پایان نامه : بیمه ی شخص ثالث و دعاوی مربوط به آن

دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :بیمه ی شخص ثالث و دعاوی مربوط به آن

تکه ای از متن پایان نامه :

معتبر، توسط راهنمایی و رانندگی، دفاتر اسناد رسمی و سازمانها و نهادهای مرتبط با امر حمل و نقل ممنوع می‌باشد. دفاتر اسناد رسمی مکلفند هنگام تنظیم هرگونه سند در مورد وسایل نقلیه موتوری زمینی موضوع این‌قانون، مشخصات بیمه نامه شخص‌ثالث آنها را در اسناد تنظیمی درج نمایند.

مسئله‌ای که در ارتباط با اصل اجباری بودن بیمه شخص ثالث مطرح می‌گردد این می باشد که باتوجه به عقد بودن بیمه از یک سو و لزوم رعایت شرایط مذکور در ماده 190 قانون مدنی از سوی دیگر (که مانند شرایط اساسی برای صحت هر معامله را قصد و رضای طرفین دانسته و ضمانت اجرای فقدان این ارکان را عدم نفوذ و یا بطلان دانسته می باشد)، اجبار دارندگان این گونه وسایل به انعقاد قرارداد بیمه اجباری چگونه توجیه می‌گردد؟

در توجیه این مسئله عده‌ای چنین استدلال کرده‌اند که در هر قرارداد علاوه بر شرایط اساسی برای صحت آن، وجود شرایط دیگری نیز لازم می باشد و از این شرایط به عنوان عوامل خارجی مؤثر در صحت و نفوذ قرارداد یاد کرده‌اند. این عوامل عبارتند از قانون، نظم عمومی و اخلاق حسنه[1].

امروزه دیگر اصل آزادی قراردادی هیچ‌گاه به طور مطلق مورد قبول واقع نشده می باشد و به هر اندازه دخالت دولت‌ها در امور اقتصادی و اجتماعی فزونی یابد، آزادی اراده نیز به مقصود حفظ منافع عمومی محدود می‌گردد. به عبارت دیگر در اثر دخالت روز افزون دولت در امر اقتصاد، حمل و نقل از یک سو  و خطراتی که ماشین‌آلات و محمولات پیچیده صنعتی برای افراد جامعه به وجودآوردند از سوی دیگر، مفهوم نظم عمومی، گسترش پیدا نمود و اختیار اشخاص در تنظیم شرایط و آثار معاملات کاسته می باشد[2]. پس ملاحظات نظم عمومی گسترش یافته به وسیله قانون که به تعبیر بعضی از حقوقدانان اخلاق حسته نیز چهره خاصی از آن می باشد[3]، حکم می‌کند که انعقاد بعضی قراردادها به افراد خاصی تحمیل گردد. این توجیه، با عقیده­ی نویسندگانی که مبنای اجبار دارنده وسیله نقلیه را درانعقاد قرراداد بیمه اجباری «حکم حکومتی» دانسته‌اند همگام می باشد. بر اساس این دیدگاه تنها حکم حکومتی و مصلحتی که از تکلیف ناشی می‌گردد و به اجبار در عقد بیمه اعتبار و ارزش می‌بخشد حکم حکومتی تعلیماتی می باشد که اما امر در سایه قوانین

مطلب مشابه :  پایان نامه ارشد رایگان با موضوع پایان نامه، بازار سهام

[1].عبدی‌پور، ابراهیم، 1376‌، مطالعه تطبیقی مفهوم و آثار اضطرار در حقوق مدنی، مرکز نشر دفتر تبلیغات اسلامی، چاپ اول، ، ص 26

[2]. کاتوزیان، ناصر ، 1381، حقوق مدنی: اعمال حقوقی، نشر بهمن برنا، چاپ هشتم، ص 49

[3]. کاتوزیان، ناصر، 1376، مقدمه علم حقوق و مطالعه در نظام حقوق ایران، چاپ بیست و دوم ، ص 159

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه