دانلود پایانامه کارشناسی ارشد در رابطه با : بررسی تأثیر قدرت و جنسیت بر گزینش راهبردهای معذرت خواهی در زبان فارسی

دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد : مطالعه تأثیر قدرت و جنسیت بر گزینش راهبردهای معذرت­خواهی در زبان فارسی

تکه ای از متن پایان نامه :

معیار را در گفتار خود به کار می­‌برند. تحقیقات درمورد­ی تفاوت‌­ها­ی کلامی زنان و مردان نشان می‌­دهد که زنان بیشتر از مردان درمورد‌­ی ارتباط­ها­ی خود (مانند ارتباط­ی خود با همسر، دوست و آشنایان) صحبت می­کنند( تانن[1] 1990) و بیشتر تعارف و عذر­خواهی به کار می­برند( هولمز[2]1989)

میان زنان و مردان در کاربرد کنش­گفتار­ها و کنش­گفتار معذرت­خواهی تفاوت­ها و شباهت­هایی هست. تنن(1990) معتقد می باشد از­آن­رو که زنان و مردان در ارتباطات، شیوه­ها­ی متفاوتی دارند، ارتباط میان آن­ها ارتباط­ای بین فرهنگی می باشد. او اذعان می­دارد که زنان و مردان در فرهنگ­ها­ی متفاوتی بزرگ می­شوند پس گفتمان میان آنها ارتباط­ای فرد­فرهنگی می­باشد. میکاد و وارنر(1997) در طرفداری از نظریه­ی تنن می­گویند مردان و زنان در ارتباطات و محاوره به دو فرهنگ متفاوت تعلق دارند.

پوینتون[3] ( 1989: 3-70)، ذکر گردیده توسط مریم دهقانی(2012)، لیستی از تفاوت­‌ها­ی زبان­شناختی گفتار زنان و مردان ارائه نموده­می باشد که از ترتیب منطقی مناسبی برخوردار می باشد، لذا آغاز تفاوت­‌ها­ی گفتمانی را بیان کرده­می باشد و سپس به ذکر تفاوت‌­ها­ی واژگانی، دستوری و واجی پرداخته­می باشد. ایتاکورا(2003) به این نتیجه رسیده­می باشد که موضوعات ارتباطی مانند قطع محسوب می­کردند.

 

3-2-4- معذرت­خواهی و قدرت

فرکلاف در کتاب زبان و قدرت(1989) معتقد می باشد که گروه­ها­ی اجتماعی (که براساس طبقه، قومیت، جنسیت و یا زبان) تعریف می­شوند برای کسب و حفظ قدرت ناگزیرند همواره در نزاع با یکدیگر باشند و تضاد نیز مانند رفاه یا خشونت چرخه­ای تکرار­ناپذیر می باشد. در واقع این تضاد می باشد که موجب تحول و دگرگونی­ها­ی جزیی و بنیادی در نظام­ها­ی اجتماعی می­گردد. زبان نیز یکی از حیطه­ها­ی تضاد می باشد. زیرا گروه­ها­ی اجتماعی می­کوشند با کنترل زبان اعمال قدرت کنند و در این تضاد، کنترل زبانی پاداش برای گروه­ها­ی فرودستی می باشد که زبان را تحت کنترل خود می­گیرند.کنترل زبانی مورد توجه فرکلاف در «زبان جنسیت­زده» دیده می­گردد. در واقع جنسیت­زدگی زبانی شیوه­ها­ی مناسب برای کنترل زبان توسط گروه­ها­ی برتر می باشد(نجفی،1378).

مطلب مشابه :  پایان نامه درباره پایان نامه، محاسبه

طبق تعریفی که راسل(1938) از قدرت دارد« قدرت به معنای پدید­آوردن آثار مطلوب می باشد»(راسل، قدرت، ص55). راسل در این کتاب می­‌افزاید: اگر یکی از دو فردی که دارای خواست­‌ها­ی مشابه­‌اند بر همه­ی خواست­ها­ی آن دیگری غلبه کند پس قدرت[1] .Tannen

[2] .Holmes

[3] Poynton

 مطالعه تأثیر قدرت و جنسیت بر گزینش راهبردهای معذرت خواهی در زبان فارسی

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه ارشد : مطالعه تأثیر قدرت و جنسیت بر گزینش راهبردهای معذرت­خواهی در زبان فارسی