دلایل انتخاب قالب بتن فلزی

 

یکی از رایج ترین سازه های عمرانی و ساختمانی که بسیار هم مورد استفاده قرار می گیرد، بتن است. در چند سال اخیر سازه های بتنی و به طور کلی صنعت ساخت بتن پیشرفت چشمگیری در ایران داشته و بسیاری از کارخانه جات از پیشرفته ترین دستگاه های ساخت بتن استفاده می کنند، مانند قالب بتن خاص که دارای انواع مختلف و زیادی می باشد و با توجه به اجرای پروژه ها به صورت پیش ساخته و سفارشی تهیه و تولید می گردد. در گذشته از موادهای ساختمانی دیگری هم برای ساخت و ساز استفاده می شد، اما همگی دچار مشکلات بسیاری بودند تا اینکه بتن روی کار آمد و صنعت ساخت و ساز را دگرگون نمود. یکی از انواع قالب های بتنی که بسیار استفاده راحت و رایجی برای ساخت سازه های بتنی دارد، قالب فلزی است. این قالب دارای کاربردها و مزایای بسیاری می باشد.

قالب بتن فلزی و قالب بتن خاص هر دو از مهم ترین قالب ها برای ساخت و ساز بتن هستند. پیش از همه این ها بهتر است بگوییم که اصل بتن چیست؟ بتن در واقع ترکیبی از خاک دانه های مصالحی و درشت است که با سیمان مخلوط شده و مواد شکیل دهنده قالب بتن هم به آن افزوده گشته است. تمامی این ترکیبات پس از مدتی تبدیل به ابزاری سخت برای ساخت و ساز می شوند و استحکام بالایی پیدا می کنند. بتن ها هم انواع مختلفی دارند برای مثال یک نوع بتن وجود دارد که  از سیمان و قیر درست شده و معمولا از این نوع برای صاف کردن سطح خیابان ها استفاده می کنند که نمونه ان را قطع به یقین بارها در خیابان ها مشاهده کرده اید.

از دیگر انواع بتن هم می توانیم به سیمان های هیدرولیکی اشاره کنیم که متشکل از آب و سیمان کاملا خشک می باشد. در این ترکیب یک واکنش شیمیایی صورت می گیرد که ماده به شدت سخت کرده و دوام آن را هم افزایش می دهد. حالا که با انواع بتن ها آشنا شدید، پیشنهاد می کنیم که در ادامه با ما همراه باشید تا شما را بیشتر با قالب بتن خاص و قالب فلزی بتنی آشنا کنیم.

قالب بتن فلزی چیست؟

درست است که در قسمت بالا اطلاعاتی در خصوص قالب بتنی فلزی در اختیار شما عزیزان قرار داده ایم اما بهتر است به صورت تخصصی هم این موضوع را که اصلا این قالب ها جه هستند را بررسی کنیم. قالب بتن فلزی در واقع ظروفی از جنس فلز اند که در شکل های ظاهری مختلفی از کوچک گرفته تا بزرگ در بازار و کارخانه جات موجود می باشند. این قالب ها در واقع برای نگهداری میلگرد کاربرد بیشتری دارند، با این حال در صنعت های ساخت و ساز از آن ها استفاده های دیگری هم می شود.

از این قالب های فلزی در زمانی که بتن کاملا خیس یا مرطوب می باشد هم استفاده می کنند. در واقع می توان گفت که بخشی از هزینه های ساخت و ساز ساختمانی متعلق به قالب بندی بتن و تمامی تشکیلات به کار گیری آن می شود. به همین خاطر هم راهنمای از مهندسین و پیمانکاران مجرب و همچنین کارگران با تجربه اهمیت بسیاری دارد، چراکه هزینه های این نوع مصالح ساخت و ساز بسیار بالاست و نمی توان ریسک کرد! پیشنهاد ما برای اینکه از قالب بتنی خاص بهره ببرید این است که حتما به کارخانه جات معتبر مراجعه نمایید. برای پیدا کردن این مجموعه ها هم می توانید یک جستجوی کوچک در گوگل داشته باشید.

مهم ترین کاربردهای قالب بتن فلزی

  • اولین و مهمترین ویژگی این قالب ها این است که از جنس فلز ساخته شده اند و علاوه بر استحکام می توان به صورت طولانی مدت از آن ها استفاده نمود آن هم بدون اینکه خراب شوند.
  • امکان اینکه از این قالب ها به صورت سفارشی در انواع پروژه ها بهره برد هم وجود دارد.
  • قالب بتن فلزی در برار هرگونه اتفاق فیزیکی مانند فشار زیاد دوام بالایی دارد و هیچگاه از فرم نخواهد افتاد و شکل ظاهری اش به خوبی حفظ می شود.
  • سازه های بتنی که توسط قالب بتنی فلزی ساخته می شوند سیطحی سیقلی و کاملا صاف دارند.
  • قالب های فلزی سرعت کار را در نیروی انسانی و همچنین ساخت و ساز به لحاظ زمانی افزایش می دهند، چراکه با ساختن بتن با استفاده از آن ها کارها بسیار راحت تر می شود.
  • هیچگونه محدودیت خاصی در استفاده از قالب های بتنی فلزی وجود ندارد و هرنوع پروژه ای را می توان با آن سر و سامان داد.
  • استفاده از قالب های بتنی فلزی در پروژه ها به صورت متعدد امکان پذیر است و این یعنی نوعی صرفه جویی در هزینه ها.
  • قالب های بتنی فلزی می توانند به راحتی در ابعاد کوچک و بزرگ طراحی شوند و می توان آن ها را در هر ابعادی از بزرگ گرفته تا کوچک متصل نمود.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *