پایان نامه درمورد اختلالات خواب، بهداشت روان

دانلود پایان نامه

حداقل یکی از علایم مثبت پسیکوتیک است.
6ُ ـ ث ) اختلال پسیکوتیک مشترک : برخی از هذیان‌ها در دو شخص که نزدیک به هم هستند رخ می‌دهد که معمولا یکی از آنها کم هوش تر از دیگر بوده و به فرد بیمار متکی است.
7 ـ ث ) اختلال پسیکوتیک به علت وضع عمومی پزشکی : هذیان و توهم که به سبب بیماری‌های جسمانی ایجاد می‌شود مانند صرع ناحیه گیجگاهی، فقدان ویتامین و مننژیت.
8 ـ ث ) اختلال پسیکوتیک به علت استفاده از مواد: علایم پسیکوز که بر اثر سؤ استفاده از داروهای روان گردان یا مواد دیگر مانند داروهای توهم زا و کوکائین ایجاد می‌شود.
9 ـ ث ) اختلالات پسیکوتیک غیر از آنچه که گفته شد : این اختلالات را گاهی پسیکوز غیر معمول می‌گویند.
ج ) اختلالات خلق : دارای مشخصاتی است مانند اختلال افسردگی که زندگی روانی بیمار را تحت الشعاع خود قرار می‌دهد و سبب کاهش فعالیت‌های او می‌شود.
1 ـ ج ) اختلالات دو قطبی : نوعی نابهنجاری خلقی است که وجه مشخصه آن نوسانات شدید بین افسردگی و شنگولی و به تناوب بهبودی و عود کردن بیماری می‌باشد.
2 ـ ج ) اختلالات افسردگی : اختلال افسردگی عمده شامل افسردگی بسیار شدید، عقب ماندگی ذهنی و حرکتی، نگرانی، ناآرامی، گیجی، عصبیت، احساس گناه، فکر خودکشی که تکرار می‌شود.
چ ) اختلالات اضطرابی : حالتی است که علامت مشخصه آن اضطراب شدید و مستمر است.
ح ) اختلالات شبه جسمی : علایم بارز این نابهنجاری اشتغال ذهنی فرد با بدن خود و ترس، بیماری است.
خ ) اختلالات ساختگی : فرد سعی می‌کند عملا علایم روانی جسمی بیماری‌ها را تقلید کند تا دیگران او را بیمار تصور کنند.
د ) اختلالات تجزیه ای : صفت بارز آن تغییر ناگهانی و موقت در هوشیاری یا هویت فرد است.
ذ ) اختلالات جنسی و هویت جنسی : از جمله این اختلالات می‌توان از عورت نمایی، شیئی تحریکی، مالش، بچه بازی، چشم چرانی، دیگر آزاری جنسی و خود آزاری جنسی نام برد.
ر ) اختلالات در خوردن : علائم اصلی این نابهنجاری اختلال در نحوه خوردن است.
ز ) اختلالات خواب : علائم اصلی این نابهنجاری اختلال در خواب می‌باشد . مانند دیر به خواب رفتن، زیاد خوابیدن، وحشتزدگی، حمله‌های به خواب رفتن در طی روز، اختلالات خوابیدن مربوط به تنفس، اختلال در ریتم خواب.
ژ ) اختلالات مربوط به مهار ( کنترل ) : این گروه شامل تمام اختلالاتی است که در آن فرد قادر به کنترل تکانهای احساسی خود نیست مانند اختلال انفجاری متناوب ( پرخاشگری، وسواس دزدی، آتش زدایی ).
س ) اختلال در سازگای : واکنش غیرانطباقی به فشاری کاملا روشن وقابل تعریف درزندگی.
