محصولات آرایشی و بهداشتی و سازمان بهداشت جهانی

دانلود پایان نامه

بین شدت نور فرابنفش و افزایش ترکیبات فنولی در گیاه مرزه خوزستانی رابطه مستقیم وجود دارد.
بین تاثیر نور فرابنفش A و الگوی رشد و تولید در کشت کالوس مرزه خوزستانی رابطه مثبت وجود دارد.
بین تاثیر نور فرابنفش B و الگوی رشد و تولید در کشت کالوس مرزه خوزستانی رابطه مثبت وجود دارد.
1-3- اهداف کلی تحقیق:
دستیابی به نتایج تأثیر نور فرابنفش برروی شاخص رشد و تولید رزمارینیک اسید در کشت کالوس مرزه خوزستانی
اهداف ویژه انجام این تحقیق:
دستیابی به شرایط بهینه رشد و تولیدترکیبات فنلی در کشت کالوس گیاه
افزایش محتوای فنل کل و تولید رزمارینیک اسید در کشت کالوس گیاه
تعیین بهترین زمان انگیزش نور فرابنفش در تولید ترکیبات فنلی
تلاش در جهت تأمین مواداولیه دارویی برای صنایع دارویی
اهداف کاربردی
حمایت از صنایع دارویی به منظور تولید داروهای استراتژیک
کمک به حفاظت از ذخایر ژنتیکی و تلاش در جهت بهره برداری پایدار
ارائه و نشر نتایج علمی برای مراکز تحقیقاتی داخلی و بین المللی
ثبت و انتقال تکنولوژی به نمادهای داخلی و بین المللی
دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی و مؤسسات علمی – پژوهشی
شرکت ها و صنایع تولید کننده داروهای گیاهی
فصل دوم
کلیات
و بررسی منابع علمی
2- تاریخچه استفاده ازگیاهان دارویی
گیاهان دارویی در تمامی تمدن ها و فرهنگ ها مورد استفاده قرار میگیرند و یکی از ضروریترین موارد دفاعی جهت حفظ سلامت و مبارزه با بیماری های بشر در سراسر جهان می باشد. گیاهان از گذشته دور تاکنون به عنوان منبع دارویی تجدیدپذیر، مدنظر بوده اند. طبق آمارهای سازمان بهداشت جهانی، ‌بیش از 80 درصد جمعیت جهان، جهت سلامت بدن خود، گیاهان دارویی را نسبت به دیگر داروهای شیمیایی ترجیح می دهند. شالوده علمی برای بروز خواص داروشناسی در هشتاد تا نود کشور دنیا، بر پایه مواد مشتق شده گیاهی بنا شده است. با معرفی مواد درمانی-گیاهی جدید، گیاهان آمادگی پذیرش نقش کلیدی از ابتدای پزشکی مدرن را داشته اند (Chandra et al. 2013) اهمیت و نقش گیاهان دارویی در تامین نیازهای بشر به ویژه در حیطه درمان بسیار قابل توجه می باشد. امروزه با استفاده ازروش ها و فنون تخصصی، مهمترین مواد و ترکیب های موثر گیاهی شناسایی و در ساخت انواع داروها و ترکیب های شفابخش به کار گرفته می شود (امین، ۱۳۸۰). اثرات جانبی داروهای شیمیایی، الزامات زیست محیطی و روند تدریجی گرایش به سوی فراورده های طبیعی سبب شده به گیاهان دارویی توجه بیشتر شود(آزاد بخت، ۱۳۷۸).
