خرید و دانلود پایان نامه حقوق مدنی و سیاسی

دانلود پایان نامه

حمایت از حق آزادی، استاندارهای بین المللی از جمله ماده 4 اعلامیه جهانی اعلام می‌کند: «‌هیچ کس نباید به طور خودسرانه دستگیر یا بازداشت شود». این تضمین اساسی برای هر فردی که خواه به علت اتهامات کیفری یا مثلا به علت بیماری‌های روانی، کنترل مهاجرت یا ولگردی در بازداشت به سر می‌برند لازم الرعایه می‌باشد.
به موجب استاندارهای بین الملل بازداشت و توقیف نه تنها نباید خودسرانه باشد بلکه هم چنین باید با دلیل و مدرک و مطابق با آیین دادرسی‌های قانونی باشد.
به عنوان یک قاعده عام بند 3 ماده 9 میثاق حقوق مدنی و سیاسی، اصل 39 مجموعه اصول تصریح می‌کند: متهمین به جرایم کیفری که هنوز محاکمه نشده‌اند نباید در حبس نگهداری شوند. مطابق حق داشتن آزادی و فرض بی‌گناهی فرد، متهمین به جرایم کیفری قبل از محاکمه نباید بازداشت شوند. با این حال استاندارهای بین المللی صراحتا شرایطی را به رسمیت می‌شناسد که می‌توانند شرایطی را بر آزادی فرد تحمیل کنند یا فرد را تا زمان محاکمه حبس کنند. چنین شرایطی من جمله زمانی است که به نظر می‌رسد برای جلوگیری از فرار متهم و مداخله در شهادت شهود یا احتمال وجود خطر جدی و حتمی از جانب متهم برای دیگران اتخاذ شود و نیز امکان اعمال دیگر تدابیر محدود کننده خفیف‌تر نباشد.

2- حق دسترسی افراد توقیف شده به اطلاعات
هر فردی که دستگیر یا بازداشت می شود باید او را از دلایل دستگیری و همچنین حقوقش از جمله داشتن وکیل آگاه ساخت. آن‌ها سریعا باید از موضوع اتهامات علیه خود مطلع شوند. ارائه این اطلاعات برای امکان اعتراض به غیر قانونی بودن دستگیری یا بازداشت فرد اساسی است و در صورت متهم شناخته شدن برای شروع آمادگی دفاع از خود.

2.1‌.حق اطلاع فوری از دلایل بازداشت و دستگیری
بند 2 ماده 9 میثاق حقوق مدنی و سیاسی، اصل10 مجموعه اصول تصریح می‌کند: هر فردی که دستگیر یا بازداشت می‌شود باید فورا از دلایلی که موجب محرومیت از آزادیش شده مطلع شود. هدف اصلی از الزام این آگاه کردن این است که فرد بازداشت شده بتواند به اعتبار بازداشتش از لحاظ قانونی اعتراض کند. بنابراین دلایلارائه شده باید مشخص بوده و شامل توضیح واضحی از اساس قانونی و واقعی بودن دستگیری یا بازداشت باشد.

2.2. حق آگاه کردن فرد از حقوقش
اصول13 و 14 مجموعه اصول تصریح می‌کند به منظور اجرای حقوق فردی فرد باید از حقوقش آگاه شود. فردی که دستگیر یا بازداشت می‌شود حق دارد که از حقوقش و هم‌چنین از چگونگی بهره مند شدن از آن حقوق مطلع شود.

2.2.1.آگاه کردن از حق برخورداری از وکیل

اصل 5 اصول بنیادین نقش وکلا و نیز بند 1 اصل 17 مجموعه اصول تصریح می‌کند: ‌از جمله مهم‌ترین حقوقی که افراد دستگیر شده یا بازداشتی باید از آن مطلع شوند حق دریافت مساعدت حقوقی از جانب وکیل است. هر فردی که دستگیر، بازداشت یا متهم می‌شود باید از حق دریافت مساعدت حقوقی مطلع شود. مطابق با اصل 5 اصول بنیادین نقش وکلا این اطلاعات باید سریعا به محض دستگیری یا بازداشت یا زمانی که فرد به جرم کیفری متهم می‌شودارائه شود. قبل از آن بند 1 ماده 17 مجموعه اصول نیز مقرر کرده بود که اطلاعات باید سریعا پس از دستگیریارائه شود.

