منابع تحقیق درمورد تصمیم گیری، کارشناسان، رشد اقتصادی

دانلود پایان نامه

پخش منظم سختی در این گونه سازه ها، و همچنین به روند پاسخگویی منطقی و قابل پیش بینی سازه کمک شایانی کند. مطالعات بسیاری در رابطه با طراحی و آنالیز دیوارهای برشی پیش از این انجام شده است، با این وجود تصمیم گیری در مورد محل دیوار برشی در سازه های با ارتفاع متوسط بخصوص در ساختمان هایی با پلان های نامنظم چندان مورد بحث قرار نگرفته است.
در این پایان نامه سعی برآن شده است تا با 8 مدل چینش دیوارهای برشی در پلان نامتقارن ذوزنقه ای شکل در 4 ارتفاع متفاوت 7و 10و 12و 15 طبقه که شامل دیوارهای مستطیلی رایج ودیوارهای اصطلاحا L شکل و Tشکل و Uشکل و Zشکل می باشد، بهترین پاسخ را در جهت بهبود عملکرد سازه های نامتقارن در پلان نامنظم بدست آورد. نتایج این پژوهش از تحلیل تاریخچه زمانی غیرخطی با استفاده از 4 رکورد زلزله در نرم افزار SAP2000 بدست آمده است. دیوارهایی که بتوانند هسته مرکزی ساختمان را به شرط قرار گیری در محل مناسب آن، مهار کنند توانایی بالایی در افزایش مقاومت سازه در برابر نیروهای جانبی همچون زلزله خواهند داشت ،اصطلاحا دیوارهای Uشکل نامیده می شوند و همچنین دیوار Z شکل هم در بالا بردن سختی و کاهش شتاب از دیگر چیدمان های موثر میباشد. در این پژوهش پارامترهای سازه ای همچون میزان شتاب بام و جابجایی طبقه آخر و همچنین میزان جابجایی نسبی طبقات و رفتار مفاصل پلاستیک در تیر و ستون ها و میزان دوره تناوب سازه ها مورد مطالعه و بررسی قرار گرفته است.
کلید واژه: پلان نامتقارن، تحلیل تاریخچه زمانی غیرخطی، دیوار برشی
فصل اول- مقدمه و کلیات
مقدمه و کلیات
1-1-اهمیت موضوع
در این بخش از پایان نامه به اهمیت مطالعه موضوعات پلان نامتقارن، صنعت ساختمان و رشد کلان شهر ها در ارتفاع می پردازیم.
1-2-اهمیت بررسی پلان های نامتقارن
گاهی شرایط محیطی و منطقه ای سازه ای را مجبور به داشتن پلانی نامتقارن میکند. در سالهای اخیر تلاشهای زیادی برای ارزیابی پاسخ لرزه ای سازه های نامتقارن و خصوصا پاسخ پیچشی آنها انجام شده است. سازه های نامتقارن ویژگی های خاصی در محدوده غیرخطی دارند که سبب شده است پیش بینی رفتار آنها در زمان زلزله پیچیده باشد. همچنین بررسی عملکرد ساختمانها در زلزله های گذشته نشان میدهد که معمولا ساختمان های نامتقارن نسبت به ساختمان های متقارن در برابر زلزله آسیب پذیرترند. رفتارهای مختلف هر قسمت سازه، عدم تناسب در پخش بارهای جانبی و تمرکز تنش در اجزاء سازه ای از عوامل مهم افزایش آسیب در ساختمان های نامنظم است.ساختمان های نامتقارن را به طور کلی سازه های نامتقارن در پلان و ارتفاع تقسیم بندی کرد. سیستم دیوار بررشی یکی از متداول ترین سیستم های مقاوم جانبی در ساختمان های بلند مرتبه و با ارتفاع متوسط است. دیوار های برشی در ساختمان های بتن آرمه، با ایجاد سختی زیاد، نقش مهمی در جذب برش وارده دارند. تغییر مکان سازه هایی با دیوار برشی به نسبت سیستم مقاوم قاب خمشی کمتر بوده و ایمنی بیشتری را ایجاد مینماید.شکل این دیوار، در عین اقتصادی بودن، اجرای ساده و قرارگیری بجا در طرحهای معماری را میطلبد. اشکال مختلف دیوارهای برشی و نوع جانمایی آنها، توان مقابله با نیروی زلزله و کمک به پخش منظم سختی در این گونه سازه ها به روند پاسخگویی منطقی و قابل پیش بینی تر کمک میکند. مطالعات بسیاری در رابطه با طراحی و آنالیز دیوارهای برشی پیش از این انجام شده است، با این وجود تصمیم گیری در مورد محل دیوار برشی در سازه های با ارتفاع متوسط بخصوص در ساختمان هایی با پلان های نامنظم چندان مورد بحث قرار نگرفته است.
