منبع پایان نامه درباره تجارت بین الملل

دانلود پایان نامه

تا متقابلاً کالا هایی را که در لیست پیوست قرارداد اصلی از ایران خریداری کرده و صادر کند. این فروشنده فرانسوی به هیچ عنوان به کالاهای مندرج در لیست نیازی ندارد و لازم است این قرارداد خرید متقابل را به دیگری واگذار کند که نیاز به کالاهای مندرج در لیست دارد یا توانایی دارد آن‌ها را در بازار‌های بین المللی بفروشد.
5ـ3ـ5ـ باز خرید
در این نوع قرارداد صادر کننده اقدام به فروش کارخانجات، تجهیزات و فناوری لازم نموده و پس از راه اندازی کارخانه در کشور خریدار محصولات آن را خریداری مینماید. در این نوع معامله صادر کننده کلیهی مطالبات خود را از طریق دریافت محصولات همان کارخانه دریافت میکند. البته ممکن است توافقاتی برای پرداختی بخشی از این وجه به صورت نقد نیز صورت گرفته باشد.
5ـ3ـ6ـ واگذاری و معاملات جابجایی

اینجا فقط تکه های از پایان نامه به صورت رندم (تصادفی) درج می شود که هنگام انتقال از فایل ورد ممکن است باعث به هم ریختگی شود و یا عکس ها ، نمودار ها و جداول درج نشوندبرای دانلود متن کامل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروژه ، پروپوزال ،سمینار مقطع کارشناسی ، ارشد و دکتری در موضوعات مختلف با فرمت ورد می توانید به سایت  40y.ir  مراجعه نمایید.

رشته حقوق همه گرایش ها : عمومی ، جزا و جرم شناسی ، بین الملل،خصوصی…

در این سایت مجموعه بسیار بزرگی از مقالات و پایان نامه ها با منابع و ماخذ کامل درج شده که قسمتی از آنها به صورت رایگان و بقیه برای فروش و دانلود درج شده اند

