پایانامه کارشناسی دانلود: بررسی تأثیر قدرت و جنسیت بر گزینش راهبردهای معذرت خواهی در زبان فارسی

دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد : مطالعه تأثیر قدرت و جنسیت بر گزینش راهبردهای معذرت­خواهی در زبان فارسی

تکه ای از متن پایان نامه :

2

درخواست، 3- بررسی و تحلیل ارتباط­ی بین قدرت مخاطب و تعداد راهبرد­ها­ی بی­ادبی به­کار­برده­شده توسط دانشجویان سیسستانی.

الفاظ خطاب بخش مهمی از “آبرو” و ابزاری محافظت کننده­ی وجهه برای همکاران در گفتمان محل کار می باشد. شکاری(1390) به بررسی راه­هایی می­پردازد که روابط قدرت بر راهبرد­ها­ی ادب در انتخاب الفاظ خطاب تاثیر می­گذارند. درآن پژوهش به منظورتعیین اینکه چگونگه و تا چه حد تحقق صورت­ها­ی خطاب و انتخاب راهبرد­ها­ی ادب مناسب توسط همکاران فارسی زبان ایرانی مردوزن با وضعیت­ها­ی قدرت متفاوت فرق می­کند، تعاملات بین معلمان زبان انگلیسی در وقت استراحت 15 دقیقه­ای بعد از هر کلاس ضبط شده­می باشد. برای مطالعه­ی تاثیر جنسیت در بکاربردن راهبرد­ها­ی ادب در خطاب همکاران سه موسسه آموزش زبان انگلیسی انتخاب شده­می باشد: محل کار آقایان، محل کار خانم­ها، ومحل کار مشترک (مختلط). ازهر موسسه، ده مکالمه ثبت شده­می باشد. راهبرد­ها­ی ادب موجود در صورت­ها­ی خطاب گوناگون که توسط افراد ثبت وضبط می­شوند، والفاظ خطاب مورد مقایسه و مطالعه قرارگرفته­می باشد.

مردانی(1391)عذر­خواهی در قدرت مردان سیاسی را مطالعه نموده­می باشد. او معتقد می باشد عذر­خواهی مسوولین دولتی از مردم به خاطر کمبود­ها، کم‌کاری‌­ها، اشتباهات و اتفاقاتی که منجر به ضرر و زیان مالی و جانی شده و جامعه را تحت تاثیر خود قرار می­‌دهد موضوعی نیست که در همه­جای جهان امری طبیعی و عادی تلقی گردد. فقط سیاستمداران باهوش و زیرک هستند که از عذر­خواهی به­جا و به­موقع به عنوان عاملی برای حفظ قدرت بهره گیری می‌­کنند. از این دیدگاه عذر­خواهی عاملی در جهت حفظ قدرت سیاسی می باشد.

مطلب مشابه :  مقاله با موضوع حداکثر درست نمایی، برآورد پارامترها

همه­ی پژوهش­های زبان­شناسان غیر­ایرانی و ایرانی در زمینه­ی ارتباط زبان و قدرت، زبان را ابزاری برای نشان دادن یا اعمال قدرت برتر معرفی کرده­اند. معذرت­خواهی به عنوان یک کنش­گفتار در میزان کاربرد و شیوه یا راهبرد مورد بهره گیری توسط افراد با سطوح مختلف قدرت متفاوت می باشد و از این­رو می­تواند در ارتباط­ای متقابل با سطح قدرت قرار بگیرد.

 مطالعه تأثیر قدرت و جنسیت بر گزینش راهبردهای معذرت خواهی در زبان فارسی

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه ارشد : مطالعه تأثیر قدرت و جنسیت بر گزینش راهبردهای معذرت­خواهی در زبان فارسی