1-3-صنعت ساختمان و پیشرفت این صنعت
صنعت ساختمان نقش اساسی را در رشد اقتصادی کشور های در حال توسعه و کمتر صنعتی شده بازی میکند.صنعت ساخت همچنین در نیل به اهداف ملی و بر طرف نمودن نیازهای اجتماعی نقش بسیار پر رنگی بازی میکند. به گزارش اکونیوز، به گفته کارشناسان و تحقیقات صورت گرفته در خصوص رشد هندسی پایتخت های جهان، تهران با تنها 2 درصد ساختمان های بلندتر از 9 طبقه، کمترین تعداد ساختمان های بلند مرتبه را داراست و میزان 98 درصد ساختمان ها کمتر از 9 طبقه هستند و همین امر موجب شده که تهران از نظر ارتفاعی کوتاهترین پایتخت جهان محسوب شود و این در حالی است که به عقیده کارشناسان شهری رشد افقی شهرها هزینه هایی اضافی را برای
بتن سبک سازه ای که بیشترین مقاومت فشاری را در بین این نوع بتن دارد و مقاومت فشاری آن در محدوده 17.2 مگا پاسکال تا 41.4 مگا پاسکال قرار می گیرد و چگالی آن در حدود 1441 کیلوگرم بر متر مکعب تا 1922 کیلوگرم بر مترمکعب است.
بتن سبک به عنوان مصالح ساختمانی استفاده های گوناگونی دارد، از جمله ساخت اسکلت ساختمان های چند طبقه، دیوارهای حائل، اعضای چیش تنیده، پشت بام ها و کشتی ها و …..
بتن سبک مخصوصا برای ساخت ساختمان های بلند با طبقات زیاد مناسب است و سبک بودن آن باعث کاهش وزن ساختمان و صرفه جویی در ستون ها و فونداسیون سازه می شود.
بتن با مقاومت بالا
بتن پرمقاومت که به نام بتن میکرو سیلیس نیز معروف است، بتنی با مقاومت بالاتر از 5/34 مگا پاسکال و حتی تا 138 مگا پاسکال می باشد. اولین استفاده از آن در ساختمان در سال 1971 در نروژ بود. گاز میکروسیلیس در فرآیند تولید آلیاژ های سیلیسیم ایجاد میشود. در بتن با مقاومت بالا علاوه بر گاز میکروسیلیس مایع شده، سیمان پرتلند، آب و سنگدانه شکسته شده گرانیت و سنگ آهکی و فوق روان کننده استفاده میشود. دلیل این مقاومت بالا واکنش میکروسیلیس مایع با آب است که طی آن کریستال هایی ایجاد می شوند که فضاهای خالی درون بتن را کاملا پر می کنند و علاوه بر مقاومت بالا، عایق خوب رطوبتی نیز می گردد. البته بتن پر مقاومت بسیار تردتر از بتن عادی است و باید در استفاده از آن به این نکته بسیار دقت شود.
استفاده از بتن پرمقاومت در ساخت و سازها روز به روز گسترش می یابد، توان پمپ کردن این نوع از بتن هر روز مرتفع تر میشود و ماشین آلات جدید این نوع بتن را از پدیده جداشدگی دانه بندی محافظت می کنند.
بتن پرمقاومت امروزه برای ساخت ساختمان های بلند و آسمان خراش ها در مالزی، چین و آمریکا استفاده میشود و مقاومت بالای آن باعث کوچکتر شدن سایر اعضای سازه ای و افزایش فضای قابل استفاده داخلی این ساختمان ها شده است.
بتن با کارایی بالا
استفاده از بتن با کارایی بالا به طور عملی در سال 1927 وقتی مهندسان مشغول ساخت یک تونل از میان کوههای راکی4 و در نزدیکی شهر دنور5 بودند و نیاز به یک روش سریع برای تحمل بارهای وارد بر تونل داشتند، شروع شد. در آن زمان بتن با کارایی بالا در سطح تحقیقات بود و هنوز به بازار ارائه نشده بود ولی با فشار مهندسان این تکنیک در ساخت تونل راکی استفاده شد. علل رضایت از این نوع بتن، توانایی دست یابی به سختی کافی در 24 ساعت به جای 7 روز برای بتن معمولی بود. از دیگرمزایای این بتن می توان به عملکرد بهتر آن در زمینههای ماندگاری، چگالی، مقاومت در برابر جداشدگی و مقاومت در برابر حمله های شیمیایی نام برد.
متخصصان صنعت ساختمان به افزایش بهره وری ساخت به کمک کاهش زمان مورد نیاز برای رسیدن به مقاومت مورد نظر و مقدار مصالح مصرفی و افزایش ایستایی و مقاومت بسیار علاقه مندند. بتن با کارایی بالا چون، نسبت آب به سیمان پایینی دارد می تواند در 24 ساعت به مقاومت 1/24 مگا پاسکال تا 4/41 مگا پاسکال برسد. این قضیه سرعت اجرای کار را بسیار بالا می برد و می تواند هزینه را کاهش دهد چون زمان انتظار قالب ها را کاهش می دهد.
