پایانامه کارشناسی ارشد در رابطه با : بررسی تأثیر قدرت و جنسیت بر گزینش راهبردهای معذرت خواهی در زبان فارسی

دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد : مطالعه تأثیر قدرت و جنسیت بر گزینش راهبردهای معذرت­خواهی در زبان فارسی

تکه ای از متن پایان نامه :

عموماً برای پرسیدن به کار نمی­رود (یعنی در اینجا، نه تنها انتظار پاسخ نداریم، بلکه منتظر اقدام نیز هستیم). مثال­ها­ی(6) عموماً به منزله­ی درخواست برداشت می­شوند.

(6).الف.می­توانی نمک را بدهی؟

ب. می­گردد این را باز کنی؟

در زبان انگلیسی، کنش­ها­ی گفتاری غیر­مستقیم معمولاً با ادب بیشتری همراه می باشد تا کنش­ها­ی گفتاری مستقیم. برای فهم این مسئله بایستی گستره­ی وسیع­تری از یک پاره­گفتار واحد برای انجام کنش­گفتاری در نظر بگیریم.

پژوهش در حوزه­ی کنش­گفتار­ها معمولا در تحلیل­گفتمان­ها کاربرد دارد. بهرامپور(1391) به پژوهش پیرامون کنش­ها­ی گفتاری در نثر شیخ جام پرداخته می باشد. او به این نتیجه رسید که بسیاری مانند­ها­ی آثار یاد شده با ظاهری توصیفی و حتی تقریری، عملا نوع کنش گفتاری ارشادی و تحذیری دارند و شیوه­ی پند غیر­مستقیم بر نثر شیخ جام حاکم می باشد. پس غالب حکایات، جمله­ها و حتی کلمات قصاری که در مکتوبات شیخ جلوه­ای می باشد.

وجهه ممکن می باشد حفظ گردد، بالا برده گردد یا حتی از دست برود و به طور پایدار بایستی در تعاملات حضور داشته باشد. با در نظر گرفتن عمومیت وجهه، به طور مستقیم این برداشت می‌­گردد که بعضی از اعمال خاص، ذاتا وجهه را تهدید می­‌کنند. آن اعمال که بنا بر طبیعتشان، بر خلاف میل وجهه مخاطب یا گوینده می باشد، کنش به مخاطره­اندازی وجهه خوانده می­‌گردد. بنا­بر این کنش تهدیدی (تهدید حیثیت) هنگامی می باشد که گوینده مطلبی بگوید که انتظارات آن فرد را از خودش تهدید کند. به­عبارتی وجهه شخص دیگری را تهدید کند. در کنش حافظ چهره یا وجهه (حافظ حیثیت) گوینده مطلبی را اظهار می­کند که وجهه دیگری را حفظ کند. مثلا:

مطلب مشابه :  منبع مقاله با موضوع کارشناسی ارشد، پایان نامه

اگر دیر­وقت می باشد و همسایه صدای ضبط خود را زیاد کرده می باشد، می­توانیم به او بگوییم:

1). مگه دیسکو راه انداختی ؟! (کنش تهدیدی)

2). دوست عزیز میدونی ساعت چند می باشد؟ (کنش حافظ حیثیت)

آگاهی از وجهه­ی دیگری هنگامیکه فاصله اجتماعی بین این دو فرد زیاد باشد در قالب تکریم و حرمت و وقتی فاصله اجتماعی کم باشد در قالب دوستی و رفاقت مطرح می­گردد. مثلا:

1). معذرت میخوام آقای دکتر! میتونم یک دقیقه وقتتون را بگیرم؟

2). سلام دُکتر جون! یه دقیقه وقت داری؟

مطالعه این پژوهش بر اساس تئوری ادب براون و لوینسون(1989) که وجهه را مد نظر قرار می­دهد،

 مطالعه تأثیر قدرت و جنسیت بر گزینش راهبردهای معذرت خواهی در زبان فارسی

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه ارشد : مطالعه تأثیر قدرت و جنسیت بر گزینش راهبردهای معذرت­خواهی در زبان فارسی