منبع پایان نامه درباره انتقال تکنولوژی

دانلود پایان نامه

تجارت متقابل
5ـ1ـ مقدمه
تجارت متقابل شامل آن دسته از معاملاتی است که بر اساس آن یک طرف معامله کالاها و خدمات و تکنولوژی یا چیز‌های با ارزش اقتصادی دیگر را به طرف دیگر می‌فروشد و متقابلاً تعهد می‌نماید که کالاها وخدمات و تکنولوژی یا چیزهای با ارزش اقتصادی دیگر را از طرف دیگر خریداری نماید.
تجارت متقابل روش‌های گونا گونی را شامل می‌شود که تمامی آن‌ها یک وجه مشترک دارند و آن عمل متقابل است.از مزایای این نوع معاملات برای صادر کنندگان نجات از گرفتاریهای ناشی از رقابت‌های موجود در بازار است. تولید کنندگان و بازرگانان می‌توانند هنگام حضور در بازارهای مورد نظر به جای آن که تسلیم فشار موجود برای پایین آوردن قیمت تا حدی که دیگر مقرون به صرفه نباشد، شوند؛ با استفاده از تجارت تبادل کالا، محصولات خود را به قیمت واقعی به کشورهای فقیرتر بفروشند.
5ـ2ـ تجارت متقابل
تجارت متقابل «مجموعهای از روشهای تجاری است که در آن صادر کننده یا وارد کننده تعهد می‌نماید در ازای کالا یا خدمات صادره به کشور خریدار یا وارده از کشور فروشنده کالا یا خدماتی را به ارزش کل معامله یا بخشی از آن خریدارى یا صادر نماید».
از انجا که این روشهای نوین تا حدی به معاملات تهاتری نزدیک است، بعضی از مواقع به نام معاملات تهاتری و معاملات شبه تهاتری شناخته می‌شود در ایران روش‌های تجارت متقابل مورد توجه قرار گرفته است، به حدی که ورود به برخی از بخش‌های اقتصادی فقط از این طریق ممکن است، بعنوان نمونه سرمایه گذاری شرکت‌های بین المللی نفت و گاز در صنایع بالادستی نفت و گاز ایران فعلاً، تنها در قالب بیع متقابل انجام گرفته است.
اصطلاحات و عباراتی که توسط نویسندگان و تجار برای توصیف کلی این روشهای جدید به کار می‌رود، متفاوت است و می‌شود آن را در سادهترین شکل معاوضه یک کالا با کالای دیگر و در پیچیدهترین شکل آن یک نوع سرمایه گذاری خارجی تلقی شود. امروزه دیگر معامله پایا پای یا مبادله کالا با کالا به ندرت انجام می‌پذیرد؛ در عوض برای کمک به کشورهایی که با کمبود یا فقدان ارز خارجی مواجه هستند روش‌های نوین دیگری ابداع شده است که آن کشور‌ها قادرند با استفاده از آن روش‌ها در حین معامله همزمان با چند کشور مختلف کالای موجود خود را به فروش رسانده و کالای مورد نظر خود را ابتیاع نمایند.