2.3. حق آگاه شدن فوری از اتهام
بند 2 ماده 9 و شق الف بند 3 ماده 14 میثاق حقوق مدنی و سیاسی تصریح می‌کند: ‌فردی که دستگیر یا بازداشت می‌شود حق دارد سریعا از هرگونه اتهام وارده بر خود مطلع شود‌. بنا به اظهارات کمیسیون اروپایی مطابق بند 2 ماده 5 کنوانسیون اروپایی که هر فرد دستگیر شده باید به طور مناسب از دلایلی که به موجب آن دستگیر شده و آن مبنایی است برای تصمیم گیری در خصوص بازداشتش مطلع شود. خصوصا که او می‌بایست قادر باشد اتهامات وارده را بپذیرد.

2.4. اطلاع دادن به زبانی که فرد آن را می فهمد.
اصل 14 مجموعه اصول تصریح می‌کند: برای این که اطلاعاتارائه شده مؤثر و مفید واقع شود می‌بایست با زبانی که فرد آن را می‌فهمد بیان شود. هر فردی که دستگیر یا بازداشت یا متهم می‌شود و زبانی که مقامات با آن تکلم می‌کنند را نمی‌فهمد، حق دارد با زبانی که قادر به فهمیدن آن است از حقوقش، نحوه اجرا و اعمال آن و علت بازداشت یا دستگیری‌اش و هرگونه اتهام دیگر بر علیه خود مطلع شود. او هم چنین حق دارد نسخه‌‌ای کتبی از علت دستگیری‌اش را دریافت کند. از زمان دستگیری و انتقال به مکان بازداشتگاه، تاریخ و زمان حضور در نزد قاضی یا دیگر مقاماتی که او را بازداشت و یا دستگیر کرده‌اند و مکان نگهداریش آگاه شود.

مطلب مشابه :  فایل پایان نامه مشکلات روانشناختی

2.5. اتباع بیگانه
بند اصل 16 محموعه اصول تصریح می کند: «چنان چه فردی که بازداشت یا دستگیر شده تبعه خارجی

دانلود پایان نامه

اینجا فقط تکه های از پایان نامه به صورت رندم (تصادفی) درج می شود که هنگام انتقال از فایل ورد ممکن است باعث به هم ریختگی شود و یا عکس ها ، نمودار ها و جداول درج نشوندبرای دانلود متن کامل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروژه ، پروپوزال ،سمینار مقطع کارشناسی ، ارشد و دکتری در موضوعات مختلف با فرمت ورد می توانید به سایت  40y.ir  مراجعه نمایید.

رشته حقوق همه گرایش ها : عمومی ، جزا و جرم شناسی ، بین الملل،خصوصی…

در این سایت مجموعه بسیار بزرگی از مقالات و پایان نامه ها با منابع و ماخذ کامل درج شده که قسمتی از آنها به صورت رایگان و بقیه برای فروش و دانلود درج شده اند

باشد باید سریعا از حقوقش مطلع شود. هم چنین از داشتن حق ارتباط و تماس با سفارت و مقام کنسولی. اگر فرد دستگیر یا بازداشت شده پناهنده باشد یا یک فرد بدون تابعیت یا تحت حمایت سازمانی بین الدولی، آن‌ها نیز باید سریعا مطلع شوند که حق تماس یا ارتباط با سازمان بین المللی مربوطه را دارند».
3 – حق برخورداری از وکیل در مراحل قبل از محاکمه
اصل اول از اصول بنیادین نقش وکلا، حق بهره مندی از مساعت حقوقی وکیل در تمام مراحل روند کیفری از جمله مرحله بازجویی را مقرر می‌دارد؛ حق فردی که باید از مساعدت حقوقی وکیل در مراحل رسیدگی قبل از محاکمه بهره مند شود صریحا در میثاق حقوق مدنی و سیاسی اشاره نشده است.

