نظر کارشناسان در مورد بک لینک های قوی

تقریبا همه سئوکاران می دانند که بک لینک باید سه ویژگی مهم را داشته باشد. این سه ویژگی عبارتند از:

  • دامنه لینک دهنده قوی باشد.
  • انکرتکست آن ها همان انکرتکست کلمه کلیدی باشد.
  • به صورت فالو باشند.

به عنوان مثال ، اگر شما بتوانید در صفحه اصلی سایت گوگل یا یاهو ، با هر کلمه کلیدی ای ، بک لینک خود را بگنجانید ، قطعا ظرف مدت زمانی بسیار کوتاه ، در آن کلمه کلیدی اول خواهید بود . ( در این شکی نیست ! )
اما نکته ای که این جا می خواهیم برایتان مطرح کنیم ، گرفتن بک لینک از دامنه گوگل است . مثلا شما در گوگل پلاس می توانید هر لینکی از سایت خود را پست کنید و به این صورت بک لینک بگیرید:

محل گذاشتن لینک در گوگل پلاس

در این قسمت با کلیک روی دکمه لینک می توانید لینک خود را بیفزایید.

محل گذاشتن لینک در گوگل پلاس

پس از کلیک کادری باز می شود که می توان لینک را در آن کپی کرد

اما بک لینک اساسی گوگل پلاس قسمت About هر پیج است. من برای یکی از مشتریانم که می خواست باکلمه کفسابی سایت خودش را سئو کند ، این تکنیک را پیاده سازی کردم:
به پیج گوگل پلاس کفسابی و نماشویی آریا بروید. حال به قسمت About رفته و بخش Introduction را ملاحظه بفرمایید. این بک لینک بسیار قدرتمند باعث شد که من با کلمه کفسابی از صفحه ۵ به صفحه ۳ بروم:
2016-07-31_0-12-10
جالب است که در قسمت معرفی دکمه لینک پیش بینی شده است . برای همین به سادگی می توانید به سایت خود بک لینک قوی دهید. در شکل زیر دکمه لینک را مشاهده می کنید:
2016-07-31_0-12-22
البته این بک لینک بسیار قدرتمند باعث انتقاد بسیاری شده است . اولا این که در ایران استفاده از گوگل پلاس کم است و ثانیا این که این بک لینک به صورت نوفالو است.
در پاسخ تمام این ایراد ها باید بگویم که درست است که بک لینک به صورت نوفالو است ، اما در نظر داشته باشید که دامنه ای که در حال بک لینک از آن گرفتن هستید خود گوگل است ( قوی ترین دامنه جهان ! ) لذا با وجود نوفالو بودن نیز تاثیر بسیار خوبی خواهد داشت.

اصول کسب بک لینگ مناسب برای سایت و تاثیر آن در سئو

نقش بک لینک در رتبه سایت شما

دوران هدف قرار دادن کلمات خاص برای بک لینک ها و لینک بیلدینگ دیگر تمام شده است ، در صورتی که شما همچنان از این روش دریافت لینک می کنید ، یعنی مثلا ۱۰۰۰ لینک با عنوان سئو دریافت کرده اید ، مطمئن باشید که در اشتباه هستید، باید تاکنیک لینک بلیدینگ خود را تغییر دهید.
شما برای ساخت برند خود ، باید از لینک بیلدینگ استفاده کنید ، اما دریافت لینک ها هم قوانینی دارد ، هیچ آمار منطقی وجود ندارد ولی متخصصات سئو می گویند که بهتر است ۶۵ درصد از لینک ها دریافتی ، مرتبط با حوزه کاری شما باشد ، ۲۵ درصد مربوط به کلمات کلیدی مورد نظر شما باشد و ۱۰ درصد باقیمانده نیز مربوط به دیگر موارد دریافت لینک باشد.
از سیگنال های شبکه های اجتماعی استفاده کنید و بک لینک دریافت کنید ، سیگنال های شبکه های اجتماعی بسیار مهم است ، کم کم با آن ها در وب برندینگ آشنا خواهیم شد.
لینک بیلدینگ در سال ۲۰۱۳ فقط نباید ثبت نام سایت در دایرکتوری هایی همانند dmoz باشد ، یا اینکه کارهای اسپمی همانند کامنت گذاری در سایت ها باشد، بلکه لینک بیلدینگ در سال ۲۰۱۳ باید کمی متفاوت تر صورت گیرد ، لینک های دقیقا مرتبط با حوزه کاری شما باشند ، لینک هایی که از رقبا و همکاران شما دریافت شده باشد ، چه عیبی دارد که از رقبا لینک دریافت کنید یا به آنها لینک بدهید ، همکاری باعث ارتقا هر دو طرف می شود.
پیشنهاد می کنم مطالب ما در مورد لینک بیلدینگ را نیز ببینید.

