محرکهای آسم کدامند؟

دانلود پایان نامه

محرکهای آسم

محرک­های متعددی موجب تنگشدن مجاری هوایی،ویزینگ و تنگی نفس در بیماران مبتلا به آسم می­شوند در حالی که دیدگاه قبلی بر اساس اجتناب از این محرک­ها بوده است؛امروزه شواهدی وجود دارند که بیانگر کنترل ضعیف می­باشد و نیاز برای افزایش درمان­های کنترلی­(پیشگیری کننده) را نشان می­دهند.

2-9-1.آلرژن ها

آلرژن­های استنشاقی،ماست­سل­ها را به واسطه اتصال مستقیم IgE که منجر به آزاد شدن ناگهانی مدیاتورهای تنگ­کننده برونشی می­شود،فعال می­کنند،این امر منجر به پاسخ زود هنگام می­شود که توسط برونکودیلاتورها معکوس می­شود. اغلب متعاقب چالش توسط آلرژن تجربی،یک پاسخ تأخیری وجود دارد (هنگامی که ادم مجاری هوایی و پاسخ التهابی حاد همراه با افزایش ائوزینوفیل­ها و نوتروفیل­ها وجود دارد که چندان به واسطه برونکودیلاتورها قابل برگشت نمی­باشد). شایع­ترین آلرژنی که منجر به تحریک آسم می­شود گونه­های درماتوفاگوئید[1] می­باشد و مواجهه محیطی منجر به علائم مزمن با شدت پایین می­شود که همیشگی هستند. سایر آلرژن-های پایا از گربه­ها و سایر حیوانات خانگی و همین طور سوسک­های حمام ناشی می­شوند. سایر آلرژن­ها (شامل گرده علف،راگوید[2]،گرده درختان و اسپورهای قارچی)فصلی هستند. گرده­ها غالباً منجر به رینیت آلرژیک می­شوند و کمتر مسبب آسم هستند،اما در طوفان­های شدید دانه­های گرده از هم گسیخته می­شوند و اجزایی که از آن­ها آزاد می­شوند می­توانند محرک تشدید آسم شدید باشند (آسم طوفان شدید[3]).

2-9-2.عفونتهای ویروسی

عفونت­های ویروسی دستگاه تنفسی فوقانی (نظیر رینوویروس،ویروس سن سیشینال تنفسی و کروناویروس)شایع­ترین محرک­های دوره­های تشدید حاد آسم هستند و می­توانند سلول­های اپی­تلیال راه­های هوایی فوقانی و تحتانی را مورد تهاجم قرار دهند. مکانیسمی که به وسیله آن این ویروس­ها می­توانند موجب تشدید آسم شوند،خیلی کم شناخته شده است،اما افزایش التهاب مجاری هوایی همراه با افزایش تعداد ائوزینوفیل­ها و نوتروفیل­هل وجود دارد. شواهدی وجود دارد که میزان مبتلا به آسم کاهش یافته است،این موضوع منجر به افزایش آمادگی ابتلا به این عفونت­های ویروسی و پاسخ التهابی شدیدتر می­شود.

2-9-3.عوامل دارویی

داروهای متعددی می­توانند محرک آسم باشد. بلاکرهای β آدرنرژیک معمولاً به صورت حاد آسم را بدتر می­کنند و استفاده از آن­ها ممکن است کشنده باشد. مکانیسم­های این امر کاملاً روشن نیست،ولی احتمالاً با افزایش انقباض برونشی کولینرژیک مرتبط است. باید از تمام β بلاکرها اجتناب شود و حتی 2β بلاکرهای انتخابی و یا استفاده موضعی (مثل قطره­های چشمی تیمولول) می­توانند خطرناک باشند. مهار کننده­های آنزیم مبدل آنژیوتانسین از لحاظ تئوری مضر هستند چرا که مانع شکسته شدن کینین­ها (که منقبض کننده برونش می­باشند)،می­شوند؛در هر حال،ندرتاً موجب بدتر شدن آسم می­شوند و سرفه­های شاخص ناشی از آن،نیست. آسپیرین می­تواند موجب بدتر شدن آسم در بعضی بیماران شود.

مطلب مشابه :  پایان نامه رایگان درمورد ارزیابی توانمندسازها و فعالیت‌های یادگیری

2-9-4.ورزش

ورزش به ویژه در کودکان یک محرک شایع برای آسم است. مکانیسم آن مربوط به هایپرونتیلاسیون است که منجر به افزایش اسمولالیتی در مایعات اطراف مجاری هوایی و افزایش آزاد شدن مدیاتورهای ماست سل می­شود؛این موارد انقباض برونش می­گردند. آسم القا شده توسط ورزش (ELA)[4] به طور معمول بعد از اتمام ورزش آغاز می­شود و به طور خود به خود طی 30 دقیقه بهبود می­یابد. ELA در آب و هوای سرد و خشک نسبت به آب و هوای گرم و مرطوب بدتر می­شود. به این دلیل،ELA در ورزش­هایی نظیر دومیدانی در هوای سرد،اسکی و هاکی روی یخ نسبت به شنا شدیدتر می­باشد. ممکن است به وسیله استفاده قبلی از 2β- آگونیست و آنتیلوکوترین­ها بتوان از ELA جلوگیری کرد،ولی بهترین پیشگیری به واسطه درمان منظم با ICS است که باعث کاهش جمعیت ماست­سل­های سطحی مورد نیاز برای این پاسخ می­شوند.