5ـ3ـ انواع تجارت متقابل
هر کشوری با توجه به شرایط خاص و ظرفیت‌های بالقوهى اقتصادی خود به یک یا چند نوع شیوه تجارت متقابل می‌پردازد، از آنجایی که معیارهای استانداردی برای تمایز این گونه مبادلات وجود ندارد در این مبادلات تقسیم بندی‌های گوناگونی را شاهد هستیم و این شیوه‌ها با واژه‌های متفاوت در میان جوامع مشخص گردیدهاند، دیک فرانسیس در کتاب «راهنمای تجارت متقابل» خود دوازده نوع برگزیده معمول این شیوه‌های تجاری را آورده است که این نامها عبارتنداز معاملات متقابل، همکاری‌های متقابل، تهاتر، معاملات دو جانبه، بای بک (خرید باز یافتی)، خرید متقابل، معاملات سه جانبه، معاملات موازی، جبران، معاملات به هم پیوسته، مبادله انتقالی، افست، اصولاً معاملات پایاپای با امعان نظر به چارچوب آن‌ها به سه نوع: دو جانبه، سه جانبه و چند جانبه تقسیم می‌شوند.
مطابق با نظریه «کمیسیون تجارت بین المللی ایالت متحده آمریکا»کلیه معاملات تجارت متقابل به پنج دسته تقسیم میشوند: معاوضه، خرید متقابل، بیع متقابل(بای بک)، افست و قرار داد‌های واگذاری تهاتری.
در گزارشی که توسط «سازمان همکاری اقتصادی و توسعه» منتشر شده است.
تجارت متقابل به دو دسته کلی تقسیم شده است:
معاملات جبرانی تجاری (شامل معاملات تهاتری و خرید متقابل) و معاملات جبرانی صنعتی (شامل بیع متقابل و قرار داد‌های پایه).
5ـ3ـ1ـ افست یا معامله جبرانی
معامله افست «شکلی از تجارت متقابل است که در آن صادر کننده تجهیزات (غالبا هواپیمایی و نظامی) تعهد می‌نماید تا قطعات مورد استفاده در این تجهیزات یا محصولات دیگر را از کشور وارد کننده خریداری نموده یا موجبات خریداری آن‌ها را فراهم نماید.
این نوع معامله به دو دسته زیر تقسیم می‌گردد:
افست مستقیم و افست غیر مستقیم.
نوع مستقیم این معاملات در انتقال تکنولوژی مربوط به تولید تجهیزاتی از قبیل هواپیما، سیستم‌های حمل و نقل و مخابرات مورد استفاده قرار میگیرد.
در معامله افست غیر مستقیم کشور فروشنده با خرید مواد یا محصولاتی از کشور خریدار موافقت میکند تا به واسطهی آن موازنه تجاری خود را بهبود ببخشد.
5ـ3ـ1ـ1ـ توافق‌های آفست (تعادلی)
معامله تعادلی توافقی است که بر طبق آن صادر کننده کالاها ملزم به گنجاندن مواد، اجزا یا قطعات تشکیل دهنده مشخص تولید شده در کشور وارد کننده در کالاهاست و یا ملزم است که خدمات مشخصی را در آن کشور انجام دهد. گاهی صادر کننده مکلف است در کشور وارد کننده کارخانه ای برای تولید اجزا و یا حفظ و نگه داری از یک کارخانه مونتاژ تاسیس و یا تجهیز کند. در کشور استرالیا برای خرید‌های بخش عمومی توسط دولت فدرال و دولت‌های ایالتی قرار داد‌های تعادلی الزامی هستند.
انواع عمده قرار داد‌های تعادلی که برای دولت فدرال قابل قبول هستند عبارتند از:
یک: انتقال‌های تکنولوژی
دو: تحقیق و توسعه و آموزش
سه: تولید جزئی یا مونتاژ
چهار: بازار یابی در خارج
پنج: خرید محصولات و خدمات تولید شده در استرالیا
5ـ3ـ2ـ توافق باز خرید محصول (بای بک)
بیع متقابل یا معاملات دو جانبه به مجموعهای از روش‌های معاملاتی اطلاق میشود که به موجب آن سرمایه گذار تعهد میکند تمام یا بخشی از تسهیلات مالی نقدی و غیر نقدی را برای تأمین کالا‌ها و خدمات مورد نیاز شامل کالاهای سرمایهای یا واسطهای یا مواد اولیه یا خدمات جهت ایجاد، توسعه، باز سازی و اصلاح واحد تولیدی یا خدماتی در اختیار سرمایه پذیر قرار دهد و باز پرداخت تسهیلات شامل اصل و هزینه‌های تبعی آن را از محل صدور کالا و خدمات تولیدی سرمایه پذیر دریافت کند.
این نوع توافق در استخراج معادن اکتشاف نفت و سایر معاملات عمده صادراتی به کار میرود. همان طرفی که کار را به انجام میرساند، موافقت میکند که بهای آن را کلاً یا جزاً با خرید محصول تأسیسات وصول کند. قیود باز خرید محصول بای بک که گاه ممکن است طولانی مدت باشد معمولاً در قرار داد اصلی گنجانده میشود.
شروط باز خرید محصول بای بک اغلب حاوی یک قید با عنوان «مطلوبترین مشتری»(ام اف سی) است که طبق آن کارفرما (فروشنده تولیدات) مطلوبترین قیمتی را برای مشتری دیگری در شرایط مشابه منظور میکند برای پیمان کار (خریدار) در نظر میگیرد.