در فروش‌های متقابل و موافقت نامه‌های تهاتری، واگذاری کالاهای تجارت متقابل مشکلی بوجود میآورند، در اینجا دو وضعیت را باید از هم تفکیک کرد: ممکن است کالاها، بازار مصرف قابل دسترسی آسان داشته باشند که در آنجا به طور منظم مبادله شوند.یا اینکه چنین بازاری برای کالاها به آسانی در دسترس نباشد، اگر کالاها همانند نفت یا بسیاری از کالاهای مصرفی بازار مصرف داشته باشند، صادر کننده از یک معامله کننده در بازار خواهد خواست که کالا‌ها را به فروش برساند.
5ـ3ـ7ـ قرار داد تعویض (سوآپ)
در روش «تعویضکالاهای مشابه که در محل‌های فیزیکی متفاوتی قرار دارند با یکدیگر معاوضه میشوند تا مخارج حمل و نقل کاهش پیدا کند و یا موانع حمل و نقل برطرف گردد. در سال 1375 قرار داد تعویضی بین ایران و قزاقستان به امضا رسید که بر اساس آن روزانه 40 هزار بشکه نفت خام سبک از قزاقستان تحویل پالایشگاه تبریز و تهران می‌شد و در عوض به همین مقدار نفت خام سبک ایران در خلیج فارس جهت شرکای تجاری قزاقستان تحویل آنان می‌شد. مطابق با توافق دیگری در سال 1379حدود 4 ملیون بشکه نفت ترکمنستان که از طریق روش تعویض به ایران تحویل شده بود از طریق اسکله‌های صادراتی خارک صادر شد.
5ـ3ـ8ـ قرار داد‌های خرید از پیش
الف) تعریف قرار داد‌های خرید از پیش:
طبق یک قرار داد «خرید از پیش» صادر کنندهای به منظور فروش کالا‌ها یا خدمات خود توافق میکند تا ابتدا کالاهایی را از طرف دیگر خریداری کند تا طرف دیگر از حیث مالی بتواند کالا‌ها و خدمات او را از صادر کننده خریداری کند. این روش تجارت متقابل بیشتر با کشور‌های آمریکای لاتین مورد استفاده قرار گرفته است.
ب) دلایل به کار گیری روش خرید از پیش:
دلیل و انگیزه اصلی(خرید از پیش) در واقع تضمین فروش بعدی از طریق فراهم ساختن ارز مورد نیاز خواهد بود. خرید اولی و کنار گذاشتن درآمد آن جهت صادرات بعدی به صادر کننده اصلی اطمینان میدهد که پرداخت جهت صادرات بعدی انجام خواهد شد.
ج) سایر روش‌های خرید از پیش:
هدف از خرید از پیش، فراهم آوردن ارز مورد نیاز برای قرارداد‌های بعدی و یا رعایت شرط الزامی خرید متقابلی است که در کشور وارد کننده مقرر شده است. روش‌های دیگری مبتنی بر پیش خرید ابداع شده است که به دو نمونه اشاره می‌کنیم:
1ـ جهت فراهم آوردن ارز مورد نیاز برای صادرات‌های بعدی و یا رعایت شرط خرید متقابل شرکت «جنرال فودز تریدین» «گواهی نامه تجاری بین المللی» را با همکاری بانک بوستون در امریکا ابداع کردهاند.
این گواهینامه سندی است که توسط صادر کنندهای که به خرید از پیش مبادرت کرده است، صادر میشود و توسط نهادهای دولتی یا بانک مرکزی کشوری که خرید متقابل را مقرر کرده است، تأیید خواهد شد.
2ـ طبق روش دیگری دولت آمریکا و بانک‌ها به جای اینکه ابتدا از طرف‌های تجاری در آفریقا خرید کنند به این کشور‌ها امکان دادهاند تا کالا‌های اولیه خود را به آمریکا صادر و در آنجا انبار کنند. در حالیکه مالکیت کالا‌های انبار شده در آمریکا توسط طرف‌های آفریقایی حفظ میشود. دولت آمریکا مبادرت با صدور سندی می‌کند که به «گواهی انبار» شناخته شده است، می‌نماید.
ازآنجائیکه این قبیل معاملات در چهار چوب قرار داد‌های دراز مدت اقتصادی صورت میگرد مفهومی وسیعتر از معاملات متقابل دارد، معمولاً در اینگونه قرارداد‌ها تسویه حساب نیز در دراز مدت و صدور کالاهایی که ارتباط تکنیکی مستقیم با ماشین آلات و تجهیزات وارداتی دارند انجام میشود. این معاملات به دو نوع تقسیم میگردد که عبارتند از:

الف: همکاریهای صنعتی یا موافقت‌های خرید بازیافتی
در قرار داد‌های خرید باز یافتی چون فاصله زمانی بین ارسال ماشین آلات و تجهیزات از یک سو و بهره برداری از کارخانه و واحد تولیدی و در نتیجه باز پرداخت بهاء آن از طریق صدور کالای تولید شده از سوی دیگر بیش از دو سال است. لذا عملاً تسویه کامل حساب در برخی از موارد بیش از شش سال نیز به طول می‌انجامد.
این نوع قرار داد‌ها در شوروی و چین و امریکا «معاملات جبرانی». نامیده میشود. در صورتیکه در اروپای غربی و شرقی و کشورهای جهان سوم اصطلاح همکاری صنعتی یا بای بک برای آن پذیرفته شده است.
ب: سرمایه گذاری مشترک
به رغم آنچه از قرار داد‌های متقابل استنباط میشود ماهیت سرمایه گذاری مشترک همواره با نداشتن تمایل و اجبار و اضطرار همراه نیست. بلکه به دلیل ناچیز بودن نسبی هزینه تولید در کشور‌های در حال توسعه نسبت به کشور‌های پیشرفته صنعتی و امکان به کارگیری نیروی کار ارزان در کشورهای اولی از مطلوبیت کافی نیز برخوردارند.
5ـ4ـ منافع حاصل از تجارت متقابل
با توجه به اینکه کشورهای در حال توسعه و کمتر توسعه یافته در مقایسه با سایر کشورهای دنیا نقش کمتری در بازار‌های بین المللی دارند. به این اصل معتقدند که اتخاذ این شیوه تجاری ابزار مهمی برای دست یافتن به بازار‌های بین المللی است و برخی از کشورهای دیگر جهان سوم نظیر اندونزی، مکزیک و برزیل بر این باورند که تجارت متقابل یکی از شرایط لازم برای بهبود و موزانه تجاری آنهاست. در اوایل دهه 1980 از کل تجارت جهانی یک سوم آن به صورت تجارت متقابل صورت می‌گرفت. و بنا بر برآورد وزارت بازرگانی آمریکا این سهم تا سال 2000 میلادی به نیمی از تجارت جهانی افزایش می‌بابد. حال با توجه به این توسعه و گسترش اهمیت این نوع شیوه‌های تجاری در تجارت جهانی و در نتیجه اقتصاد بین الملل بیش از پیش بارز میگردد.
5ـ5ـ سهم تجارت متقابل در تجارت جهان
حجم تجارت متقابل کمتر از پنج درصد تجارت جهانی است در حالیکه برخی اعتقاد دارند که این نوع تجارت بیش از چهل درصد از حجم تجارت جهانی را تشکیل میدهد. به طور کلی برآوردی صحیح از سهم تجارت متقابل در تجارت جهانی غیر ممکن است و اکثر مشاهدات حاکی از این است که انتظار میرود سهم تجارت متقابل در کل تجارت بین الملل افزایش یابد به طوری که برخی انتظار دارند سهم تجارت متقابل تا میزان پنجاه درصد تجارت جهانی در اواخر قرن بیستم افزایش یابد.

