پایان نامه ارشد رایگان با موضوع بازار اوراق بهادار، بورس اوراق بهادار

دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد : مدلسازی نوسانات بازار سهام ایران با بهره گیری از مدل گارچ چند متغیره

تکه ای از متن پایان نامه :


رسید. آیین‌نامه‌ها ی مربوط به دایر کردن و راه‌اندازی بورس هم در جلسه فوق‌العاده‌ای تنظیم گردید و بورس اوراق بهادار و مجمع عمومی آن رسما در پایان 1985 کار خود را شروع کردند.

اما بورس اوراق بهادار استانبول در سال 1986 افتتاح گردید.ISE[1] تنها بازار اوراق بهادار ترکیه می باشد که تسهیلات معاملاتی را برای اوراق سهام، اوراق قرضه، اوراق بهادار بخش خصوصی، اوراق بهادار خارجی و گواهینامه‌های معاملات املاک فراهم می‌کند.

سازمان بورس اوراق بهادار استانبول مستقل بوده و از نظر مالی نیز خودگردان می باشد. این سازمان، هیأت‌مدیره‌ای 7 نفره دارد که مدیرعامل یا رئیس سازمان را برای 5 سال انتخاب می‌کند. این سازمان در راستای حفظ حقوق سهامداران کار کند و معاملات این شرکت‌ها را از شرکت‌های عادی مجزا کند، چراکه امکان حذف این شرکت‌ها از لیست شرکت‌های بورسی هست.

6- بازار عمده فروشی یا معاملات عمده [2]‌: در این بازار هر سهمی را که در بازار ملی یا بازار ملی ثانویه داد و ستد نشود، می‌بینیم.

البته این بازار، سهام را در حجم بالا معامله می‌کند. همچنین عرضه اولیه سهام به بورس هم از همین بازار صورت می‌گیرد مانند زمانی که شرکت‌ها خصوصی‌سازی‌ شده و سهام آنها برای اولین بار به بورس می‌آید. معامله عمده در زمینه سهام شرکت‌های خارج از بورس نیز در این بازار مجاز می باشد.

مطلب مشابه :  پایان نامه با موضوع تحلیل ریشه ای وقایع، سیستمهای مدیریت

7- بازار کوپن حق تقدم‌[3]: بازاری برای داد و ستد گواهینامه یا کوپن‌های حق تقدم که برای افزایش سرمایه بهره گیری می‌گردد.

3-3-2-1-2) بازار بین‌المللی

در سال 1997، با پذیرش اوراق قرضه بین‌المللی منتشره توسط «نایب رئیس خزانه‌داری»  جهت داد و ستد در خارج از کشور، «بازار اوراق قرضه و اسناد بین‌المللی» کار خود را شروع نمود. سپس «بازار رسیدهای سپرده‌گذاری» بازار بین‌المللی بورس استانبول با داد و ستد رسیدهای سپرده‌گذاری سهام منتشره در سطح جهان فعالیت خود را آغاز نمود. در حال حاضر رسیدهای سپرده‌گذاری بزرگترین بانک قزاقستان در بازار

[1] Istanbul Securities Exchange

[2] Wholesale

[3] Rights Coupon Market‌