دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد : بررسی تأثیر قدرت و جنسیت بر گزینش راهبردهای معذرت­خواهی در زبان فارسی

دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد : مطالعه تأثیر قدرت و جنسیت بر گزینش راهبردهای معذرت­خواهی در زبان فارسی

تکه ای از متن پایان نامه :

– چهار راهبردی که بیشتر از بقیه مورد بهره گیری قرار گرفته بود و در میان دانش جویان ژاپنی بیش از

زبان

بیشتری از او دارد. راسل برای طبقه­بندی صورت‌­ها­ی قدرت راه­‌ها­ی گوناگونی پیشنهاد کرده که به زعم او هر­کدام از این راه‌­ها فایده خاص خود را دارند. وى از این تعریف نتیجه مى­‏گیرد که قدرت یک مفهوم کلى و قابل اندازه‏گیرى می باشد و مى­‏توان به آسانى در مورد اندازه­ی قدرت افراد و مقایسه­ی کمى آن­ها نظر داد؛ این در صورتى می باشد که افراد به آثار مشترک و مطلوبى که از جهت مقدار متفاوت باشد دست یابند. از این‏رو، در مواردى که به آثار متفاوت دست یافته­‏اند، راهى براى اندازه‏گیرى قدرت وجود ندارد و این امر منشأ نوعى تردید و ابهام‏گویى راسل در قابلیت اندازه‏گیرى قدرت شده­می باشد. وى در عین آنکه اظهار مى­‏دارد: «اگر دو نقاش مایل باشند تابلو­ها­ى زیبا بکشند و ثروتمند شوند و از این میان یکى­‏شان به تابلو­ها­ى زیبا و دیگرى به ثروت دست یابند، هیچ راهى براى تشخیص اینکه کدام یک از آن دو، داراى قدرت بیشتر می باشد وجود ندارد»(راسل، ص55). وی بلافاصله به دنبال سخن فوق ادامه مى‏­دهد که «با این حال به آسانى مى­‏توان گفت که به طور تقریبى فلان بیش از بهمان قدرت دارد» (همان).

پایین­تر اجتماعی برخوردار باشد به گونه­ای صحبت می­کند که به انحطاط خود و ترفیع مخاطب گرایش دارد. اگر کسی که عذر­خواهی می­کند از موقعیت بالاتر اجتماعی برخوردار باشد بیشتر کوشش در حفظ وجهه­ی خود دارد و از مجموعه­ای از راهبرد­ها­ی متفاوت در عذر­خواهی بهره گیری می­نماید. در این رمان، همچنین معذرت­خواهی پیشخدمت­ها­ی پایین دست به ندرت مورد قبول واقع می­گردد، در حالی که افرادی که در سطح بالاتر اجتماعی قرار گرفته­اند به محض عذر­خواهی کردن مورد پذیرش مخاطب قرار می­گیرند و در انتخاب نوع راهبرد معذرت­خواهی از آزادی بیشتری برخوردار می­باشند.

مطلب مشابه :  پایان نامه : ارتباط بین کارآفرینی سازمانی و عملکرد صنایع کاشی و سرامیک استان قزوین

 

 

3-3- پژوهش­ها­ی زبان­شناسان ایرانی

 

3-3-1-کنش­گفتار معذرت­خواهی و راهبرد­ها­ی معذرت­خواهی

تحقیقات انجام­گرفته توسط زبان­شناسان خارجی پیرامون موضوع کنش­گفتار معذرت­خواهی معمولا به مطالعه میان دو ملیت یا دو فرهنگ اختصاص یافته­می باشد در حالیکه همه­ی پژوهش­هایی که توسط زبان­شناسان ایرانی در این خصوص انجام گرفته می باشد به چنین مقایسه­هایی محدود نمی­گردد؛ به عنوان نمونه

 مطالعه تأثیر قدرت و جنسیت بر گزینش راهبردهای معذرت خواهی در زبان فارسی

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه ارشد : مطالعه تأثیر قدرت و جنسیت بر گزینش راهبردهای معذرت­خواهی در زبان فارسی