیت و جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. مرحله‌ی اول از هر عمل بهینه‌ کردن، طرح یک ایده‌ی اولیه می‌باشد. یافتن یک ایده‌ی بهینه‌سازی مستلزم مطالعه و بررسی شرایط حاکم بر مسئله و یافتن راهکارهایی جهت رسیدن به اهداف بهینه‌سازی می‌باشد. استفاده از سازه‌های فضاکار از نوع تخت به جای استفاده از ستون‌های میانی بسیار قوی در پوشش دهانه‌های بزرگ یک ایده‌ی بهینه‌سازی جهت کاهش هزینه‌ها بوده است. در مرحله‌ی بعد تبدیل این شبکه‌ها به انواع چلیک‌ها و مجدداً تبدیل چلیک‌ها به انواع گنبدها از دیگر ایده‌های بهینه‌سازی در این زمینه بوده است. در این تحقیق در راستای ادامه‌ی این روند بهینه‌سازی از عمل فرازش در گنبدها استفاده شده است.
. معرفی سازه‌های فضاکار
به سازه‌ای که اصولاً رفتار سه بعدی داشته باشد، به طوری که به هیچ ترتیبی نتوان رفتار کلی آن را با استفاده از یک یا چند مجموعه‌ی مستقل دو بعدی تقریب زد، سازه‌ی فضا‌کار گفته می‌شود. این تعریف یک تعریف کلی است اما در عمل این واژه به گروه خاصی از سازه‌ها که شامل انواع شبکه‌ها، چلیک‌ها، گنبدها، برج‌ها و… اتلاق می‌شود. سازه‌های فضاکار عمدتاً دارای فرم بدیع مستوی یا منحنی در فضا بوده و با واحدهای حتی‌المقدور یکسان در الگویی تکرار شونده احداث می‌شوند [1]. از مهمترین ویژگی‌های این سازه‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
دهانه: سیستم سازه‌ی فضاکار قادر به پوشاندن دهانه‌های بزرگ با حداقل مواد مصرفی می‌باشد )فولاد مصرفی در سازه‌ی فضاکار دو سوم سازه‌های متداول دیگر می‌باشد(.
سرعت نصب: به علت پیش‌ساخته بودن قطعات، سرعت عملیات مونتاژ و نصب بسیار بالا و اقتصادی می‌باشد.
وزن کم و قابلیت جابجایی: سازه‌ی فضاکار دارای وزن کم بوده و قابلیت جابجایی با دست را دارا می‌باشد.
انعطاف‌پذیری در طراحی: سازه‌ی فضاکار قابلیت افزایش و کاهش سطح را دارا بوده و امکان جابجایی ستون‌ها بدون اینکه خطری برای سازه‌ی فضاکار ایجاد گردد میسر می‌باشد.
مقاومت در برابر نیروهای دینامیکی: سازه‌ی فضاکار مقاومت بالاتری در برابر بارهای دینامیکی همچون زلزله، انفجار و بار باد در مقایسه با سازه‌های متداول دیگر از خود نشان می‌دهد.
ظاهر زیبا: سازه‌ی فضاکار از نظر نمای ظاهری بسیار زیبا بوده و نیازی به استفاده از سقف کاذب در این سازه نیست.
ایمنی سازه: سختی زیاد سازه تغییر شکل سازه را پایین می‌آورد.
جدایی‌ناپذیر بودن فرم سازه از معماری.
ایجاد فصل مشترکی برای بهره‌گیری معماران پیشرو از قابلیت‌های مهندسان سازه مسلح به دانش نوین.
امکان احداث سازه‌ها با کاربرد چند منظوره.
اجزا و زیرمجموعه‌های ساده اغلب در خور پیش‌سازی و تولید انبوه می‌باشند و در ابعاد و اشکال استاندارد اختیار می‌گردند.