چگونه بک لینک برای سایت خود بسازیم

بدون شک مهمترین پارامتری که به سئو سایت شما کمک میکند تا نتیجه بهتری در رتبه بندی گوگل بگیرید ساخت لینک با کیفیت و مطابق با استاندارد های گوگل و تجربه های سئوکارها موفق و با تجربه است.

در این مقاله من رامین اسدی تلاش کرده ام دید درست و منطقی ای نسبت به بک لینک را به شما بدهم تا شما خودتان به راحتی متوجه شوید که چگونه بک لینک بسازیم.

بک لینک یعنی چی؟

قبل از هرچیز لازم است بدانیم که بک لینک چیست : وقتی یک سایت، آدرس سایت شما را در سایت خودش قرار دهد یعنی به شما بک لینک داده است .

چرا بک لینک مهم است ؟

ببینید دوستان، دنیا وب شباهت زیادی به همین دنیا واقعی دارد در دنیا واقعی وقتی چندین نفر معتبر شما را به شخصی معرفی کنند شما هم برای آن شخص معتبر خواهید بود و در دنیا مجازی هم وقتی چندین سایت معتبر به شما لینک دهند و شما را به کاربرانشان معرفی کنند شما برای گوگل معتبر خواهید بود(البته بک لینک یکی از پارامترهای اعتباری است). در نتیجه گوگل شما را به یک سایت مفید در زمینه ی کاریتان میبیند و در نتایج جستجوی مرتبط با موضوع سایت شما به سایتتان رتبه بهتری میدهد.
اما بک لینک همانطوری که میتواند سایت شما رو نزد گوگل معتبر کند همانطور هم میتواند به کلی سایت شما را از صفحات جستجوی گوگل برای همیشه یا موقت محو کند. پس مهم است که چه بک لینک به سایت شما داده میشود.

ساخت بک لینک

چه بک لینکی برای سایت خود بسازیم ؟

قبل از اینکه به دنبال جواب چگونه بک لینک بسازیم باشیم لازم است توضیحی دهم که چه بک لینک باید بسازیم؟ یادم هست حدود ۷-۸ سال پیش که تازه با واژه بهینه سازی سایت و سئو آشنا شده بودم، شما هر چه بیشتر بک لینک داشتی در نتایج بهتر گوگل قرار میگرفتی. تا زمانی که گوگل الگوریتم پنگوئن خود را رو کرد و بزرگترین خانه تکانی را در نتایج صفحات جستجو ایجاد کرد به طوری که حتما سایت های بسیاری از کمپانی های بزرگ هم در نتایج گوگل افت شدید پیدا کردند و از آن زمان به بعد بک لینک سازی، حرکت بر روی لب تیغ است.
بعد از آن بود که سئو کاران و مدیران گوگل اصولی را برای گرفتن بک لینک مفید و حرفه ای اعلام کردند که به این اصول می پردازیم:

اعتبار لینک

برای اعتبار سایت های که از آنها لینک میگیرید اوایل رنک گوگل مطرح بود . رنک گوگل عددی بین ۰ تا ۱۰ بود که هرچقدر بالاتر بود بهتر بود اما در حال حاضر دامین آتوریتی به یکی از فاکتور های مورد قبول برای اعتبار سنجی سایت ها تبدیل شده است .
برای اینکه از دامین آتوریتی یک اطلاع پیدا کنید کافی است که برنامه موزبار (MOZbar) را از اینجا دانلود کنید بر روی مرورگر خود نصب کنید. دامین آتوریتی عددی بین ۰ تا ۱۰۰ است که هرچقدر بالاتر باشد دارای اعتبار بالاتری است . عوامل زیادی مانند: عمر دامنه ، بک لینک، کیفیت سایت، میزان ایندکس گوگل و رتبه های آن ، محبوبیت در شبکه ها اجتماعی و خیلی پارامترهای دیگری وجود دارد که بر روی دامین آتوریتی یک سایت تاثیر میگذارد که پرداخت به آن در حوصله بحث ما خارج است
دامین آتوریتی به شما یک معیار میدهد که در چه وب سایت های بک لینک بسازید. هر چه دامین آتوریتی یک وبسایت بالاتر باشد آن سایت برای گرفتن بک لینک بهتر است.

