پایانامه با عنوان : بررسی تأثیر قدرت و جنسیت بر گزینش راهبردهای معذرت خواهی در زبان فارسی

دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد : مطالعه تأثیر قدرت و جنسیت بر گزینش راهبردهای معذرت­خواهی در زبان فارسی

تکه ای از متن پایان نامه :

   کنش­گفتار معذرت­خواهی از یک جامعه­ی زبانی تا جامعه­ی زبانی دیگر از راهبرد­ها­ی متفاوتی برخوردار می باشد چراکه برمبنای هایمز(1967)قواعد هدایت و تعبیر گفتمان از یک جامعه­ی زبانی تا جامعه­ی زبانی دیگر متفاوت می­باشند. ماهیت رخداد گفتاری این می باشد که تعیین می­کند یک پاره­گفتار به منزله­ی اجرای یک کنش­گفتاری تفسیر گردد و کنش­گفتار معذرت­خواهی را می­توان نمونه­ی یک رخداد گفتاری دانست که شامل قسمت­ها­ی مختلف یک اقدام ارتباطی می­باشد. از نظر علم زبان­شناسی هر پاره­گفتار که ادا می­گردد به انجام عملی پرداخته­می باشد و از این رو می­توان آن را یک کنش­گفتار نامید که معذرت­خواهی نمونه­ای از یک کنش گفتاری محسوب می­گردد.

به عنوان زمینه­ی اصلی، از مهمترین مباحثی که در این خصوص معرفی خواهد گردید، نظریه ادب براون و لوینسون(1989) می باشد. در این نظریه تعاملات گفتاری افراد مدنظر قرار گرفته‌­می باشد. این نظریه نشان می­‌دهد که چگونه افراد در تعامل اجتماعی، از رفتار کلامی، یا آن چیز که که وی از آن به کنش­‌ها­ی گفتاری نام می­‌بر

د، با حفظ تکریم متقابل کمک می‌­گیرند. وی درک و دریافت می­گردد.

یکی از موضوعاتی که در کاربرد­شناسی مورد مطالعه قرار می­گیرد کنش­گفتار می باشد. منسولد و کنرلینتون(2006) اذعان می­دارند که موضوعات اصلی که در کاربرد­شناسی مطالعه می­شوند: نمایه­گونگی[1]، پیش­فرض، تلویح [2]و کنش­گفتار می­باشند. آن­ها همچنین معتقدند که موقعیت­ها­ی مختلف می­توانند معنای کاربرد­شناختی کلمات را تغییر دهند. برنشتاین(1973) ‌و ‌گامپرز(1977،1982)‌اذعان می­دارند که کاربرد­شناسی با درک ژرف­ساخت و تعاملات بینا‌فردی و شفاهی به یاری زبان­شناسی اجتماعی می­‌آید. براون و لوینسون(1987) نیز کاربرد­شناسی و زبان­شناسی اجتماعی را در مطالعه کنش­گفتار­ها و کاربرد آن­ها مرتبط می­دانند. وجه مشترک این دو مبحث مطالعه­ی زبان در بافت اجتماعی می باشد. لیچ(1983) می­گوید:  توانش کاربرد­شناختی، دانش و بهره­گیری گوینده از قوانین تناسب و ادب می باشد که نشان می­دهد گوینده چگونه کنش­‌گفتار­ها را درک و تولید می­کند(تی جی تانگ، 2004). کنش‌‌­گفتار­ها یکی از مباحث کلیدی کاربرد­شناسی در علم زبان­شناسی محسوب می­شوند. تی جی تانگ (2004) کنش­‌گفتار­ها را به شش دسته تقسیم نمود: 1) معذرت­خواهی[3] 2) انتقاد[4] 3)مدح[5] 4) امتناع یا رد[6] 5) تقاضا[7] 6)پیشنهاد[8]( تی جی تانگ، 2004).

مطلب مشابه :  مقاله رایگان درمورد شورای همکاری خلیج فارس، کشورهای توسعه یافته

زبان­شناسی اجتماعی و کاربرد­‌شناسی به عنوان دو حوزه­ی منشعب از زبان­شناسی، در سطح مشترکی[1] -indexicality

[2] -implicature

[3] appropriateness

[4] -complaint

[5] -compliment

[6] refusal

[7] request

[8]Suggestionface threatening

 مطالعه تأثیر قدرت و جنسیت بر گزینش راهبردهای معذرت خواهی در زبان فارسی

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه ارشد : مطالعه تأثیر قدرت و جنسیت بر گزینش راهبردهای معذرت­خواهی در زبان فارسی