دانلود پایانامه ارشد : بررسی تأثیر قدرت و جنسیت بر گزینش راهبردهای معذرت خواهی در زبان فارسی

دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد : مطالعه تأثیر قدرت و جنسیت بر گزینش راهبردهای معذرت­خواهی در زبان فارسی

تکه ای از متن پایان نامه :

 

از کاربرد و موقعیت و یا گوناگونی­‌ها­ی اجتماعی و جغرافیائی مربوط به حوزه­ی کنش زبانی می باشد و یا در گستره­ی گوناگونی­‌ها­ی آزاد  طبقه‌بندی می­‌گردد و بدین لحاظ، جائی در قلمرو مطالعه­ها­ی علمی زبان­‌شناسی ندارد.

در اواخر دهه شصت و اوایل دهه هفتاد، مطالعات زبان­‌شناسی، این ضرورت مهم را آشکار ساخت که آن بخش از مطالعات زبان­‌شناسی که در آن، به تأثیر اجتماعی و بین شخصی زبان و کاربرد آن و تنوعات و گوناگونی‌­ها­ی مختلف زبانی توجه نشود، مطالعات ناقصی خواهد بود، زیرا زبان به عنوان بنیادی­‌ترین نهاد اجتماعی، موظف به ایفای تأثیر­‌ها­ی مختلف و بر­آوردن نیاز­ها­ی متنوع می باشد. در همین دوره می باشد که ضرورت مطالعاتی از این دست، باعث به وجود آمدن شاخه­‌ها­ی جدیدی در علم زبان­‌شناسی، همچون جامعه­‌شناسی زبان، مقصود­شناسی و تحلیل­گفتمان در علم زبان‌­شناسی می‌­گردد(ورشورن، 1999.ص75-83). این شاخه­‌ها­ی نوبنیاد که تا سه دهه قبل، نامی از آن­‌ها در زبان‌­شناسی نبود اکنون در حال بسط حوزه و نشر اصول خود هستند تا بتوانند با مرتبط ساختن تأثیر توصیفی یا محتوائی زبان به تأثیر­‌ها­ی اجتماعی و بین شخصی، یعنی در واقع، به عواملی زیرا کاربران، موقعیت، بافت و کاربرد، پرده از پیچیدگی­‌ها­ی دستگاه زبان بردارند(لیچ، 1983.ص4-5).

زبان‌­شناسان دیگری نیز کوشیده­‌اند تا با وضع اصول و شعائری به مطالعه تأثیر بینافردی زبان بپردازند و تأثیر عوامل مختلف ناشی از موقعیت و کاربرد را بر جملات زبان مشخص سازند؛ مانند این اصول، اصول تعامل گرایس(1975) و قواعد آداب­دانی در گفتار لیچ(1983) هستند. توضیح مختصر این اصول و قواعد به قرار زیر می باشد:

مطلب مشابه :  پایان نامه ارشد: بررسی ارتباط بین کارآفرینی سازمانی و عملکرد صنایع کاشی و سرامیک

اصول تعامل گرایس(1975):

1). کمیت:

الف). در اظهار خود اطلاعات مورد لزوم را ارائه دهید.

ب). اطلاعات ارائه شده نباید بیش از حد لزوم باشد.

پیشنهاد، عذر­خواهی، اعتراض و…. باشد. هلیدی(1969، 1970) یک روی­نمود عملی در مطالعه­ی زبان ارائه نمود که زبان را ابزاری برای تعاملات اجتماعی و نه نظامی از بخش­ها­ی مجزا می­داند. از دیدگاه او مشارکت­کنندگان در رخداد زبانی عناصری اجتماعی هستند. او (هلیدی 1969، 1970) شیوه­هایی را که مشارکت­کنندگان در رخداد زبانی شرکت می­کنند و در محیط اجتماعی با یکدیگر ارتباط مستقر می­کنند را مطالعه می­کند.

 مطالعه تأثیر قدرت و جنسیت بر گزینش راهبردهای معذرت خواهی در زبان فارسی

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه ارشد : مطالعه تأثیر قدرت و جنسیت بر گزینش راهبردهای معذرت­خواهی در زبان فارسی