پایانامه ارشد با موضوع : بررسی تأثیر قدرت و جنسیت بر گزینش راهبردهای معذرت خواهی در زبان فارسی

دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد : مطالعه تأثیر قدرت و جنسیت بر گزینش راهبردهای معذرت­خواهی در زبان فارسی

تکه ای از متن پایان نامه :

 

افراد مختلف کارکرد­ها­ی مختلفی را برای زبان در نظر گرفته­اند و دسته بندی­ها­ی متفاوتی از آن­ها ارائه کرده­اند. رابینسون(1972) کارکرد­ها­ی زبان را این­گونه دسته­بندی می­کند: «اجتناب، مطابقت با هنجار­ها، زیبایی­شناسی، مواجه با قوانین، اجرای قوانین، تاثیرگذاری، ساطع­کردن، ارتباطات مبتنی برنقش و کارکرد­ها­ی ارجاعی، آموزشی، جستاری و فرازبانی) (رابینسون، 1972، ص 51-50).

بعضی از اصول محاوره از قواعد مکالمات روزمره یا (اصول همکاری) نشات می­گیرند(گرایس، 1975). از نظر گرایس(1975) چهاراصل زیربنایی در مکالمه هست که زیربنای کاربرد تعاملی زبان می­باشند. این اصول براین مبنا استوار هستند که افراد در یک مکالمه صادق هستند؛ به تناسب اهداف مورد نظر مکالمه سخن می­گویند و تاحد ممکن اطلاع­رسانی می­کنند. هدف اولیه­ی گرایس تشکیل یک چارچوب برای روبرو شدن با معضلات غیر­قابل­حلی بود که از معناشناسی صدق­گرا منتج شده بود(فسولد، 1990، ص 9-128)

گرایس(1975) میان آن چیز که گفته می­گردد و آن چیز که ابراز می­گردد تفاوت قائل شده­می باشد و می­گوید: آن چیز که گفته می­گردد محتوای منطقی جمله می باشد که می­تواند بر شرایط صدق مبتنی باشد؛ اما آن چیز که ابراز می­گردد بر قواعد نحوی و معنایی جمله استوار نیست بلکه مبتنی بر اصول کلی مکالمه می باشد. پاک روان(1383) در تحلیل مقصود­شناختی محاوره­ی فارسی ‌چهارده گفت‌وگوی فارسی را، در قالب اصول تعامل گرایس(1975) و براساس نظریه لیچ(1983)درمورد­ی قواعد آداب­دانی در گفتار مطالعه می­نماید. هدف‌­ها­ی این مطالعه عبارتند از: 1) کوشش در خصوص تصریح اهمیت یافته­‌ها­ی مقصود­شناسی در مطالعه صورت­‌ها­ی زبانی؛ 2) رفع ابهام .بعضی از پیچیدگی­‌ها­ی محاوره­ی فارسی به کمک اصول یاد شده. این مطالعه نشان داد که رفتار زبانی گویشوران فارسی، ریشه در بعضی از قرارداد­ها­ی اجتماعی خاص این زبان دارد و غفلت از این اصول، منجر به ناقص­ماندن مطالعات انجام شده می‌­گردد.

مطلب مشابه :  پایان نامه ارشد: ارتباط بین کارآفرینی سازمانی و عملکرد صنایع کاشی و سرامیک

گفتار­‌ها انجام می­دهند، عموماً کنش‌­ها­ی گفتاری می‌­نامند که گاه عناوین خاص­تری مانند عذر­خواهی، شکایت، تمجید، دعوت، وعده(قول دادن) یا درخواست نیز به آن­‌ها اطلاق می­‌گردد. این واژه‌­ها­ی توصیفی که برای اظهار انواع مختلف کنش­‌ها­ی گفتاری به کار می­‌رود، با نیّت ارتباطی گوینده در تولید پاره­گفتار مرتبط می باشد. اصولاً، گوینده انتظار دارد شنونده نیّتِ ارتباطی وی را بفهمد. در این فرایند، معمولاٌ شرایط حاکم بر پاره­گفتار به گوینده و شنونده یاری می­‌رساند. آستین(1962) معتقد می باشد در هر موقعیتی، عملی که با تولید یک پاره­گفتار اظهار می­‌گردد، در بردارنده‌­ی سه کنش مرتبط به هم می باشد: نخست، کنش بیانی می باشد که به منزله‌­ی کنش اساسی پاره­گفتار، یا تولید کلام معنی­دار زبانی به شمار می‌­آید. اگر عملاً نتوانید در یک زبان پاره­گفتار معنی­دار تولید کنید، قادر به تولید کنش بیانی نخواهید­بود. برای مثال، تولید لفظ «آپا موکولا»

 مطالعه تأثیر قدرت و جنسیت بر گزینش راهبردهای معذرت خواهی در زبان فارسی

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه ارشد : مطالعه تأثیر قدرت و جنسیت بر گزینش راهبردهای معذرت­خواهی در زبان فارسی