3.1. حق برخورداری از وکیل تسخیری رایگان
بند 2 اصل 17 مجموعه اصول، اصل 6 اصول بنیادین نقش وکلا تصریح می‌کند : اگر فردی که دستگیر می‌شود یا متهم است و یا در بازداشت به سر می‌برد امکان داشتن وکیل منتخب خود را نداشته‌، فرد دستگیر شده استطاعت مالی برای پرداخت حق الوکاله را نداشته باشد باید وکیل تسخیری به صورت رایگان برای او تعیین شود. اصل 3 اصول بنیادین نقش وکلا حکومت‌‌ها را ملزم می‌کند که بودجه مناسب و منابع دیگر را جهت تعیین وکیل برای افراد فقیر و دیگر افراد نیازمند فراهم کنند.

3.2. حق داشتن وکیل شایسته و مؤثر
در اصل 6 اصول بنیادین نقش وکلا حق داشتن وکیل بدین معناست که فرد حق دارد وکیلی با صلاحیت داشته باشد. تمام دولت‌ها باید تضمین کنند که وکیل تسخیری باید لایحه دفاعیه مؤثری را جهت دفاع از مظنونین و متهمین تقدیم نماید. فرد دستگیر یا بازداشت شده یا متهم به جرم کیفری حق دارد وکیلی با تجربه و با صلاحیت، متناسب با ماهیت جرم انتسابی را به منظور دریافت مساعدت حقوقی مؤثر داشته باشد.

3.3. حق برخورداری از تسهیلات و زمان کافی برای مکاتبه و ارتباط با وکیل :در اصل 8 اصول بنیادین نقش وکلا، بند 2 اصل 8 مجموعه اصول، حق برخورداری از تسهیلات و زمان کافی جهت آماده شدن دفاع برای فرد متهم به جرم کیفری مستلزم این است که متهم از فرصت‌هایی برای انجام مکاتبه به صورت محرمانه با وکیلش بهره مند شود.
این حق در تمام مراحل دادرسی و مخصوصا در قبال افرادی که در بازداشتگاه‌ها به سر می‌برند و هنوز محاکمه نشده‌اند لازم الرعایه است. حکومت‌ها باید تضمین کنند که افراد بازداشت شده فرصت‌هایی را برای
مشورت و ارتباط با وکیل خود بدون تأخیر داشته باشند.

3.4.حق داشتن ارتباط محرمانه با وکیل
اصل 8 و 22 اصول بنیادین نقش وکلا. اصل 18 مجموعه اصول تصریح می‌کند: مقامات باید به محرمانه بودن ارتباطات و مشاوره‌های بین وکلا و موکلین احترام بگذارند. حق ارتباط محرمانه برای همه، چه آن‌هایی که دستگیر یا بازداشت شده چه متهم به جرم کیفری باشند و چه نباشند اجرا می‌شود. حق ارتباط محرمانه به این معناست که نمی‌بایست قطع و یا از آن جلوگیری شود یا این که گفتگوهای کتبی یا شفاهی(شامل مکالمات تلفنی) بین متهم و وکیل سانسور شود.
در این رابطه بند 5 اصل 8 مجموعه اصول بیان می‌دارد: مکاتبات بین فرد زندانی یا متهم با وکیل قانونی به عنوان دلیل علیه او پذیرفته نمی‌شود مگر این که آن‌ها مربوط به ارتکاب یک جرم مستمر یا کامل(تام) باشد. برای تضمین محرمانه بودن لکن با در نظر گرفتن ضروریات امنیتی، استاندارهای بین المللی در جهت تضمین محرمانه بودن تصریح می‌کنند که مشاوره ممکن است در مقابل دید مقامات صورت گیرد اما نه در معرض استماع آن ها(اصل 8 اصول بنیادین نقش وکلا. بند 4 اصل 18 اصول).

مطلب مشابه :  دانلود مقاله با موضوع حق تعیین سرنوشت

4- حق دسترسی افراد بازداشت شده به محیط بیرون از زندان یا بازداشتگاه
افرادی که در بازداشتگاه‌ها نگهداری می‌شوند حق دسترسی فوری به خانواده شان، وکلا، پزشکان، مسئولین قضایی را دارند. اگر فرد بازداشت شده تبعه خارجی باشد حق دسترسی به کارد کنسولی یا سازمان بین المللی صالح را دارد .