این خصوصیات، بتن با کارایی بالا را تبدیل به مصالح خوبی برای سازه های بلند می کند. چون این سازه ها برای پیشرفت کار به مقاومت اسکلت و بتن طبقه زیرین خود نیاز دارند و هرچه این مقاومت سریعتر ایجاد شود پیشرفت پروژه سریعتر خواهد بود.
2-6-پیشرفت در سیستم های سازه ای
یک سازه باید طوری طراحی شود که بتواند وزن خود، نیروی باد، وزن تجهیزات نصب شده، دماهای بالا و پایین و لرزش ها را تحمل کند و در برابر انفجارهای احتمالی مقاومت کند و سر وصدا را جذب نماید و در عین حال نیازهای انسانی را برآورده سازد. این نیاز ها عبارتند از: فضای قابل استفاده، نیازهای مالکین سازه، ایمنی و راحتی و هزینه منطقی ساخت.
اگر تنها به سازه ساختمان توجه خود را معطوف کنیم، دو دسته بندی کلی برای ساختمان های بلند داریم: سازهای که در برابر نیروی وزنی و جانبی مقاومت می کند و سازه ای که عمدتا نیروهای وزنی را متحمل میشود. از آنجا که آسمان خراش ها باید در برابر نیروی زیادی از باد تاب و توان مقاومت داشته باشند، قسمت سازه ای مقاوم در برابر نیروهای جانبی از اهمیت بیشتری برخوردار می گردد.
زمانی که بتن مسلح برای اولین بار به عنوان مصالح ساختمانی معرفی شد، محدودیت هایی را برای ارتفاع ساختمان های ساخته شده با آن وجود داشت. مهندسان کم کم درباره خصوصیات بتن به نتایج تازه ای رسیدند ودر کنار آن سیستم های جدید سازه ای طراحی کردند که می توانست تغییراتی در این زمینه ایجاد کند. فزلورخان با پیشنهاد سیستم معروف چارت سازه های بلند انقلاب بزرگی در طراحی هر دوی ساختمان های بلند بتنی و فولادی ایجاد کرد.
در سال 1940 اولین بار از دیوارهای برشی استفاده شد که می توانست در برابر نیروهای جانبی باد و زلزله مقاومت کند اگر طراحان معمار و سازه با دقت و هماهنگی کار کنند می توانند این دیوارها را به عنوان دیوارهای جداکننده، یا در اطراف تاسیساتی مثل آسانسور یا پله قرار دهند.
سیستم سازه ای قاب خمشی، سیستمی است که در آن مثل سازه های معمولی تیر و ستون وجود دارد ولی سقف ها به عنوان یک دیافراگم افقی نیروهای جانبی را به ستون ها منتقل کرده و به این صورت در برابر نیروی جانبی مقاومت می کنند.
یک سیستم سازه ای که از هر دوی قاب خمشی و دیوار برشی همزمان استفاده میکرد به طور جدی توسط فزلورخان6 مورد مطالعه قرار گرفت. این یک دستاورد برای ساخت ساختمان های بلندتر به وسیله بتن بود. در این سیستم یک هسته مرکزی به وسیله دیوارهای برشی ایجاد می شد که با همکاری بقیه تیر و ستون ها در برابر نیروی جانبی مقاومت می کردند.
سیستم دیگر سازه ای سیستم تیوب قاب خمشی7 است. این سیستم به طور کامل در سه بعد صلب است و در نتیجه تمام سازه در برابر ممان های ایجاد شده و نیروی جانبی مقاومت می کند. تیوب ها از دیوارهای برشی و ستون ها و تیر ها که به صورت یکپارچه عمل می کنند ساخته شده اند. سیستم تیوب هم از نظر سازه ای و هم از نظر معماری قابل استفاده در ساختمان های بتنی می باشند.ساختمان دوییت چستنات8 در شیکاگو در سال 1965 به اتمام رسید و به عنوان اولین ساختمان طراحی شده با سیستم تیوب توسط فزلورخان شناخته شد.
امروزه اشکال متنوعی از تیوب وجود دارند که هر یک برای منظوری ایجاد شده است و ساختمان های زیادی در سر تا سر جهان به این شکل ها طراحی و اجرا شده اند. برای مطالعه جزئیات بیشتر این نوع سیستم های سازهای و نیز مثال هایی از سازه های بلند بتنی ساخته شده توسط دکتر خان می توانید به کتاب “هنر آسمان خراش دکتر خان”9 مراجعه کنید. در ضمن سیستم های سازه ای بتنی مناسب برای ساخت محدوده های مختلف تقریبی طبقات را در شکل 2 مشاهده می شود.
شکل 2) سیستم های سازه ای بتنی مناسب برای محدوده های مختلف طبقات
2-7-پیچش در سازه های نامنظم
پیچش سازه به عنوان یکی از علل آسیب دیدگی سازه ها حین زلزله های بزرگ شناخته شده است.تاثیر پیچش میتواند به وسیله نامنظمی در پلان، مرکز جرم، سختی یا توزیع مقاومت به وجود بیاید. برای بدست آوردن این تاثیر