منابع و ماخذ مقاله مصرف کنندگان و نام گذاری

دانلود پایان نامه

کاهش اصطکاک حاصل از شانه زنی


افزایش درخشندگی
گوناگونی حالت دهنده ها :
حالت دهنده ها با توجه به نحوه ی عملکرد آن ها و زمانی که در فرآیندهای زیبایی مورد استفاده قرار می گیرند، طبقه بندی می شوند(58-59). انواع مهمی از حالت دهنده های مو در جدول ۴ ذکر شده اند. این حالت دهنده ها شامل حالت دهنده های فوری، حالت دهنده های عمقی، حالت دهنده های ماندگار و شوینده های مو هستند.
جدول 4-4 انواع محصولات حالت دهنده
نوع
استفاده
شاخص
فـوری
استفاده پس از شامپو زدن مو و سپس آبکشی
برای موهای با آسیب کم، کمک به شانه کشیدن خیس
عمـیق
٣٠-٢٠ دقیقه استفاده، سپس شامپو و آبکشی
برای موهای آسیب دیده از فرآیندهای شیمیایی
ماندگار
استفاده پس از خشک کردن مو با حوله
جلوگیری از آسیب حاصل از خشک کردن مو، کمک به شانه کردن و فرم دادن مو
شوینده
استفاده پس از شامپو، سپس آبکشی مو
کمک به شانه کردن و فرم دادن مو زدودن بقایای صابون، اگر مایع شفاف باشد
4-6-5- حالت دهنده های فوری :
حالت دهنده های فوری به شکل مناسبی نام گذاری شده اند، زیرا بلافاصله پس از شستشوی موها با شامپو مورد استفاده قرار می گیرند. این حالت دهنده ها زمانی معادل ۵-١ دقیقه در تماس با مو قرار می گیرند و سپس آبکشی می شوند. به دلیل این زمان کم حالت دهندگی کمی را موجب می شوند و برای اینکه تاثیر دلخواه را ایجاد کنند، باید پس از هر بار شستشو با شامپو مورد استفاده قرار گیرند. پس از توسعه ی ساخت شامپوهایی با قدرت بالای پاک کنندگی چربی، نیاز به این دسته از حالت دهنده ها به وجود آمد. به علاوه بسیاری از مدل های موی امروزی نیاز به شستشوی مکرر با شامپو دارند تا مواد مورد استفاده مانند ژل، موس، واکس و اسپری از موها زدوده شود. بنابراین موها روزانه با شوینده های قوی که موها را بد حالت می کند، شسته می شوند. افرادی از حالت دهنده های فوری استفاده می کنند که یا به طور مکرر از شامپو استفاده می کنند و یا موهایشان در اثر فرنمودن دائمی و نیز رنگ نمودن مو آسیب دیده است. این دسته از حالت دهنده ها بیشترین محبوبیت را در بین مصرف کنندگان خانگی و سالن های آرایشی دارند، با وجود آن که توانایی کمی در ترمیم موهای آسیب دیده دارند. آن ها شامل آب، مواد حالت دهنده، چربی ها و غلظت دهنده ها هستند. ماده ی حالت دهنده معمولا از دسته ی شوینده های کاتیونی از نوع چهارتایی می باشد.
4-6-6- حالت دهنده های عمیق :
برعکس حالت دهنده های فوری که اغلب لوسیون هستند، حالت دهنده های عمقی به طور معمول کرم و روغن می باشند. این حالت دهنده ها به گونه ای طراحی شده اند که قبل از هر بار شامپو، حدود ٣٠-٢٠ دقیقه بر روی موها قرار می گیرند. حالت دهنده های عمقی معمولا دارای غلظت بالاتری از عوامل حالت دهنده ی چهارتایی و پروتئینی هستند(60). هدف یک حالت دهنده ی عمیق آن است که حالت دهنده کاملا مو را بپوشاند و به آن نفوذ کند تا ظاهر مو زیباتر شود(61). گاهی اوقات از سشوار یا حوله ی داغ جهت ایجاد گرما استفاده می شود، گرما موجب متورم شدن موها شده ودر نتیجه نفوذ حالت دهنده بیشتر می شود. این محصولات برای موهای به شدت آسیب دیده طراحی شده اند.