پایان نامه جهانگردی و کاربری اراضی

دانلود پایان نامه

چشم اندازهای فضای سبز دیلمان که در جبهه شمالی و شمالغربی منطقه واقع شده بصورت کمانی سبز و پوشیده از انبوه درختان جنگلی است. گونه هایی نظیر انواع راش، ممرز، بلوط، توسکا، آزاد و… جلوه گری می نمایند، بطوریکه یکی از انبوه ترین جنگلهای ایران محسوب می شوند. جنگل از لحاظ تفرجگاهی دارای جاذبه های متعدد و متنوع برای جامعه ماشینی ما می باشد. (منبع پیشین ، ص 46)
3-2-3-2 مرتع


مرتع، منظر و مناطق ییلاقی دیلمان به سبب موقعیت خاص جغرافیایی و آب و هوایی و برخورداری از خاک مناسب و عوامل دیگر از غنی ترین جوامع گیاهی در منطقه گیلان محسوب می شود. چشماندازهای مراتع و چمنزارهای منطقه دیلمان بسیار سرسبز، زیبا و دیدنی هستند. ییلاق دیلمان از مناطق با ارزش سیاحتی و گردشگری گیلان محسوب می شوند. (سازمان ایرانگردی و جهانگردی، 1378، ص 48) چنانچه قطع بی رویه درختان و چرای بیش از حد دامها در پوشش های گیاهی منطقه به همین صورت ادامه یابد، امیدی به ادامه بقای جنگل و چمنزار در منطقه وجود ندارد.
شکل3-14 نقشه کاربری اراضی محدوده مورد مطالعه
3-2-4 پوشش جانوری
این منطقه به دلیل کوهستانی بودن دارای حیواناتی از قبیل گرگ، خرگوش، خرس، خوک و روباه می باشد. سایر حیوانات اهلی این منطقه عبارتند از : گاو، قاطر، الاغ، بز، گوسفند و سگ .
از جمله طیور این منطقه می توان به مرغ، خروس، گنجشک، پرستو، اردک، جغد، بلدرچین، کبک، سینه سرخ و بلبل اشاره کرد. (منبع پیشین ، ص 43)
3-2-5 منابع آبی
3-2-5-1 رود
از مکانهای دیدنی و زیبای دیلمان رودها و جویبارهای بزرگ و کوچک منطقه است. رودخانه دیلمان که چاکرود نیز نام دارد از قله درفک سرچشمه می گیرد. در جلگه دیلمان چند رود کوچک به این رود متصل می شود که میان آنها تنبل جو از پس و پاشوران از دیلمان می رسد. کوپس گولک و دیارجان را از سمت چپ و لوعلی را از ساحل راست خود می گیرد و در قسمت پایین تر آب سمام با که از شمال می آید دریافت می کند آنگاه از مجرایی تنگ و عمیق می گذرد و پرانکوه به آن متصل می شود و بعد در محلی به نام سی پرد در اشکور به پلرود ملحق می گردد. (رابینو ، 1357 ، ص 328)
3-2-5-2 چشمه
در منطقه دیلمان چشمه سارهای شفاف زیادی وجود دارد که در گذشته و حال آب آشامیدنی و مصرفی منطقه را تأمین کرده و می کنند. همچنین تعداد زیادی از این چشمه سارها در مراتع و جنگلهای منطقه تفرجگاه خوبی برای توریستها می باشد. این چشمه سارها عبارتند از : چشمه لاریخانی، چشمه گوته بن، چشمه لاوار و … (سازمان ایرانگردی و جهانگردی، 1378، ص 48)
3-2-5-3 آبشار
وجود آبشارهای متعدد در منطقه دیلمان، طبیعت زیبای آنرا کامل می کند. آبشارهای دیلمان از نقاطی است که مشتاقان فراوانی دارد و دیدارکنندگان از منطقه را بی اختیار به طرف خود جذب می کند. از مهمترین آبشارهای دیلمان می توان آبشار لونک ، آبشار ملومه و … را نام برد. (سازمان ایرانگردی و جهانگردی، 1378، ص 49)
3-2-5-4 برکه