مرتبط بودن لینک

اگر شما قصد خرید بلیط هواپیما را داشته باشید توصیه چه کسی برای شما ارزشمندتر است، شخصی که تا به حال از هواپیما استفاده نکرده و صاحب بقالی است یا فردی که یک گردشگر معروف است و مطمئنا سفرهای زیادی را هواپیما ها و ایرلاین های مختلف داشته است.
گوگل هم نوع برداشتش از بک لینک های سایت شما به همین شکل است، اگر سایت شما در مورد لباس ورزشی باشد ولی سایتی در مورد آموزش پرورش گیاهان به شما بک لینک داده باشد این بک لینک تاثیر زیادی بر روی اعتبار شما و رتبه بندی گوگل نخواهد داشت.
پس در سایت های مرتبط با موضوع سایت خود بک لینک بسازید.

انتخاب کلمه کلیدی برای بک لینک سازی

یکی از روش های اسپمی که حتی مشاهده بعضی از کسانی که ادعای سئو حرفه ای دارند نیز انجام میدهند استفاده از ۳ الی ۴ کلمه کلیدی برای لینک سازی است. ancher text یا کلمه که لینک مورد نظرمان را به آن پیوست میکنیم هرگز نباید فقط یک کلمه باشد این کار از دید گوگل یک حرکت اسپم برای فریب دادن او و کابرانش به حساب می آیند.

حتما بخوانید: کلمه کلیدی چیست ؟

پس به جای انتخاب یک کلمه کلیدی، ۲۰ تا ۳۰ کلمه کلیدی را انتخاب کنید ولی در هنگام لینک سازی درصد استفاده از کلماتی که به هدف شما نزدیکترند را بیشتر کنید مثلا اگر میخواهید سایت وب رویان را برای کلمه کلیدی  < سئو حرفه ای وبسایت > به نتیجه اول گوگل بیاورید لازم است از کلمات کلیدی دیگری مانند: (( سئو حرفه ای، سئو سایت، سئو کار حرفه ای سایت، سئو حرفه ای سایت فروشگاهی ، سئو حرفه ای فروشگاه اینترنتی و ..))

نحوه معرفی لینک

نحوه معرفی هم یکی از پارامتر هایی هست که افراد بی تجربه و ناشی هیچ توجهی به آن ندارند. این شما در کامنت یک وبسایت تمام ۴۰۰ لینک صفحات سایتت را قرار دهی نه تنها کمکی به رشد وبسایت شما نخواهد کرد بلکه به زودی باید منتظر خداحافظی گوگل با وبسایت خودت باشی.
مورد دیگر این است که بعضی از مدیران سایت بعد از آشنا شدن با یک روش گرفتن بک لینک به صورت کاملا افراطی شروع به ساخت بک لینک فقط از این یک روش میکنند و نتیجه اش این میشود که گوگل یک نگاه به شما میکند و یگ نگاه به دوربین و دکمه delete برای وبسایت شما فشار میدهد.
روش های زیادی هستند که خود گوگل این روشها را برای ساخت بک لینک مفید معرفی میکند. پس به جای استفاده از روش های اسپم بهتر است از مجموعه ای از این روش برای وب سایت خود استفاده کنیم.
مواردی که در بالا گفته شد تعدادی از اصولی است که شما با استفاده از آن میتوانید استراتژی ساخت بک لینک برای وب سایتتان را برنامه ریزی کنید اما بعد از اصول نوبت به آن رسیده ایت که بهترین و سالم ترین روش ها برای ساخت بک لینک بخوانیم

بک لینک

چگونه بک لینک بسازیم ؟

خب حالا میتوانیم به این بپردازیم که چگونه بک لینک بسازیم. روش هایی که در زیر به شما معرفی کردم بهترین روش ها برای ساخت بک لینک است.

طبیعی ترین بک لینک

فرض کنید شما تصویری خیلی خوبی در مقاله تان بکار بردید امکان  دارد افرادی که قصد نوشتن یک مطلب در یک سایت یا وبلاگ داشته باشند و دقیقا عکس شما را کپی کنند این عکس دارای لینک است و این عکس یک بک لینک مفید و طبیعی و احتمال خیلی خیلی بالا کاملا مرتبط با سایت شماست.
پس هیچ وقت محتوای عالی برای سایت را دست کم نگیرید و مطمئن باشید با این روش هم لینک های ناخواسته زیادی میگیرید.