ش ) اختلالات شخصیت : شامل آن دسته از نابهنجاری‌های رفتاری می‌شوند که عمیقاً در طی سالهای اول تکامل شخصیت در فرد ایجاد شده و معمولا در سنین نوجوانی یا پایین تر قابل تشخیص هستند. انواع آن عبارتند از، 1 ـ اختلال شخصیت پارانوید 2 ـ اختلال شخصیت اسکیزوید 3 ـ اختلال شخصیت اسکیزو تایپال 4 ـ اختلال شخصیت وسواسی 5 ـ اختلال شخصیت هیستریانیک 6 ـ شخصیت دوری کزین 7 ـ اختلال شخصیت مرزی 8 ـ اختلال شخصیت خود شیفته 9 ـ اختلال شخصیت وابسته0 1. ـ اختلال شخصیت ضد اجتماعی 11 ـ اختلالات شخصیت که به گونه ای دیگر مشخص نشده اند.
ص ) حالتهای دیگری که ممکن است مورد توجه بالینی قرار گیرد : شامل حالتهای است که در آنها اختلال روانی موجود نیست، ولی مشکل می‌تواند از لحاظ تشخیص و درمان مورد توجه بالینی باشد.
1 ـ عوامل روانشناختی که بر جسم تأثیر منفی می‌گذارد 2 ـ اختلالات حرکتی که درد ایجاد می‌کند
3 ـ حالات دیگری که ممکن است در حیطه مسائل بالینی قرار گیرد. مانند رفتارهای ضد اجتماعی کودک و نوجوان، کارکرد مرزی فعالیتهای هوشی، بیمار نمایی، عدم همکاری در درمان، مشکل هویت، مشکلات شغلی و تحصیلی ( شاملو، 1383 ).
علاوه بر طبقه بندی DSM IV ، اختلالات روانی به چهار دسته کلی تقسیم می‌شود عبارتند از :
1 ـ پسیکوز یا روان پریشی : بیماری است که درک واقعیت در آن مختل شده و همراه باتوهم و هذیان است مانند بیماری اسکیزو فرنیا.
2 ـ نوروز ( روان نژندی ) : ادراک واقعیت وجود دارد، ولی تعارضهای درونی شدید سبب ایجاد.اضطراب می‌گردد. صورت ظاهری و علامتی در رفتارهای وسواس فکری و عملی و فوبیا متجلی می‌شود.
3 ـ بیماریهای کنشی : که شامل آنگونه از بیماریهای روانی است که هیچ نوع آسیب ساختاری و یا سبب شناسی ارگانیک در آنها وجود ندارد.
4 ـ بیماریهای ارگانیک : بیماریهایی هستند که عامل محققی سبب تغییر و آسیب به ساختار فیزیکی مغز می‌گردد، که معمولا به صورت نارسایی شناختی، دلیریوم و یا عقب ماندگی ذهنی ظاهر می‌شود ( شاملو،1383 ).
اختلالات خلقی و تعریف آن :
رفتار نابهنجار از جمله مفاهیمی است که تعریف آن سخت است. تعریف رفتار نابهنجار در رشته‌های مختلف دانشگاهی و در مؤسسات اجتماعی، طبی و حقوقی، متفاوت است ( دبلیو، 1383 ).
اختلالات اولیه خلق ( که حالت هیجانی کلی شخص را نشان می‌دهد ) مشخصه اصلی اختلالات خلقی است ( دبلیو، 1383 ).
اختلالات خلقی در تمام سنین کودکی روی می‌دهند و با الگوهای پردوام خلق آشفته، کاهش علاقه به فعالیت در بازی‌ها، ورزش، دوستی یا مدرسه و احساس کلی بی ارزش تظاهر می‌کنند. اختلالات پایدار خلقی در کودکان در هر سنی و در شرایط گوناگون متعدد ظاهر می‌شود. دو ملاک اختلالات خلقی در کودکان و نوجوانان عبارتند از آشفتگی خلق، نظیر افسردگی یا نشئه و
تحریک پذیری ( کاپلان و سادوک، 1382 ).
