پایان نامه: خودکارآمدی و اضطراب

تحقیق­های مختلفی که پس از اجرای برنامه ­های آموزشی مهارت­های زندگی در مدارس انجام شده نتیجه های مهمی رو در ابعاد جور واجور سلامت روان داشته. مثلاً تصور از خود (کروتر و همکاران، ۱۹۹۱) عزت نفس (اینت و همکاران ۱۹۹۴)، خودکارآمدی (الیاس و همکاران ۱۹۹۱) اختلاف اجتماعی و هیجانی (کاپلان و همکاران ۱۹۹۴) و کاهش معنی­دار اضطراب اجتماعی (بوتین و انگ ، ۱۹۸۲به نقل از سازمان بهداشت جهانی، ترجمه نوری قاسم­آبادی و محمدخانی، ۱۳۷۷).

اضطراب

اضطراب و افسردگی شایع­ترین مشکلات سلامت روان در جامعه هستن. تحقیقات نشون داده­ان که این مشکلات می ­تونه کارکرد شخص رو ضعیف کنه، بار اجتماعی واسه خونواده و جامعه بوجود آورد و دلیل بوجود اومدن مسائل هیجانی و هزینه­ های اقتصادی واسه جامعه شه (بروم برگر و کاستلو ۱۹۹۲، فریدمن، مکت در موت، سولومون، رایان، کیتنر و میلر، ۱۹۹۷). در میان متغیرهای روانی- اجتماعی، خودکارآمدی و پشتیبانی اجتماعی به عنوان عوامل کلیدی مربوط به این مشکلات تلقی می­شن (بندورا، ۱۹۹۷).

اقتصادی

خودکارآمدی به عنوان نوع خاصی از انتظار مربوط به اعتقادات شخص نیس به توانایی­هایشه و کم کم به قضاوت­های شخصی از توانایی­هاش واسه تمرین کنترل بر حوادث و اتفاق های که بر زندگی اون اثر می­گذارن، گسترش می­یابد (بندورا ۱۹۸۹، مادوکس، ۱۹۹۵، شرر و آدامز، ۱۹۸۳). تحقیقات نشون داده که انتظارات خودکارآمدی پایین عامل مهمی در شکل های جور واجور مشکلات سازگاری شامل افسردگی، اضطراب کمتری رو تجربه می­ کنن (میلر و همکاران ۱۹۹۲، تامپسون و همکاران ۱۹۹۲). بر اساس گفته بندورا (۱۹۷۷، ۱۹۸۲، ۱۹۸۶) وقتی که افراد در استرس هستن، اونایی که در روبرو شدن با شکست خود رو توانا و موثر می­دانند، تلاش­های بیشتری واسه مقابله و کنار اومدن با مشکلاتشون انجام می­ بدن. آدمایی که در رویارویی با مشکلات خود رو ضعیف و به درد نخور می­بینن، به آسونی تسلیم می­شن و احساس اضطراب، افسردگی و ناامیدی می­ کنن. خیلی از تحقیقات نشون داده­ان که افراد دارای سطح مفید بودن بالا بهزیستی روان شناختی بهتری دارن (مثل سیفت و همکاران، ۱۹۹۸ به نقل از سیوکاچینگ و استفان ۲۰۰۰).

این مطلب را هم بخوانید :  فرآیند تعارضات زنا شویی:

استرس

طبق چیزی که گفته شد کنترل رفتار، افکار، احساسات و محیط واسه سلامتی و خوش حالی افراد در زندگی لازمه. متغیرهای مهمی در احساس کنترل و کنترل افراد موثر می­باشن که یکی از اون­ها خودکارآمدیه.

[۱]- Contrada

[۲]- Leventhal

 

Oleary-3

[۴]- Hurley

[۵]- Kavanagh

Krueuter -1

[۷]- Ennett

[۸]- Botvin & Eng

[۹]- Brom berger & Costllo

[۱۰]- Friendmann

[۱۱]- McDermut

[۱۲]- Solomon

[۱۳]- Ryan

[۱۴]- Keitner & Miller

[۱۵]- Siu-Kau Cheng

[۱۶]- Stephen. Y.K

[۱۷]- Well being

[۱۸]- Seefet