وجود برکه های فصلی متعدد در منطقه دیلمان بر زیبایی آن افزوده است به نحوی که می توان از این برکه های فصلی برای جذب جهانگرد و توریست در صورت ایجاد خدمات رفاهی استفاده نمود. از مهمترین برکه های فصلی می توان به برکه خونین سل در اطراف آسیابر ، نفتی سل در نزدیکی آسیابر اشاره نمود. (سازمان ایرانگردی جهانگردی ، 1378 ، ص 50)
شکل3-15 نقشه شبکه آبراهه های محدوده مورد مطالعه
3-2-6 زمین شناسی
منطقه گیلان در دوران پرکامبرین یعنی در حدود 700 میلیون سال پیش در زیر دریاهای کم عمق قرار داشت. رسوباتی که بر کف این دریا انباشته شده بود در طی کوهزایی از آب بیرون آمده و بقایای آن در برخی مناطق امروزی البرز مشاهده می‌گردد.
از دوران اول زمین‌شناسی نیز شواهدی بر جای مانده که حاکی از وجود و گسترش شرایط دریایی در این منطقه می‌باشد ماسه سنگهای قرمز رنگ که در کوههای البرز وجود دارند بقایای رسوبات دریایی از دوران اول می‌باشند. در اواخر دوران اول پس از عقب‌نشینی دریا فعالیتهای آتشفشانی در این منطقه به وقع پیوسته است لیکن تشکیلات زمین‌شناسی استان گیلان عموماً از دوران دوم و سوم زمین‌شناسی بوده و تشکیلات دوران اول به طور پراکنده و وسعت‌های کوچکی در آن دیده می‌شود.
تمام دشتهای دامنه‌ای و رودخانه‌ای و ساحلی تا حد دریای خزر از رسوبات دوران چهارم زمین‌شناسی به صورت‌های مختلف تشکیل شده است. منطقه دیلمان در تقسیم بندی شمالی ـ مرکزی ـ جنوبی البرز، در قسمت مرکزی و در تقسیم بندی شرقی ـ مرکزی ـ جنوبی البرز، در قسمت غربی آن قرار می گیرد. طی سنوزوئیک این زون به شدت تحت تأثیر فاز کوهزایی آلپی واقع است و فعالیت های آتشفشانی ائوسن در تمام طول آن دیده می شود. در زمان ائوسن فعالیتهای آتشفشانی زیر دریایی رخ داده است که باعث بوجود آمدن ریفتهای موجود در منطقه شده است سنگ های آذرآواری سبزرنگ که در در بیشتر مناطق البرز یافت می شود در اینجا نیز دیده می شود.
هر چه به سمت غرب دیلمان برویم ، بر شدت فعالیت های کوه زایی افزوده می شود که البرز مرکزی در این مدت در حال فرونشینی تدریجی نیز بوده و در آن رسوبات آذرآواری ( توف های سبز البرز ) در بخش اعظم آن گذاشته می شده است و در عین حال رسوبات تبخیری ( گچ ) نیز که در بعضی از نقاط ته نشین شده است، دیده می شود. قدیمی ترین سنگ های رسوبی آن را سپرهای پالئوزوئیک تشکیل داده اند که سازند درود با دگرشیبی روی آن قرار دارد. آهک های کرتاسه زیرین و آهک های مارنی و ماسه ای کرتاسه بالائی در منطقه لار ( شرق اسپیلی ) و اطراف آن ، بیشترین رخنمون را دارند .(حکیمی آسیابر و همکاران، 1390)
3-2-7 کوهها و نواحی ییلاقی
کوههای اصلی دیلمان عبارت است از قله دلفک یا درفک، خلشکوه و تورار. درفک در جنوب شرقی رشت و جنوب غربی اسپیلی و با فاصله ای از قله فیروزکوه قرار گرفته است و از 2400 تا 3000 متر ارتفاع دارد و می گویند که در آنجا در غار دیده اند که در یکی یخ و در دیگری آدمها و حیواناتی سنگ شده وجود دارد. قله تورار که روی آن زیارتگاهی دیده می شود در جنوب و جنوب شرقی فیروزکوه می باشد. در فاصله یک و نیم فرسنگی شمال غربی اسپیلی، کشکوه قرار دارد و به عقیده مردم این ناحیه در نیمه ارتفاع دیواره قله غاری وجود دارد که هیچکس به آنجا نرسیده است ولی از میانسرا که در فاصله نیم فرسنگی است می توان آنجا را دید. (رابینو ، 1357، ص 327)