بارزترین علامت اختلالات خلق، تغییرات و اختلالات خلق است که به شدت با خلق افراد سالم فرق دارد و به صورتهای افسردگی و یا خوشحالی زیاد از حد تظاهر می‌کند. با آنکه اختلالات خلقی کمتر از اسکیزوفرنیا شایع است، اما تعداد بیماران مبتلا به آن کم نیست. از آمارهایی که از پذیرش این نوع بیماران را در تمام دنیا بدست آمده است،در مجموع حدود 5 درصد جنون افسردگی، جنون خلقی دو قطبی یا مانیک دپرسیو و جنون پیری داشته اند اما بسیاری از آنها تحت هیچ نوع درمانی قرار نمی گیرند ( شاملو، 1383 ).
در مجموع میتوان گفت که اختلالات خلقی،اختلالاتی که مهمترین ویژگی انها،ناراحتی خلقی اولیه است،تعریف شده واختلالات افسردگی و اختلالات دوقطبی ( که در آن نوسان خلق بین افسردگی عمیق و هیجان زدگی شدید وشنگولی است ) دو نوع از اختلالات خلقی می‌باشند ( دبلیو،1383 ).
بر طبق DSM III اختلالات خلقی به معنی ” هر گروه از حالات بالینی که با اختلال خلق ( حالت هیجانی درونی فرد ) فقدان احساس کنترل، احساس ذهنی ناراحتی شدید مشخص است ” تعریف شده است ( کاپلان و سادوک، ص 383، 1374 ).
تعریفی دیگر از شاملو اختلالات خلقی به معنی ” اختلال در خلق و خو و اختلال در تفکر و رفتارهای حرکتی که با حالت عاطفی فرد در یک زمان معین، هماهنگی و همگونی دارد ” ( شاملو، ص 126، 1383 ).
به طور کلی تعاریف متعددی از اختلالات خلقی شده است که در هر تعریف به تغییراتی که در خلق فرد بوجود می‌آید،اشاره دارد.

مطلب مشابه :  پایان نامه با موضوعتعهد مستمر، عملکرد کارکنان، استان خراسان، سابقه خدمت

تاریخچه بررسی اختلالات خلقی :
مردم ا ز بدو تاریخ بشریت، بیماری،جنون ورفتار نابهنجار داشته اند و معالجه و درمان خود را به شفا دهند گان واگذار کرده اند.سابقه طبقه بندی اختلالات خلقی به مصریان ویونانیان باستان ودو رشته زیست شناسی وپزشکی برمی گردد (دبلیو،1383 ).
همچنین تاریخچه کوشش برای طبقه بندی اختلالات خلقی به یک قرن قبل از میلاد مسیح بر می‌گردد، یعنی زمانی که پزشکان خلق افسرده و هیجان زده را در انسان تشخیص دادند. در قرن نوزدهم پزشکان فرانسوی برای روشن ساختن این حالات، قدم‌های بیشتری برداشتند، آنها مشاهده کردند که می‌توان این دو قطب مخالف احساس را در یک فرد دریافتند. در سال 1899 میلادی کراپلین اصطلاح مانیک ـ دپرشیو را متداول کرد. یعنی مانیا و افسردگی هر دو یک واحد بیماری را می‌سازند که در حقیقت، زیر بنای ایجاد آنها عوامل و جریانات مشابهی است ( شاملو، 1383 ).
امروزه نیز اختلالات خلقی بر مبنای مدل پزشکی، طبقه بندی می‌شوند. به طور کلی طبقه بندی اختلالات خلقی، کار دشواری است و علاوه بر انتقادهای متخصصان بهداشت روانی انتقادهای سایر اقشار جامعه را در پی داشته است. با این حال، فواید نظام طبقه بندی از ضررهایش بیشتر می‌باشد ( دبلیو، 1383 ).

