دانلود پایانامه ارشد در رابطه با : بررسی تأثیر قدرت و جنسیت بر گزینش راهبردهای معذرت خواهی در زبان فارسی

دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد : مطالعه تأثیر قدرت و جنسیت بر گزینش راهبردهای معذرت­خواهی در زبان فارسی

تکه ای از متن پایان نامه :

3). معذرت­خواهی «وجهه ستیز»[1]در مواردی که «طبیعت چاره ساز عذر­خواهی زیر سئوال رفته­می باشد».

همچنین بر­مبنای دسته­بندی بتین(2008) افراد یا به صورت صریح عذر­خواهی می­کنند یا خیر که می­توان معذرت­خواهی صریح را در یک دسته­بندی بر­ مبنای تعداد جملات و تعداد تشدیدکننده­هایی مانند قیود قرار داد. برای افزایش شدت عذرخواهی گاه از ابزار­هایی مانند قیود بهره گیری می­گردد: خیلی، وحشتناک، شدیداً از این جمله قیود می­باشند. براین اساس مقوله­ی اظهار ندامت در قالب دسته­بندی بتین(2008) مطالعه می­شودکه نشان دهد افراد در اظهار ندامت به عنوان یک راهبرد در معذرت­خواهی به چه میزان از اظهار صریح بهره گیری می­کنند.

 

3-2-3- معذرت­خواهی و جنسیت

پژوهش­ها­ی حوزه زبان­شناسی جنسیت از اوایل دهه 70 میلادی آغاز گشت. این نوع پژوهش­ها در آغاز بیشتر معطوف به مطالعه تاثیر متغیر جنسیت در رفتار کلامی افراد در سطح آوایی و نیز شیوه تعامل بود. لباو(1972)، لیکاف(1973)و … مانند افرادی هستند که درمورد زبان­شناسی جنسیت پژوهش­هایی انجام داده­اند.  بسیاری از محققان معتقدند که ارتباط‌­ی زبان و جنسیت مانند ارتباط‌­ی زبان و مفاهیمی می باشد که ما درمورد‌­ی مرد و زن داریم و اینکه چگونه زنان و مردان زبان را به­کار برند. در این حوزه­ی مطالعاتی ارتباط­ی زبان و جنسیت دستخوش سیاست­ها­ی زبانی خاص می باشد که ریشه در فرهنگ و سنت آن جامعه­ی خاص دارد. مطالعه ابعاد جنسیتی زبان یکی از موارد پژوهشی نو در تمام جهان می باشد.

مطلب مشابه :  پایانامه ارشد با موضوع : بررسی تاثیر قابلیت یادگیری سازمانی بر اجرای حاکمیت بالینی(مطالعه موردی بیمارستان سبلان تامین اجتماعی اردبیل)

دیورا تانن تحقیقات گسترده جامعه­شناسی زبان در مورد مکالمه­ها­ی بین زن و مرد انجام1). زنان بیشتر از مردان معذرت­خواهی می­کنند.

2). زنان بیشتر از مخاطبانی عذر­خواهی می­کنند که با آنها در سطح قدرت برابر باشند؛ اما مرد­ها بیشتر از زنانی که در موقعیت اجتماعی متفاوت و در نتیجه سطح قدرتی متفاوت از خودشان باشند عذر­خواهی می­کنند.

3). زنان بیشتر از دوستان مونث خود و مردان بیشتر از زنان با فاصله­ی اجتماعی معذرت می­خواهند.

ارتباط­ی زبان و جنسیت در تحقیقات از دو جهت مورد بررسی قرار گرفته­می باشد: جهت اول کاربرد متفاوت زبان توسط زنان و مردان و جهت دوم بررسی بازتاب ناهمسانی زنان و مردان در زبان می باشد. زبان­شناسان با تحقیقات متعدد در زبان‌­ها­ی گوناگون دریافتند که زنان به گونه­ای متفاوت از مردان زبان را به کار می­‌برند. این پژوهش­‌ها نشان می‌­داد که زنان معمولاً ساختار­ها­ی کهنه­‌تر، خالص­‌تر و مؤدبانه­‌تر و نزدیک­‌تر به[1] -face attack

 مطالعه تأثیر قدرت و جنسیت بر گزینش راهبردهای معذرت خواهی در زبان فارسی

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه ارشد : مطالعه تأثیر قدرت و جنسیت بر گزینش راهبردهای معذرت­خواهی در زبان فارسی