پایانامه ارشد در مورد : بررسی تأثیر قدرت و جنسیت بر گزینش راهبردهای معذرت خواهی در زبان فارسی

دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد : مطالعه تأثیر قدرت و جنسیت بر گزینش راهبردهای معذرت­خواهی در زبان فارسی

تکه ای از متن پایان نامه :

نمی­تواند به عنوان یک کنش بیانی در زبان انگلیسی و فارسی تلقی گردد، در حالیکه پاره­گفتار (1) می­‌تواند چنین باشد:

1). همین الان مقداری قهوه درست کرده­ام.

ما پاره­گفتار­‌ها­ی خوش­ساخت را معمولاً بدون هدف و منظوری خاص تولید نمی­کنیم،  بلکه با تولید یک پاره­گفتار، کارکردی را نیز برای آن در نظر داریم. این کارکرد بُعد دوم پاره­گفتار می باشد که کنش منظوری خوانده می‌­گردد. اجرای کنش منظوری از طریق توان ارتباطی پاره­گفتار صورت می­‌گیرد. برای مثال، ممکن می باشد هدف از اظهار پاره­گفتار(1) توصیف، تعارف، توضیح، یا اهداف ارتباطی دیگری باشد. این وضعیت را اغلب توان منظوری پاره­گفتار نیز می­‌خوانند. البته، این­گونه نیست که ما صرفاً پاره­گفتاری تولید کنیم که دارای کارکرد باشد، بی آنکه به تأثیر آن بر خواننده توجه کنیم. این بعد سوم را کنش تأثیری می­‌نامند. بسته به موقعیت، پاره­گفتار(1) را با این فرض ادا می‌­کنید که شنونده تأثیر مورد نظر شما را می‌­پذیرد؛ (مثلاً برای توضیح در مورد بوی خوش قهوه با به مقصود متقاعد کردن شنونده برای نوشیدن قهوه). این بعد را معمولاً تأثیر بیانی نیز می­‌نامند)لوینسون، 1983).

از میان این ابعاد سه­گانه، توان منظوری بیشتر از همه مورد بحث قرار می­‌گیرد  در واقع، اصطلاح کنش­گفتاری به معنی اخص آن صرفاً به توان منظوری یک پاره­گفتار اطلاق می­‌گردد، زیرا آن چیز که که به حساب می­‌آید، توان منظوری پاره­گفتار می باشد. همان طور که در جمله(2) نیز نشان داده شده، یک کنش بیانی واحد می­‌تواند به عنوان «پیش­بینی»، «قول» و «هشدار» در د). گویا (بیانگر)[1] :کنش­گفتاری که در آن گوینده احساسات و عقایدش را در خصوص چیزی اظهار می­کند نظیر عذر­خواهی،شکایت، از کسی تشکر کردن، به کسی تبریک گفتن. به طور مثال :  غذا خوشمزه بود.

مطلب مشابه :  پایان نامه با موضوع شورای همکاری خلیج فارس، کارشناسی ارشد

ه). معرف[2](نماینده، نماینگر) : کنش­گفتاری که حالت­ها و رویداد­ها را درجهان توضیح می­دهد؛ نظیر یک حکم (ادعا، بیانیه) یک ادعا (مطالبه) ، یک گزارش. به طور مثال این جمله یک بیانیه ست:  این یک ماشین آلمانی می باشد.

مطابق دسته­بندی سرل(1976) در خصوص اعمال گفتار، اقدام عذر­خواهی معمولا یک کنش­گفتار تعهدی و گاهی نیز یک کنش­گفتار گویا محسوب می­گردد. متفاوت با آن چیز که سرل، و باچ و هامیش اظهار کرده­اند، براون و لوینسون(1989) فرض کرده­اند که انواع مسلمی از تعامل گفتار فی نفسه تهدید­آمیز هستند ( با تهدید مواجه می شوند). دستوری­ها در میان گروهی از اعمال فهرست می­شوند که خواسته،[1] Expressive

31.Representive

 مطالعه تأثیر قدرت و جنسیت بر گزینش راهبردهای معذرت خواهی در زبان فارسی

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه ارشد : مطالعه تأثیر قدرت و جنسیت بر گزینش راهبردهای معذرت­خواهی در زبان فارسی