مطلب مشابه :  پایان نامه حقوق با موضوع : طبیب

اینجا فقط تکه های از پایان نامه به صورت رندم (تصادفی) درج می شود که هنگام انتقال از فایل ورد ممکن است باعث به هم ریختگی شود و یا عکس ها ، نمودار ها و جداول درج نشوندبرای دانلود متن کامل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروژه ، پروپوزال ،سمینار مقطع کارشناسی ، ارشد و دکتری در موضوعات مختلف با فرمت ورد می توانید به سایت  40y.ir  مراجعه نمایید.

رشته حقوق همه گرایش ها : عمومی ، جزا و جرم شناسی ، بین الملل،خصوصی…

در این سایت مجموعه بسیار بزرگی از مقالات و پایان نامه ها با منابع و ماخذ کامل درج شده که قسمتی از آنها به صورت رایگان و بقیه برای فروش و دانلود درج شده اند

چهار ویژگی اساسی قرار داد‌های بیع متقابل را از سایر روش‌های تجارت متقابل مجزا می‌کند این چهار ویژگی عبارتند از: بلند مدت بودن، سنگین بودن، ارتباط تولیدی بین کالا‌ها و خدمات صادراتی، کالا‌ها و خدمات باز خرید شده و نهایتاً وجود دو قرار داد مجزا.
5ـ3ـ3ـ خرید متقابل
خرید متقابل یکی از رایج ترین شیوه‌های تجارت متقابل است که سال‌ها مورد استفاده کشور‌های گوناگون قرار گرفته است.
طبق آماری که توسط شورای ملی تجارت خارجی آمریکا از شرکت‌های آمریکایی انجام شده است 55 درصد تجارت متقابل این شرکت‌ها به صورت خرید متقابل بوده است.
سه ویژگی اصلی خرید متقابل را از سایر روش‌های تجارت متقابل جدا می‌سازد:
1ـ وجود دو قرار داد: در یک قرار داد صادر کننده، کالا‌ها یا خدماتی را به طرف وارد کننده میفروشد و در قرارداد جداگانهی دیگر، صادر کننده متقابلاً کالا‌ها یا خدماتی را از وارد کنندهی اول خریداری می‌کند.
2ـ پرداخت‌های مستقل: دومین ویژگی اصلی معاملات خرید متقابل این است که در هر کدام از این دو قرار داد، روش پرداخت مستقل پیش بینی میشود. بر خلاف معاملات تهاتری ساده که ارزش هر طرف مبادله تقریباً با طرف دیگر برابر است در خرید متقابل ارزش این دو قرار داد الزاماً برابر نیستند. ارزش قرارداد دوم معمولاً درصدی از ارزش قرارداد اول است که ممکن است بین10 تا100 در صد ارزش قرارداد اول باشد.
3ـ موضوعات غیر مرتبط: سومین ویژگی خرید متقابل این است که کالا‌ها یا خدمات موضوع قرارداد دوم با کالا‌ها و خدمات موضوع قرارداد اول از جهت ساخت یا تولید با یکدیگر ارتباطی ندارند و بنابراین کالا‌ها و خدمات موضوع قرارداد دوم نتیجه و محصول کالا‌ها و خدمات موضوع قرارداد اول نیستند. در صورتی که در قراردادهای بیع متقابل (بای بک) کالاهای که متقابلا خریداری میشود، محصول و نتیجه کالا‌ها و خدماتی است که بر اساس قرارداد اول عرضه میشوند.
سایر مکانیسمهای خرید متقابل
صادر کننده و فروشنده اصلی به جای اینکه به خرید متقابل کالاهای ساخت کشور وارد کننده تعهد کند، به پیدا کردن مشتری برای آن کالاها تعهد میکند؛ در این صورت صادر کننده اصلی باید تا حداکثر مبلغ مقرر در قرارداد برای کالاهای مورد نظر خریدار مشتری پیدا کند. تعهد به پیدا کردن مشتری ممکن است کلی و مبهم بوده و از جهت حقوقی تعهد قابل اجرایی را ایجاد نکند.
5ـ3ـ4ـ معاملات تهاتر
در محدودهی تجاری مفهوم تهاتر پر دامنه و گسترده است و گاه به غلط و بدون توجه به ماهیت حقوقی توافق‌های طرفین دربارهی تمام انواع تجارت‌های متقابل به کار برده میشود. از نظر حقوقی تهاتر عبارت است از: مبادلهی کالاها یا خدمات مثل اینکه شکر کوبا در قبال پیچ صنعتی تولید شده در بریتانیا مبادله شود. یک توافق تهاتری گاهی به عنوان یک قرارداد جبران توصیف شده است؛ زیرا تحویل کالاها توسط یکی از طرفین «جبران»ـ در عبارتی حقوقی «عوض».ـ تحویل کالا‌ها از سوی طرف دیگر است.
در معاملات تهاتری سادهکالاها و خدماتی که تقریباً از لحاظ ارزش برابر هستند با یکدیگر معامله میشوند، بدون اینکه در این بین پولی رد و بدل شود.معاملات تهاتری ساده وقتی واقع میشود که هر کدام از طرفین تجاری همان جنس و کالایی را تقاضا کند که طرف دیگر برای عرضه در اختیار دارد. ماهیت قراردادی ساده، انعکاس تعهدات طرفین در یک قرار داد واحد، اجرای قرار داد در مدت زمان کوتاه و ارزش کم کالا‌ها و خدمات مبادله شده از ویژگی‌های اصلی معاملات تهاتری ساده هستند.
در مقایسه با روش‌های دیگر تجارت متقابل معاملات تهاتری ساده پیچیدگی کمتر دارند و ماهیتاً ساده میباشند. مقداری از کالا یا خدمات با مقدار دیگر کالا یا خدمات مبادله میشوند. به جهت سادگی این نوع قرارداد‌ها لازم نیست تا بعدا جهت عملی ساختن مفاد آن قرارداد‌های اجرایی تنظیم شود. در حالیکه در بسیاری از توافقات تجارت متقابل ابتدا یک قرار داد پایه تنظیم میشود و در چهار چوب آن قرار پایه قرارداد‌های اجرایی منعقد میگردد.

