مبانی قر آنی کرامات اولیاء91 – دانلود پایانامه

دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :  مبانی قر آنی کرامات اولیاء

تکه ای از متن پایان نامه :

.واژه‌شناسی کرامت

لفظ «کَرامت» که جمع آن «کرامات» و از ریشه «کرم» (بر وزن فَرَس) می باشد در حوزه‌های مختلف علوم انسانی معانی گوناگونی را به خود اختصاص می‌دهد. اما واژه‌ای که معادل «miracle[1]» در زبان انگلیسی می باشد و در ترکیب «miracles of the saints[2]» به معنای «کرامات اولیا» می باشد، در حوزه تصوف و عرفان قرار می‌گیرد.

جوهری در صحاح[3] و فیروزآبادی در القاموس المحیط[4] می گوید: «کَرَم» ضدّ لئآمت می باشد پس «کریم» بمعنى سخىّ می باشد چنان‌که در دو کتاب یاد شده و نیز در اقرب الموارد[5] آمده می باشد.

کارهای شگفت‌انگیز و خارق عادتی گردد. عده­ای نیز کرامت‌ را به عنوان عملی فرازمانی، فرامکانی و فرازبانی معرفی و دارای اهمیت بسیار می­دانند.[6] بحث ما در این‌جا به صالحان ـ و نه طالحان ـ اعم از پارسایان و صوفیان و پاک‌دلان برمی‌گردد؛ و کار مرتاضان و ساحران را خارج می‌کند. آن چیز که هماره انبیا و اولیا در آشکار کردن معجزات و کرامات، از آن، چهره ترس به خود گرفته‌اند این بوده که مبادا مردم این امر را با سحر و امثالش خلط نموده و نپذیرند. بر این پایه، امیرالمؤمنین، علی(علیه السلام) در تفسیر ترس حضرت موسی(علیه السلام) در زمان اژدها شدن عصا، آن را، ترس از نپذیرفتن مردم معنا فرموده‌اند.[7]

اما امور خارق عادت یا خوارق عادات(مفرد آن: خارق عادت) که معنای فراگیر و اعم از کرامت دارند، پدیده‌هایی‌اند که با جریان عادی امور و اشیا و عملکرد معهود قوانین طبیعی منطبق نیستند[8]. قوانینی که از نظر دانش امروز، جبری، علّی، کمی و مادی‌اند و بی‌استثنا و تخطی ناپدیر و خرق‌ناشدنی انگاشته کار خارق عادت از سوی شخصی می باشد که مدعی نبوت نیست، پس آن خارق عادتی که همراه با ایمان و اقدام صالح نباشد استدراج می باشد و آن چیز که از این گونه امور به همراه ادعای پیامبری می باشد را معجزه گویند.[9]

مطلب مشابه :  دانلود پایان نامه ارشد: بررسی ارتباط بین کارآفرینی سازمانی و عملکرد صنایع کاشی و سرامیک

[1]. فرج اله خداپرستی، فرهنگ معارف، انگلیسی فارسی. تهران، فرهنگ معاصر، اول، 1385، ص288، فرهنگ اصطلاحات عرفان اسلامی، ص210.


مبانی قر آنی کرامات اولیاء91

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه ارشد:مبانی قر آنی کرامات اولیاء