ساخت بک لینک در انجمن ها:

در انجمن ها عضو شوید و آدرس سایتتان را در صفحه ی پروفایل خود وارد کنید تا به همین راحتی بک لینک گرفته باشید . این روش اگر به صورت طبیعی انجام شود یکی از روش های قابل قبول گوگل به حساب می آید.
روش دیگری که میتوانید از انجمن ها بک لینک بگیرید شرکت در مباحث آن است و البته پاسخ مفید به پرسش های کاربران

ساخت بک لینک در بخش نظرات:

شما میتوانید در بخش نظرات مقالات سایت ها و وبلاگها نظر دهید و وب سایت خودتان را هم در بخش مشخصات وارد کنید. برای این روش از سایت ها و وبلاگهایی استفاده کنید که مرتبط با موضوع سایت خودتان است.

ساخت بک لینک از طریق شبکه های اجتماعی :

یکی از بهترین جواب ها برای سوال چگونه بک لینک بسازیم ساخت لینک در شبکه های اجتماعی است.لینک صفحه ای خود را در بیوگرافی تمام شبکه های اجتماعی سایت خود وارد کنید این بک لینک ها اعتبار خوبی برای وب سایت شما دارد. مطالب سایت خود را طوری در شبکه های اجتماعی قرار دهید که علاقه داشته باشند سایت شما را به دیگران معرفی کنند.

ساخت بک لینک از طریق پست مهمان :

بسیاری از وب سایت ها در زمینه های کار شما و یا سایتهای وجود دارند که درخواست نویسنده مهمان یا  مقاله نویس دارند شما با نوشتن مقاله در این سایت ها میتوانید یکی از بهترین بک لینک ها را برای سایتان بسازید.

ساحت بک لینک از طریق تبادل لینک:

یکی از قدیمی ترین روش های ساخت بک لینک استفاده از روش تبادل لینک است، البته در ایران این روش خیلی سخت مورد قبول وبمستران قرار میگیرد ولی اگر به درست اجرا شود مطمئنا مفید خواهد بود. تبادل لینک با توجه به الگوریتم های گوگل اگر با موضوع مرتبط شناخت نشود احتمال جریمه سنگین گوگل وجود دارد.
به قول معروف به تعداد وب سایت ها راه هست برای ساخت بک لینک ها و معرفی تمام این روشها نیاز به چندین پست دارد. اما سوالی که بعد از ساخت بک لینک ها برای بیشتر مدیران سایت ها پیش میاد و معمولا زیاد از ما می پرسند این است که : چقدر طول میکشد که این بک لینک ها بر روی نتایج گوگل تاثیر بگذارد.

چقدر زمان میبرد تابک لینک ها تاثیر بگذارد :

بعد از آنکه متوجه شدید چگونه بک لینک بسازیم اگر با این تصور که امروز ۱۰۰ تا بک لینک بسازید ماه دیگر به صفحه اول یا رتبه اول گوگل بیایید شروع به سئو سایت کرده اید همین الان این تصور خودتان را تغییر دهید .
اول از همه لازم است به شما بگویم که سئو یک پروسه همیشگی و قالبا زمان بر هست. دلیلش هم کاملا منطقی هست، درست زمانی که شما مشغول هستید که وب سایت خود را در یک کلمه کلیدی به صفحه اول گوگل بیاورید رقیبان شما هم مشغول همین کار هستند و هرچقدر که کلمه کلیدی انتخابی شما رقابتی تر باشد زمان رسیدن شما به صفحه اول گوگل بیشتر خواهد بود.
البته عبارت کلیدی وجود دارد که بعد از ایندکس شدن مطلب شما در کمتر از ۲۴ ساعت در صفحه اول گوگل قرار میگیرد این عبارات بعضی از این عبارت کلیدی کمک جستجوی خوبی دارند کافی است که آن را پیدا کنید و یک مطلب و محتوای عالی برای آنها در وب سایت قرار دهید.

سندروم سایت های تازه تاسیس

گوگل معمولا شرایط سختی برای سایت های تازه تاسیس ایجاد میکنند و در ۳ تا ۶ ماه اول جایگاهی منطقی ای به این وب سایت ها نمیدهند. اگر شما هم تازه کسب کار خود را شروع کرده اید بی توجه به نتایج وبساییتان در گوگل به سئو وب سایت خود ادامه دهید مطمئنا اگر سئو حرفه ای داشته باشید و محتوای مناسب تولید کنید و در شبکه های اجتماعی حضور خوبی داشته باشید گوگل بهترین رتبه هایش را برای شما کنار خواهد گذاشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *