پایان نامه کارشناسی ارشد، عرفان اسلامی

دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :  مبانی قر آنی کرامات اولیاء

تکه ای از متن پایان نامه :

.واژه‌شناسی کرامت

لفظ «کَرامت» که جمع آن «کرامات» و از ریشه «کرم» (بر وزن فَرَس) می باشد در حوزه‌های مختلف علوم انسانی معانی گوناگونی را به خود اختصاص می‌دهد. اما واژه‌ای که معادل «miracle[1]» در زبان انگلیسی می باشد و در ترکیب «miracles of the saints[2]» به معنای «کرامات اولیا» می باشد، در حوزه تصوف و عرفان قرار می‌گیرد.

جوهری در صحاح[3] و فیروزآبادی در القاموس المحیط[4] می گوید: «کَرَم» ضدّ لئآمت می باشد پس «کریم» بمعنى سخىّ می باشد چنان‌که در دو کتاب یاد شده و نیز در اقرب الموارد[5] آمده می باشد.

کارهای شگفت‌انگیز و خارق عادتی گردد. عده­ای نیز کرامت‌ را به عنوان عملی فرازمانی، فرامکانی و فرازبانی معرفی و دارای اهمیت بسیار می­دانند.[6] بحث ما در این‌جا به صالحان ـ و نه طالحان ـ اعم از پارسایان و صوفیان و پاک‌دلان برمی‌گردد؛ و کار مرتاضان و ساحران را خارج می‌کند. آن چیز که هماره انبیا و اولیا در آشکار کردن معجزات و کرامات، از آن، چهره ترس به خود گرفته‌اند این بوده که مبادا مردم این امر را با سحر و امثالش خلط نموده و نپذیرند. بر این پایه، امیرالمؤمنین، علی(علیه السلام) در تفسیر ترس حضرت موسی(علیه السلام) در زمان اژدها شدن عصا، آن را، ترس از نپذیرفتن مردم معنا فرموده‌اند.[7]

اما امور خارق عادت یا خوارق عادات(مفرد آن: خارق عادت) که معنای فراگیر و اعم از کرامت دارند، پدیده‌هایی‌اند که با جریان عادی امور و اشیا و عملکرد معهود قوانین طبیعی منطبق نیستند[8]. قوانینی که از نظر دانش امروز، جبری، علّی، کمی و مادی‌اند و بی‌استثنا و تخطی ناپدیر و خرق‌ناشدنی انگاشته کار خارق عادت از سوی شخصی می باشد که مدعی نبوت نیست، پس آن خارق عادتی که همراه با ایمان و اقدام صالح نباشد استدراج می باشد و آن چیز که از این گونه امور به همراه ادعای پیامبری می باشد را معجزه گویند.[9]

مطلب مشابه :  دانلود تحقیق در مورد کارشناسی ارشد، ظاهر و باطن

[1]. فرج اله خداپرستی، فرهنگ معارف، انگلیسی فارسی. تهران، فرهنگ معاصر، اول، 1385، ص288، فرهنگ اصطلاحات عرفان اسلامی، ص210.


مبانی قر آنی کرامات اولیاء91