دانلود کارشناسی ارشد : بررسی تأثیر قدرت و جنسیت بر گزینش راهبردهای معذرت خواهی در زبان فارسی

دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد : مطالعه تأثیر قدرت و جنسیت بر گزینش راهبردهای معذرت­خواهی در زبان فارسی

تکه ای از متن پایان نامه :

استمر(1984) بر این باور هستند که اقدام معذرت­خواهی عملی حافظ وجهه می باشد چراکه فرد به این دلیل عذرخواهی می­کند که بخواهد وجهه­ی شنونده را حفظ کند. مارکوییز- ریتر(2000، ص 44) معذرت­خواهی را « یک اقدام جبرانی برای رنجشی که گوینده   2). تحلیل رفتار­ها­ی ارتباطی بومیان و غیر­بومیان زبان انگلیسی در قالب این راهبرد­ها.

بلوم­کالکا و کاسپر(1993، ص 59) می­گویند تفاوت کنش­ها­ی گفتاری در کاربرد صورت­ها­ی زبانی قراردادی شده­می باشد. بعضی کنش­گفتار­ها مانند معذرت­خواهی و تشکر بیش از سایر کنش­گفتار­ها دارای کاربرد­ها­ی قراردادی صورت­ها­ی زبانی می­باشند.

بنا به کوهن(1996) و الشتاین و کوهن(1983)پنج فرمول معنایی جهانی برای معذرت­خواهی هست که می­توانند جداگانه و یا همراه با هم بهره گیری شوند:

1). وسیله­ی نشان دادن توانش منظوری[1] :

معذرت می­خواهم به خاطر …………..، متاسفم.

2   ). قبول مسئولیت:

واقعاً احمقانه رفتار کردم.

3). پیشنهاد جبران:

می­گردد کمی دیر­تر ملاقات کنیم؟

4). ارائه­ی توضیح یا علت:

خیلی سرم شلوغ بود.

5). قول خودداری :

قول می­دهم این اتفاق دوباره نیفتد.

بعد­ها محققین دیگر با گسترش این پنج فرمول معنایی، توانستند راهبرد­ها­ی معذرت­خواهی دقیق­تر و نیز پژوهش­ها، توصیفات و تحلیل­ها­ی بیشتر ارائه کنند.

تاچیس(1991) در پژوهش پیرامون جامعه­شناسی معذرت­خواهی و مصالحه در قالب چند سئوال به بحث و پژوهش پیرامون این کنش­گفتار پرداخته­می باشد. مانند این سوالات می­توان به نمونه­ها­ی زیر اشاره نمود: 1)معذرت­خواهی چیست؟  2)کاربرد، ضرورت و ارکان اساسی معذرت­خواهی چه هستند؟  3)معذرت­خواهی چه تفاوت­هایی با عذرآوردن، رد کردن ادعا و توجیه کردن دارد؟  4)معذرت­خواهی در یک فرهنگ چگونه شکل می­گیرد؟

مطلب مشابه :  بررسی تأثیر قطبیت میدان مغناطیسی خارجی و جهت اختلاف پتانسیل الکتریکی بر فرآیند الکتروریسی - پایانامه ارشد

[1] -IFID

 مطالعه تأثیر قدرت و جنسیت بر گزینش راهبردهای معذرت خواهی در زبان فارسی

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه ارشد : مطالعه تأثیر قدرت و جنسیت بر گزینش راهبردهای معذرت­خواهی در زبان فارسی