2-9-5.عوامل فیزیکی

هوای سرد و هایپرونتیلاسیون می­توانند به واسطه مکانیسم­هایی مشابه ورزش موجب تحریک آسم شوند. قاه­قاه خندیدن هم می­تواند یک محرک باشد. بسیاری از بیماران بیان کرده­اند که آسم آن­ها در هوای گرم و تغییرات هوا بدتر می­شود. بعضی از بیماران مبتلا به آسم وقتی با عطرها و ادکلن­های قوی مواجه می­شوند،بدتر می­گردند ولی مکانیسم این پاسخ نامشخص است.

2-9-6.غذا

شواهد کمی مبنی بر افزایشعلائم آسم در اثر واکنش­های آلرژیک نسبت به غذا وجود دارد،در حالی که بسیاری از بیماران عقیده دارند که علائمشان در مقابل بعضی از غذاهای خاص بدتر می­شود. رژیم­های ممانعتی[5]معمولاً در کاهش تعداد دوره­های آسم ناموفق هستند. بعضی غذاها نظیر صدف و آجیل،ممکن است باعث القای واکنش­های آنافیلاکتیک شامل ویزینگ شوند. بیماران مبتلا به آسم القا شده توسط آسپیرین ممکن است از رژیم­های بدون سالسیلات سود ببرند،ولی حفظ این روش سخت می­باشد. افزودنی­های خاص غذایی ممکن است محرک آسم باشند. متابی­سولفیت[6](که به عنوان یک نگهدارنده غذایی به کار می­رود)می­تواند از طریق آزاد کردن گاز سولفور دی­اکسید در معده،موجب تحریک آسم شود. تارترازین[7](یک عامل زرد رنگ کردن غذا)قبلاً به عنوان محرک آسم به شمار می­رفت،ولی شواهد اندکی برای این موضوع وجود دارد.

مطلب مشابه :  مقاله درباره استاندارد و دینامیکی

2-9-7.عوامل شغلی

مواد متنوعی در محیط کار یافت شده­اند که می­توانند به عنوان عوامل حساس­کننده (همان طور که در بالا بحث شد) و هم چنین محرک­های افزایش علائم آسم عمل نمایند. آسم شغلی به طور مشخص همراه با بروز علائم در هنگام کار و بهبودی در تعطیلات آخر هفته و اوقات فراغت می­باشد. اگر مواجهه در 6 ماه اول بروز علائم رفع شود،معمولاً بهبود کامل حاصل می­شود. علائم مداوم­تر منجر به تغییرات زود هنگام و اجتناب از مواجهه مهم است.

2-9-8.عوامل هورمونی

آسم در بعضی از خانم­ها پیش از قاعدگی تشدید می­شود که گاهی می­تواند بسیار شدید باشد. مکانیسم­های این امر کاملاً درک نشده است ولی به کاهش میزان پروژسترون مربوط است و در موارد بسیار شدید می­تواند به واسطه درمان با دوزهای بالای پروژسترون و فاکتوهای آزادکننده گنادوتروپین بهبود پیدا کند. تیروتوکسیکوز و هایپوتیروئیدی می­توانند موجب بدتر شدن آسم شوند اگر چه مکانیسم­ها هنوز کاملاً شناخته شده نیست.

2-9-9.ریفلاکس معدی مروی

ریفلاکس گاستروازوفاژیال در بیماران مبتلا به آسم شایع است. چرا که برونکودیلاتورها موجب افزایش آن می­شوند. با وجود اینکه ریفلاکس اسید می­تواند انقباض برونشی رفلکسی را تحریک کند،به ندرت سبب علائم آسم می­شود و درمان آنتی­ریفلاکس در کاهش علائم آسم در اکثر بیماران ناموفق است.

2-9-10.استرس

بسیاری از بیماران مبتلا به آسم می­گویند که علائم بیماری­شان با استرس بدتر می­شود. شکی وجود ندارد که فاکتورهای روانی از طریق مسیرهای رفلکس کولینرژیک می­توانند سبب القای انقباض برونش شوند. به طور متناقض،استرس بسیار شدید،مثل عزاداری، معمولاً منجر به بدتر شدن آسم نمی­شود و حتی می­تواند موجب بهبود آسم شود.

[1]Dermatophagoides species

[2]Ragweed

[3]Thunderstorm asthma

[4]Exercise-induced asthma

[5]Exclusion diets

[6]Metabisulfite

[7]Tartrazine

[8]Gastroesophageal reflux