5- حق حضور فوری نزد قاضی یا دیگر مسئولین قضایی
اصل 4 مجموعه اصول در این زمینه مقرر می‌دارد: هر فرد محروم از آزدی حق دارد فورا نزد قاضی یا
دیگرمسئولین قضایی حضور یابد. هم‌چنین بند 3 ماده 9 میثاق حقوق مدنی و سیاسی، بند 1 اصل 11 مجموعه اصول تصریح می‌کند به منظور حمایت از حق آزادی و رهایی از دستگیری خودسرانه یا بازداشت و به منظور جلوگیری از نقض حقوق بشر بنیادین و اساسی تمام اشکال بازداشت و حبس باید توسط مقام قضایی یا سایر مسئولین صادر شود و تحت نظارت و کنترل مؤثر آن‌ها باشد. هر فردی که دستگیر یا بازداشت می‌شود باید فورا نزد قاضی یا دیگر مسئولینی که به موجب قانون مسوولیت اعمال و اجرای اختیارات قضایی را دارند حاضر شوند.

6- حق جبران خسارت برای دستگیری یا بازداشت غیر قانونی

هر فردی که قربانی دستگیری یا بازداشت غیر قانونی شده است دارای حق لازم الاجرایی برای جبران خسارت شامل پرداخت غرامت می‌باشد. حق جبران نسبت به افرادی که بازداشت یا دستگیری آن‌ها حقوق داخلی یا آیین دادرسی‌ یا استانداردهای بین المللی یا هر دو را نقض کرده لازم الاجرا است. تشریفات رسیدگی برای اعمال و اجرای این حق معین و مشخص نیست و اغلب توسط افرادی که در دادگاه علیه دولت اقامه دعوی می‌کنند یا ارگان یا فرد مسئول بازداشت غیر قانونی اعمال و اجرا می‌شود.

7- حق محاکمه در زمان معقول یا آزادی از بازداشت
بند 3 ماده 9 میثاق حقوق مدنی و سیاسی، اصل 38 مجموعه اصول در این زمینه مقرر می‌دارد: ‌هر متهم
به جرم کیفری که بازداشت می‌شود حق دارد در یک زمان مناسب محاکمه شود یا تا زمان محاکمه آزاد باشد. افرادی که در بازداشتگاه به سر می‌برند باید در یک زمان معقول و مناسب به دادگاه آورده شوند‌ یا آزاد گردند. این حق در تضمینات مندرج در بند 3 ماده 9 میثاق حقوق مدنی و سیاسی مورد حمایت قرار گرفته است و مبتنی است بر فرض بی‌گناهی و حق آزادی فردی که به موجب آن هر فردی که در بازداشت قبل از محاکمه به سر می‌برد حق دارد که پرونده او در اولویت قرار گیرد هم چنین به پرونده او با فوریت رسیدگی شود.

8- حق برخورداری از تسهیلات و زمان کافی برای تهیه دفاعیه
آن چه در یک محاکمه عادلانه اساسی و ضروری به نظر می رسد این است که تمام متهمین جرم کیفری
باید حق برخورداری از تسهیلات و زمان کافی برای دفاع را داشته باشد.

8.1. تسهیلات و زمان کافی جهت تهیه دفاعیه
شق «ب» بند 3 ماده 14 میثاق حقوق مدنی و سیاسی تصریح می‌کند: به منظور تضمین هدفمند بودن حق دفاع، هر متهم به جرم کیفری و وکلای آن- اگر داشته باشد- باید از زمان و تسهیلات برای تهیه دفاعیه برخوردار باشد. حق برخورداری از تسهیلات و زمان کافی برای تهیه دفاعیه یک جنبه مهم اصل اساسی «تساوی ابزار و امکانات است». دفاع و تعقیب باید به شیوه‌ای صورت گیرد تا طرفین دعوا در برخورداری از فرصت مساوی جهت آماده شدن وارائه شکایت در طول روند رسیدگی‌ها تضمین شود. حق برخورداری از تسهیلات و زمان کافی برای تهیه دفاعیه نسبت به متهم و وکلا در تمام مراحل رسیدگی‌ها من جمله در دادگاه‌ها و مراحل تجدیدنظر خواهی لازم الرعایه است. به موجب این حق متهم باید برای ارتباط محرمانه با وکیلش مجاز باشد خصوصا این حق مربوط به افرادی است که در بازداشتگاه‌ها به سر می‌برند.

8.2. حق دسترسی به اطلاعات
به موجب حق برخورداری از امکانات کافی برای تهیه