اجرای معامله تهاتری ساده معمولاً به صورت یک جا و در یک دفعه انجام میگیرد و به ندرت اجرای آن به دفعات بعدی کشیده میشود. برای مثال طبق یک معامله تهاتری ساده بین ایران و زلاندنو صد هزار تن گوشت منجمد با شش ملیون بشکه نفت خام به ارزش سیصد ملیون دلار نیوزلند در طول یک سال مبادله شد.
معاملات تهاتری ساده عمدتاً در مواردی به کار میروند که ارزش قرار داد خیلی زیاد نیست. معاملات تهاتری ساده اصولاً بعنوان یک روش تجارت متعارف محسوب نمیشوند و به طور استثنایی مورد توجه قرار میگیرد.
5ـ3ـ4ـ1ـ قرارداد‌های تسویه تهاتری
قرارداد‌های تسویه تهاتری در واقع قرارداد‌های دو جانبه تجاری و مالی است که بین دو دولت منعقد میشود و بر اساس آن طرفین توافق میکنند تا مبالغ معینی کالا یا خدمات را در یک دورهی زمانی مشخص تبادل کنند؛ بدون اینکه در این بین عملا پولی رد و بدل شود.
در یک قرارداد تسویه تهاتری موارد زیر ممکن است مورد توافق قرار گیرند:
مبلغ کل کالا‌ها و خدمات، نوع کالا و خدمات، نوع ارز معتبری که حساب‌های افتتاح شده نزد بانک مرکزی هر کشور باید به آن ارز باشد و….
در بیشتر موارد صادر کنندهی خارجی که طبق یک قرار داد تجارت متقابل متعهد به خرید متقابل کالا یا خدمات شده است به کالا‌ها یا خدمات ارائه شده نیازی ندارد. فرض کنید یک شرکت فرانسوی سازندهی تجهیزات فرودگاهی در مقابل خریدار ایرانی متعهد شده