منابع و ماخذ تحقیق بورس اوراق بهادار، برنامه سوم توسعه

دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد : مدلسازی نوسانات بازار سهام ایران با بهره گیری از مدل گارچ چند متغیره

تکه ای از متن پایان نامه :


بهادار در سطوح ملی و پوشش دادن خدمات اطلاع‌رسانی در سطح ملی و بین‌المللی انجام دهد. همچنین بر اساس ماده 95 برنامه سوم توسعه، شورای بورس مجاز گردید تا دست به راه‌اندازی بورس‌های منطقه‌ای در سطح کشور بزند و راهکارهای لازم را برای قابل معامله شدن دیگر ابزارهای مالی در بورس اوراق بهادار فراهم نماید. از سال 1369 محاسبه شاخص بهای سهام در بورس اوراق بهادار تهران آغاز گردید که مقدار آن از 472 واحد در سال 1370 به 12.113 واحد در سال 1383 رسید.

 

 

 

3-3-1-4) دوره چهارم (از سال 1384 تاکنون)

بازار سرمایه در ترکیه ریشه در نیمه دوم قرن نوزدهم میلادی دارد. اولین بازار سرمایه در امپراتوری عثمانی تحت نام DSE[1] و در پی جنگ جزیره کریمه افتتاح گردید. این بازار همچنین عرصه‌ای را برای سرمایه‌گذاران اروپایی فراهم آورد که به‌دنبال بازدهی بالاتر در بازارهای سرزمین پهناور عثمانی بودند. در پی اعلام جمهوری ترکیه مبنی بر منسوخ شدن امپراتوری عثمانی، قانون جدیدی در سال 1929 وضع گردید که بازار سرمایه نوپای ترکیه را تجدید ساماندهی کرده و موجب گردید بورس ترکیه تحت نام بورس اوراق بهادار و معاملات سهامی و ارزی استانبول شروع به کار کند. این بورس آغاز بسیار فعال گردید اما به‌زودی تحت‌تأثیر رکود 1929 و جنگ جهانی دوم قرار گرفت.

مطلب مشابه :  دانلود پایان نامه : بررسی ارتباط بین کارآفرینی سازمانی و عملکرد صنایع کاشی و سرامیک

اما طی دهه‌های بعدی شرکت‌هایی که خواهان عرضه سهام به مردم بودند، افزایش پیدا نمود‌ و از طرفی بین مردم نیز تقاضای بالایی برای این شرکت‌ها به‌وجود آمد که هم شامل افراد و سهامداران حقیقی و خرد می‌گردید و هم سرمایه‌گذاران نهادی. در سال 1981قانون بازار سرمایه تصویب گردید و یک سال بعد بدنه تشکیل‌دهنده هیات بازار سرمایه انتخاب گردید و این هیات در آنکارا کار خود را آغاز نمود.

حکم جدیدی نیز در سال 1983 صادر گردید که در پی بهبود وضعیت معاملات اوراق بهادار در ترکیه بود. درست یک سال بعد، در اکتبر 1984 قوانین تاسیس و نحوه کار بورس اوراق بهادار در مجله رسمی به چاپ

[1] Dersaadet Securities Exchange

مدلسازی نوسانات بازار سهام ایران با بهره گیری از مدل گارچ چند متغیره