طبقه بندی اختلالات خلقی :
اختلالات اولیه خلق ( که حالت هیجانی کلی شخص را نشان می‌دهد ) مشخصه اصلی اختلالات خلقی است. اختلال خلق، نشانه‌های شناختی، رفتاری و جسمی ( بدنی ) دارد و مشکلات میان فردی ایجاد می‌کند. دو نوع اصلی اختلالات خلقی، اختلالات افسردگی و اختلالات دو قطبی هستند. افسردگی گاهی مثل اختلالات افسردگی، به تنهایی رخ می‌دهد و گاهی مثل اختلال دو قطبی، جای خود را به تناوب با مانیا ( یعنی هیجان زدگی و خوش بینی غیر واقع بینانه ) عوض می‌کند. تقریباٌ 8/18 میلیون آمریکایی 18 تا 54 ساله یعنی حدوداٌ 5/9 درصد این گروه سنی به اختلال خلقی دچار می‌شوند(دبلیو،1383).
اختلالات افسردگی :
گروهی ا زاختلالات خلقی هستند که اشخاص مبتلا به آنها، افسردگی بدون مانیا دارند. اختلالات افسردگی شدت متفاوتی دارند ( دبلیو، 1383 ).
حالت افسردگی بیماران دارای اختلالات افسردگی معمولا به صورت غمگینی، بیحالی، بی میلی و بی علاقگی به مسائل زندگی ظهور می‌کند. البته، حالات افسردگی و عدم علاقه به موضوع‌های زندگی، گاهی مداوم و گاهی هم متناوب است، بدین معنی که شخص، چند روز یا چند هفته سالم و متعادل است و دوباره بیمار می‌شود ( شاملو، 1383 ).
” برخی از مبتلایان، اختلال افسردگی ماژور دارند و برخی اختلال دیس تایمی دارند. در اختلال افسردگی ماژور یک دوره افسردگی شدید و وجود برخی خصوصیات افسردگی مثل بی حالی و ناامیدی حداقل برای دو هفته ظهور می‌کند و در اختلال افسردگی دیس تایمی نشانه‌هایش مزمن تر و کمتر از نشانه‌های اختلال افسردگی ماژور است ” ( دبلیو، 1383، ص 2.2 ).
اختلالات دو قطبی :
اختلال دو قطبی به معنی ” نوسانات شدید خلقی که یک یا چند دوره مانیا دارند ” ( دبلیو، 1383، ص 2.3 ).
یکی دیگر از اختلالات خلقی است که مشخصه اش نوسانات خلقی شدید می‌باشد. در این اختلال، یک یا چند دوره مانیا ( هیجان زدگی شدید و خوش بینی غیر واقع بینانه ) رخ می‌دهد ( دبلیو، 1383 ).
علایم شایع در این اختلال در نوع خفیف آن عبارتست از : اجتماعی بودن، فردی پر نیرو، با اعتماد به نفس خوش برخورد و پر کار می‌نماید در نوع حاد آن علایمی شامل خوشحالی زیاد، سر حال بودن شدید، سرعت در تفکر تکلم و حالات هیجانی توام با حرکات زیاد جسمی است ( شاملو، 1383 ).
منظور از دو قطبی هم این است که شخص، افسردگی و مانیا دارد. اکثر دو قطبی‌ها چرخه‌های افسردگی آمیخته با مانیا را تجربه می‌کنند. کمتر از 10 درصد دو قطبی‌ها دوره‌های مانیایی بدون افسردگی دارند ( دبلیو، 1383 ).
علایم شایع در این نوع اختلالات عبارتند از :
1 ـ احساس عدم ارزش ( در دوره افسردگی ) 2 ـ دو
ری کردن از جامعه و غیر اجتماعی بودن شدید.
3 ـ احساس ارزش داشتن زیاده از حد ( در دوره مانیا ) 4 ـ خواب زیاد و کم خوابی 5 ـ فعالیت زیاد و عدم فعالیت کافی 6 ـ کم شدن توجه و دقت، همزمان با دقت زیاد خلاقیت و توجه افراطی ( شاملو، 1383 ).

