پایانامه در رابطه با : بررسی تأثیر قدرت و جنسیت بر گزینش راهبردهای معذرت خواهی در زبان فارسی

دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد : مطالعه تأثیر قدرت و جنسیت بر گزینش راهبردهای معذرت­خواهی در زبان فارسی

تکه ای از متن پایان نامه :

به نام کاربرد­‌شناسی اجتماعی [1]در تعامل قرار می­گیرند. کاربرد­‌شناسی اجتماعی به مناسب بودن معنا در بافت اجتماعی می­پردازد. هر دو رشته کاربرد­شناسی و زبان­شناسی اجتماعی معنا را در یک ارتباط­ی دو­سویه میان گوینده، معنا و قالب یا صورت قرار می­دهند. کاربرد­شناسی علاوه بر گوینده، شنونده و پیام بر دانش از جهان خارج نیز متکی می­باشد و از این رو معنای کاربرد­شناختی طی یک تعامل زبانی و از طریق کنش­گفتار­ها درک و تولید می­گردد. زبان­شناسی اجتماعی رشته­ای می باشد که موضوعات مختلفی را در­بر می­گیرد و می­توان آداب و رسوم­ها­ی اجتماعی ، توجه­ها و گرایش­ها­ی کلی و در اکثر مواقع محل سکونت و مذهب با یکدیگر مشترک هستند. آن­ها می­توانند در یک یا چند شهر یا کشور مختلف ساکن باشند اما در ارتباطات روزمره از گونه­ها­ی شفاهی و غیر­شفاهی یک زبان بهره گیری کنند(واردها، 1990).

جامعه­ی زبانی را نمی­توان تنها محصول فعالیت­ها­ی ارتباطی گروهی از افراد سازنده­ی آن دانست، بلکه فعالیت­ها­ی ارتباطی افراد در کنار ویژگی­ها­ی رفتاری و اجتماعی آن­ها سازنده­ی یک جامعه­ی زبانی می­باشد. لاباو(1972) معتقد می باشد آن دسته از افرادی که دانش و نقطه­نظرات مشترکی دارند بیش از آن­هایی که رفتار­ها­ی زبانی مشترک دارند به یک جامعه­ی زبانی خاص تعلق دارند.

هایمز(1967) در تعریف این اصطلاح بیشتر بر توانایی تعبیر کردن افراد تمرکز دارد.«جامعه­ای که قواعدی مشترک در زمینه­ی هدایت و تعبیر گفتمان داشته باشد و نیز دارای قواعدی باشد که بتواند حداقل یک گونه­ی زبانی را تعبیر کند یک جامعه­ی زبانی محسوب می­گردد»(هایمز، 1967،ص58). با این دیدگاه فرد می­تواند با اعضای یک جامعه­ی زبانی شریک باشد، بدون اینکه لزوما عضوی از آن جامعه محسوب گردد. اما نمی­توان به گونه­ای جهانی یا قاطع نظر داد که کدامیک از معیار­هایی مانند لهجه، گویش، نحو یا قواعد دستوری، شیوه­ی سخن گفتن و… می­توانند مرز­ها­ی جامعه­ها­ی زبانی را تعیین کنند. پالستون و تاکر(2003) می­گویند:« اعضای هر اجتماعی که در اصولی برای هدایت گفتمان مشترک باشند یک جامعه­ی زبانی را می­سازند و جامعه­ی زبانی یک فرد می­تواند یک مکان خاص یا بخشی از آن باشد».

مطلب مشابه :  مقاله با موضوع پایان نامه، بازار سهام

دورانتی(2009) در پژوهش پیرامون جامعه­ی زبانی آفریقایی–آمریکایی به این نتیجه رسید که اعضای جامعه معنا را توسط زبان می­سازند و آن را ابزاری برای ارتباط قرار می­دهند. در این راستا انگلیسی زبانان آفریقایی-آمریکایی و انگلیسی زبانان آمریکایی نه تنها از نظر شرایط محیطی و مسکونی که از نظر فرهنگی، اجتماعی و زبانی با هم متفاوت بودند. آن­ها همچنین از ایدئولوژی­ها­ی متفاوت برخوردار بودند. پس در هر جامعه­ی زبانی، زبان شکل­دهنده­ی معنا و ابزاری در جهت نماد­سازی موقعیت­ها­ی واقعی مختلف می باشد(دورانتی، 2009، ص 85).

[1]-sociopragmatics

 مطالعه تأثیر قدرت و جنسیت بر گزینش راهبردهای معذرت خواهی در زبان فارسی

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه ارشد : مطالعه تأثیر قدرت و جنسیت بر گزینش راهبردهای معذرت­خواهی در زبان فارسی