5ـ6ـ تأثیر رابطه تجارت متقابل و توسعه اقتصادی
در مقابل نظریهی «تجارت به عنوان موتور رشد اقتصادی» گروهی از اقتصاددانان معتقدند که تجارت بین الملل نه تنها باعث رشد اقتصادی نمیگردد؛ بلکه آن را باز دارنده رشد اقتصادی میدانند از جمله این تئوری‌های انتقادی میتوان به نظریات پربیظش و سینگر اشاره کرد. این دو معتقدند که وخامت رو به تزاید رابطه‌های مبادله و تراز پرداختهای خارجی کشورهای در حال توسعه ناشی از تجارت خارجی عامل مهمی در کاهش رشد و توسعه اقتصادی این کشور‌ها محسوب میگردد.
گروه کثیری از اقتصاد دانان تجارت بین الملل را همچنان موتور رشد اقتصادی یک کشور میدانند از جمله این اقتصاددانان میتوان از گاتفرید هابرلر نام برد؛ او مینویسد:
نتیجه گیری جامع من در مورد تجارت خارجی این است که تجارت بین المللی کمک بسیار زیادی به توسعه اقتصادی کشور‌های توسعه نیافته در قرون 19 و 20 کرده است و در نتیجه میتوان انتظار داشت که در این قیاس کمک زیادی به رشد اقتصادی کشور‌های در حال توسعه کنونی بکند.
علاوه بر این که تجارت متقابل بر متغییر‌های مهمی از قبیل عایدات خارجی، تقویت تولید، حفظ تعادل در موازنه پرداخت‌ها و ایجاد ثبات یا افزایش درآمد‌ها أثر مستقیم دارد.
این شیوه تجاری دارای منافع و اثرات غیر مستقیمی است که میتوان آن‌ها را به صورت زیر عنوان کرد:
1. انجام تجارت متقابل به ویژه از نوع معاملات جبرانی یا بای بک
2. تأثیر غیر مستقیم تجارت متقابل بر روی رقابت سالم اقتصادی
5ـ7ـ معامله اسناد بدون حق رجوع
معامله اسناد بدون حق رجوع یکی از راه‌های تأمین اعتبار است که در آن یک معامله کننده اسناد تعهدات و دیون قطعی غیر مشروط و سر رسید آینده مربوط به تأمین کالا را بدون حق رجوع خریداری میکند.
در این معامله صادر کننده حق مطالبه وجه کالاها و خدماتی را که به موجب قرارداد فی ما بین به وارد کننده فروخته است، در ازای دریافت وجه نقد بدون حق رجوع به بانک معامله کننده انتقال میدهد. بانک وصول مطالبات صادر کننده را به نفع خود به عهده گرفته و ریسک کامل عدم پرداخت توسط وارد کننده را پذیرا میشود.
صادر کننده با واگذاری مطالباتش به بانک از درگیری مالی در معامله با خریدار معاف شده و فقط در قبال صحت و کیفیت اجرای پروژه مسئولیت دارد.
اسناد اصلی در یک معامله معمولاً شامل سفته، برات، بدهی‌های دفتری و یا اعتبار اسنادی مدت دار میباشند.
سفته‌ها توسط خریدار (وارد کننده) و به حواله کرد فروشنده (صادر کننده) صادر شده و توسط فروشنده به حواله کرد بانک معامله کننده ظهر نویسی میشود. بروات نیز توسط فروشنده (صادر کننده) به حواله کرد خود او برای خریدار وارد کننده کشیده شده و توسط خریدار قبول شده و به نفع بانک معامله کننده ظهرنویسی میشود. نحوهی تضمین سفته‌ها و برات‌ها توسط یک بانک درجه یک به این صورت است که اصل آن اوراق ظهر نویسی شده به اضافه نام خریدار وارد کننده بر روی آن‌ها درج میشود.