امروزه اهمیت گیاهان دارویی و طب ایرانی و شناساندن نقش حیاتی آن در پیشبرد اهداف ملی، منطقهای و جهانی برای تحقق سلامت و نشاط جوامع، خود کفایی دارویی، ایجاد اشتغال، توسعه اقتصادی، امنیت غذایی و حفظ ذخایر ژنتیکی و حضور فعال در بازارهای جهانی بر کسی پوشیده نیست. میلیونها نفر از مردم جهان در زمینه کشت، برداشت، فرآوری و سایر جنبههای گیاهان دارویی فعالیت دارند. حجم تجارت جهانی گیاهان دارویی و فرآوردههای آن به 100 میلیارد دلار در سال رسیده است. بر اساس آمار سازمان بهداشت جهانیبیش از 80 درصد از مردم جهان برای درمان انواع بیماریها از گیاهان دارویی و یا روشهای طب مکمل و سنتی استفاده میکنند. کشور ایران مهد استفاده از طب سنتی و داروهای گیاهی است. اما گویا زندگی امروزه با گذشته بسیار متفاوت شده است به طوری که گاه برای درمان بیماریهای بسیار جزئی به پزشک متخصص مراجعه میشود و گاه خود سرانه از داروهای شیمیایی با قدرت اثر بالا و عوارض جانبی فراوان استفاده میشود در حالی که 75 درصد از مردم فرانسه، 50 درصد از مردم کانادا، 48 درصد از مردم استرالیا و 40 درصد از مردم بلژیک در حال حاضر از داروهای گیاهی برای درمان استفاده میکنند. در روسیه 4 بیمارستان مخصوص طب سنتی وجود دارد. در چین با جمعیتی بیش از یک میلیارد و سیصد نفر، 80 درصد خدمات پزشکی از طریق طب سنتی چینی ارائه میشود. البته ارزانتر بودن هزینه درمان طب سنتی نسبت به درمانهای نوین هم در این زمینه نقش دارد، زیرا در چین هزینه درمان از طریق طب سنتی بین یک بیست و پنجم، یک سیام درمان از طریق طب نوین است ایران یکی از کشورهایی است که در آن مصرف گیاهان دارویی به صورت سنتی و بومی پیشینه ای طولانی دارد و به دلیل شرایط اقلیمی و جغرافیایی مناسب ، رویشگاه گستره وسیعی از گیاهان دارویی می باشد، که بخشی از آن ها به صورت خام از جمله اقلام صادراتی کشور ما بوده است.این پراکنش به گونه ای است که سبب شده فلور گیاهی ایران بیش از فلور گیاهی تمام اروپا باشد. با وجود مصارف گوناگون گیاهان دارویی در زمینه های صنایع دارویی، غذایی، بهداشتی و آرایشی متاسفانه در کشور ما کمتر به فراوری گیاهان دارویی توجه شده است. درحالی که این موضوع با توجه به تنوع گسترده آن می تواند بخش های گوناگونی از نیروهای متخصص وعلاقه مند را از بخش کشاورزی گرفته تا بخش های میانی و حد واسط و صنعتی مانند بسته بندی گیاهان دارویی، غذایی، بهداشتی و آرایشی را در بر می گیرد و سبب پویایی اقتصادی و اجتماعی مناطق مختلف شهری و روستایی کشور شود. هر چند که حتی در افول استفاده از گیاهان دارویی بسیاری از افراد سنتی در تمام جهان جهت درمان اولیه بیماری های خود از گیاهان دارویی، استفاده نموده اند(آزاد بخت، ۱۳۷۸).
گیاهان دارویی میراثی منطقه ای ولی با اهمیت جهانی هستند که ثروت عظیمی را به جهان ارزانی داشته اند، تنوع و کثرت گیاهان با خواص درمانی همه را شگفت زده کرده است چرا که تخمین زده می شود حدود ۷۰۰۰۰ گونه گیاهی از گلسنگ ها تا درختان تنومند حداقل یکبار در طول تاریخ سنتی به عنوان دارو در جوامع بشری استفاده شده اند(یزدانی و همکاران، ۱۳۸۳).
واژه گیاهان دارویی تنها به گیاهانی که تسکین دهنده آلام مردم هستند اطلاق نمی شود بلکه این گیاهان به عنوان طعم دهنده ها، نوشیدنی ها، شیرین کننده ها، رنگ های طبیعی و حشره کش ها و همچنین به عنوان ماده اولیه محصولات آرایشی و بهداشتی نیز مورد استفاده قرار می گیرند. در طی دهه های گذشته گسترش وسیعی در طیف درمان های گیاهی صورت گرفته که رشد سریع تقاضا برای داروهای گیاهی و بالطبع گیاهان دارویی در دنیا را به دنبال داشته است (امید بیگی، ۱۳۷۹؛جمزاد، ۱۳۷۳: زرگری، ۱۳۷۰).
در دو قرن گذشته، با پیشرفت علم شیمی، با الگوگیری از مواد طبیعی، مواد با ارزش دارویی متعددی در آزمایشگاه ساخته شده و از این طریق خدمات شایان توجهی به جامعه شده است. از طرفی استفاده از گیاهان دارویی تا حدودی کاهش یافته است. با ظهور مشکلاتی همچون بیماری های لاعلاج (سرطان، بیماری ها و ….) بروز عوارض جانبی ناشی از مصرف بسیاری از مواد شیمیایی، هزینه های سنگین جهت تهیه بعضی از مواد و … مجدداً گرایش به استفاده از گیاهان دارویی در دهه های اخیر زیاد شده است. امروزه با روش های توسعه یافته استخراج، جداسازی و شناسایی کشت سلول و روش های پیشرفته کشاورزی و باغبانی و با شناخت از روش های نوین تکنولوژی داروسازی، استفاده از گیاهان دارویی روز به روز رو به فزونی نهاده است(امین، ۱۳۸۴؛مومنی و همکاران ، ۱۳۷۷).