پایان نامه مطالعات میدانی و جهانگردی

دانلود پایان نامه

آنچه در کنار توسعه عوامل زیربنایی و راههای ارتباطی حائز اهمیت است،‌ ارائه خدمات مسافرتی، تأسیسات و تجهیزات بین راهی، ایجاد تسهیلات لازم مانند پمپ بنزینها، تعمیرگاههای مجهز، برقراری سرویسهای امدادی و تعمیراتی، پارکینگهای اقامت موقت، رستورانهای مجهز با سرویسهای بهداشتی، سیستم اطلاع رسانی و مخابرات، آبریزگاهها، تابلوهای راهنمای شهرها و ابنیه تاریخی و جاذبه های توریستی با تعیین فواصل آنها، می باشد. (رضوانی، 1379،‌ ص 142)


3-4 بافت شهر
استقرار منطقه دیلمان در میان کوهها و دره ها باعث پدیدآمدن روستاها در میان دره ها با شیب های متفاوت و گاهی تند شده است. در برخی از روستاهای تاریخی منطقه، بافت قدیمی و سنتی در حال تخریب است و گاهی بطور ناهمگون خانه های جدید با مصالح امروزی در بافت قدیمی ساخته شده اند که نابهنجاری در بافت قدیمی پدید می آورند. بدلیل مسائل اقلیمی، بافت روستاهای منطقه دیلمان تقریباً باز است. (باز بودن بافت روستاهای دیلمان به اندازه مناطق جلگه ای گیلان نیست)
قسمتی از بافت هر روستا در منطقه دیلمان به بازار آن تعلق یافته است. عناصر تشکیل دهنده بافت بازار دکانهایی هستند که در کنار هم قرار گرفته اند و میدانچه هایی به وجود آورده اند. در بازارها معمولاً اجناسی همچون مصارف روزمره مردم، صنایع دستی و… به فروش می رسد. (سازمان ایرانگردی و جهانگردی، 1378، ص 69)
3-4-1 بافت و مجموعه بناهای مسکونی
منطقه دیلمان و طبیعت زیبا و خانههای لته پوش آن با نماهای کاهگلی مناظر زیبایی را به وجود آورده اند که جز با دیدن و تجربه کردن، زیبایی آنرا نمی توان درک کرد. جهت قرارگیری خانه ها عمدتاً رو به شرق است که پلانهای مسکونی شمالی– جنوبی می باشند که دارای ایوانهای شرقی هستند. (جهت قرارگیری خانه ها بر اساس مسائل اقلیمی بوده است که چون در منطقه باد مزاحم جنوبی وجود دارد لذا خانه ها به گونه ای ساخته می شوند که کمترین جداره را رو به باد داشته باشند. )
در منطقه دیلمان بناها به صورت زیر ساخته می شوند :
1- زگمه ای: که از قرار دادن تنه های درخت بر روی هم ساخته می شوند ، این نوع خانه ها یکی از قدیمی ترین نوع بناهای مسکونی در منطقه دیلمان است که در گذشته به علت فراوانی چوب و نزدیکی به جنگل چنین روش ساخت و ساز امکان داشت.
2- زگالی: این خانه ها که پی آنها شمع کوبی می شود (از چوبهای نونج) و بعد از آن نالهای افقی روی آن قرار می گیرد و سازه اصلی (دیواره ها) از چوب ساخته می شود. پوشش نهایی سقف در گذشته لته و امروز حلب می باشد.
3- خشتی: بیشتر در روستای دیلمان و روستاهای نزدیک آن دیده می شود. در برخی از نمونه های آن گچ بریهای زیبا نیز وجود دارد. به علت عدم نظارت میراث فرهنگی این بناها در حال تخریب کامل هستند.
4- خانه های سنگ و چینه: در گذشته سنگ همراه با گل و در حال حاضر سنگ همراه با سیمان در این خانه ها استفاده می شود. (سازمان ایرانگردی و جهانگردی، 1378، ص 68، 70 و 71)
مصالح ساخت و ساز بناها در منطقه دیلمان بر اساس موقعیت های جغرافیایی و اقلیمی وامکانات منطقه ای بیشتر چوبی می باشد و هنوز تقریباً چنین روندی حفظ شده است. در برخی نقاط دیلمان مصالح خشتی همراه با گل نیز رویت می شود که می توان با وجود امکانات بالقوه از نظر ساخت خشت چنین روندی را گسترش داد. البته بناهای جدیدی با مصالح آجر ، بلوک سیمانی با اسکلت بتن آرمه و تیرآهن نیز به چشم می خورد. بنابراین مصالح مورد استفاده در منطقه متفاوت است که عبارتند از چوب، سنگ، کاهگل، آجر و بلوک سیمانی. (مطالعات میدانی نگارنده)
3-5 ویژگی های جغرافیایی انسانی
3-5-1 جمعیت شهری و روستایی
یکی از اساسی‌ترین و اصولی‌ترین ارکان برنامه ریزی مناطق مختلف، مطالعات انسانی می‌باشد که در میان آنها، مطالعات جمعیتی و پارامترهای مربوط به آن از جمله ضروری‌ترین مطالعات است. زیرا که افزایش جمعیت و پارامترهای آن نیازهای جدید ایجاد می‌نماید و رفع این نیازهای جدید به برنامه ریزی دقیق نیاز دارد (مهدوی، 1374: 9). با توجه به آمار و اطلاعات اخذ شده از سرشماری‌های عمومی نفوس و مسکن مرکز آمار ایران، شهرستان سیاهکل در سالهای 1375، 1385 و 1390به ترتیب دارای 51675 ، 47787 و 47096 نفر بوده است که این تعداد در سالهای مذکور با 14911، 17113 و 19823 نفر جمعیت شهری و 36764 ، 30674 و 27264 نفر جمعیت روستایی را در بر داشته است. (مرکز آمار ایران ـ سرشماری عمومی نفوس و مسکن 75، 85 و 90)
جدول 3-11 جمعیت و درصد شهرنشینی و روستانشینی در شهرستان سیاهکل طی سالهای85 ـ 1375
شرح
1375
1385
1390
جمعیت
درصد
جمعیت
درصد