مطلب مشابه :  پایان نامه با کلید واژه هایتهیه، واکنشگر، بررسی، تثبیت

اختلال افسردگی و تعریف آن :
افسردگی نوعی نابهنجاری خلقی یا عاطفی است که طیفهای پایین آن را افراد عادی نیز در بعضی مواقع تجربه می‌کنند. خود ما بعضی وقتها احساس غم و ملامت می‌کنیم و حاضر نیستیم به هیچ کاری، حتی کارهای لذت بخش دست بزنیم ( بیرامی، 1378 ).
افسردگی علت‌های متعددی دارد و همه افراد در اوقاتی از زندگی خویش افسردگی را تجربه کرده اند و زمانی که افراد با موقعیت‌های فشار زای روانی مواجه می‌شوند، طبیعی است که دستخوش افسردگی و بیماری‌های روانی دیگر شوند، اما هنگامی که علت محسوسی وجود نداشته باشد و شخص مدت زمانی طولانی دستخوش افسردگی باشد این حالت امری نابهنجار محسوب می‌شود ( آزاد، 1378 ).
راهنمای آماری و تشخیصی اختلالات روانی ( DSM IV ) انجمن روان پزشکی آمریکا افسردگی را قسمتی از اختلالات خلقی در نظر گرفته است و اختلالات افسردگی را به سه دسته اختلال افسردگی اساسی، اختلال افسردگی خویی و افسردگی که به گونه ای دیگر مشخص نشده است طبقه بندی کرده است، اختلال افسردگی اساسی با یک یا چند دوره اساسی ( یعنی حداقل دو هفته خلق افسرده یا از دست دادن علاقه، به اضافه حداقل چهار علامت دیگر از افسردگی ) مشخص می‌شود. اختلال افسرده خویی با حداقل دو سال خلق افسرده در بیشتر اوقات روز، همراه با علایم دیگری از افسردگی که واجد ملاکهای یک دوره افسردگی اساسی نیست، مشخص می‌گردد.
اختلال افسردگی به گونه ای دیگر مشخص نشده است شامل اختلالاتی همراه با علایم افسردگی است که واجد هیچ یک از اختلالات افسردگی، اختلال افسرده خویی، اختلال سازگاری همراه با خلق افسرده یا اختلال سازگاری همراه با اضطراب و خلق افسرده آمیخته ( یا علایم افسردگی که در مورد آنها اطلاعات کم یا متناقض وجود دارد ( نمی باشد ( بیرامی، 1378 ).
افسردگی متداول ترین نوع اختلالات نوروتیک است. بیش از 50درصد کل بیماران دچار مشکلات روانی، افسرده هستند. صفات بارز شخصیت افرادی که مبتلا به افسردگی می‌شوند، عبارت است از حساسیت زیاد، اتکای به دیگران، ناتوانی در نشان دادن خشم مستقیم نسبت به محیط، خود آزاری به جای سرزنش محیط، خود را ملامت کردن به دلیل شکست‌ها و ناکامی‌ها، خجالت و درون گرایی افسردگی، وضع و یا حالت روانی است که با علائمی مانند حزن و اندوه، احساس ناامیدی، کاهش تمرکز ( شاملو، 1383 ).
حس احترام به خود و سرزنش و تحقیر خود در نظر و ارزیابی شخصی مشخص می‌گردد. این واژه یا به خلق اشاره دارد که چنین وضعی می‌باشد یا به بیماری عاطفی اطلاق می‌گردد. علائم همراه این اختلال کندی روانی حرکتی و گاهی بی قراری شدید، آژیتاسیون، انزوا و کناره گیری از تماس با افراد و علائم دستگاه نباتی مانند بی خوابی و بی اشتهایی می‌باشد ( بهرامی و معنوی،0 137 ).
تعریفی دیگر از افسردگی ” به طور کلی تعریفی که از این واژه به عمل آورده اند عبارت است از حالت ناشادی که تحمل آن برای فرد دشوار بوده و این حالت افسردگی توام با اضطراب می‌باشد. این دسته از شاگردان در کلاس حالت بی