مطلب مشابه :  خرید پایان نامه حقوق :رویکرد حداقلی

فصل ششم روش برات وصولی
6ـ1ـ مقدمه
هنگامی که بین خریدار و فروشنده سطح قابل قبولی از اعتماد وجود داشته باشد، فروشنده ممکن است از روشی به نام وصولی اسنادی استفاده کند که از لحاظ سهولت انجام کار و هزینه به روش اعتبار اسنادی ارجحیت دارد. از طرف دیگر در این روش با بهرهگیری از اعتماد سازی که توسط بانک‌های فروشنده و به خصوص بانک خریدار به وجود می‌آید، با رغبت بیشتری فرایند‌های تجاری خود را دنبال خواهد کرد.
در بسیاری از کشور‌های دنیا بیشترین حجم مبادلات تجاری از طریق روش وصولی اسنادی صورت می‌پذیرد. روش وصولی معمولا در چارچوب‌های غیر پیچیده اجرایی می‌شود و طی آن فروشنده کالای خود را ارسال کرده و پس از تهیه اسناد حمل، چگونگی تبادل اسناد با وجه کالا را به واسطه بانک مربوطه‌ی خود و بانک دیگری که در کشور خریدار است، طراحی نماید. در این روش علاوه بر طرفین اصلی بازرگانی (خریدار و فروشنده)، بانک‌های مربوطه هم به چرخه بازرگانی وارد می‌شوند و نقشی فراتر از ارسال کننده و دریافت کننده‌ی وجه ایفا می‌نمایند.
6ـ2ـ عوامل درگیر در روش برات وصولی
مهمترین نقش بانک‌ها در این روش را می‌توان در لغاتی نظیر امین و اعتماد ساز جستجو کرد. مکانیزم اعتمادسازی توسط بانک‌ها بدین صورت است که آن‌ها در حکم شخص ثالث معتبر و بی طرف در چرخه تبادل اسناد و وجه اسناد وارد می‌شوند. بانک‌ها سعی می‌کنند با محوریت دادن به فروشنده و أخذ دستورالعمل از وی تبادل اسناد با پول را به نحوی انجام دهند که فروشنده که عمده ریسک را متوجه خود می‌بیند در حاشیه امنیت قرار گیرد.
6ـ2ـ1ـ طرف‌های درگیر در روش برات وصولی
1ـ فروشنده (براتکش)
2ـ بانک فروشنده
3ـ بانک خریدار (بانک وصول کننده)
4ـ خریدار (برات گیر )
5ـ بانک ارائه کننده
6ـ بانک تعهد کننده
6ـ3ـ پیش نیاز‌های روش برات وصولی
برخی از کارشناسان بازرگانی بین الملل روش وصولی اسنادی را هنگامی کارآمد و مؤثر تلقی می‌کنند که شرایط ذیل حاصل گردد:
اعتماد کافی بین خریدار و فروشنده وجود داشته باشد.
شک و تردیدی در رابطه با توانایی و تمایل خریدار در رابطه با پرداخت وجود نداشته